Bugünkü dizi tanıtımımız 2000’li yılların başında yayınlanmış olan bir komedi dizisi için geliyor: What I Like About You

What I Like About You, 2006 yılında UPN kanalı ile birleşerek The CW kanalını oluşturan The WB kanalında yayınlanmış 4 sezon boyunca. 20 Eylül 2002’de başlayan ekran macerası 24 Mart 2006 tarihinde sona ermiş. Toplam 86 bölümden oluşmakta.

Dizinin yaratıcıları Wil Calhoun ve Dan Schneider. Bölümlerin yaklaşık yarısını Shelley Jensen yönetmiş. Yapımcı kadrosunda Calhoun ve Schneider dışında Drew Brown, Joe Davola, Brian Robbins, Michael Tollin, Caryn Lucas, Amy Engelberg, Wendy Engelberg, David Windsor ve Rosalind Moore gibi isimler bulunuyor.

Kahkaha efektli bir komedi dizisi olan What I Like About You’nun bölüm süreleri ise 20-21 dakika uzunluğunda.

Dizinin hikayesi iki kız kardeşi merkezine alıyor ve New York şehrinde geçiyor. Büyük kız kardeş Valerie, spor ve sanat dünyasından ünlü isimlere imaj menajerliği hizmeti veren bir firmada çalışıyor. Sevdiği bir işi, birlikte olduğu yakışıklı ve tatlı bir erkek arkadaşı ve hoş da bir dairesi var. An itibarıyla ev arkadaşı yeni taşınmış ve daire tamamen ona kalmış durumda ve bunun mutluluğunu yaşıyor.

Küçük kız kardeş Holly ise babasıyla yaşamakta. Babasının işi dolayısıyla oradan oraya taşınarak, şehir ve okul değiştirerek geçmiş çocukluğu. Babasının işi gereği yeni durağı Japonya olacak. Bunu öğrenen Holly, taşınmak ve okulunu, arkadaşlarını, New York’taki hayatını geride bırakmak istemiyor ve şehirde kalmak için en uygun yolun ablasına yanaşmak olduğunu düşünüyor. Ablası Valerie’nin gönlü evindeki daha yeni kavuştuğu özgürlüğüne veda etmek anlamına gelse de kardeşini ortada bırakmaya razı gelmiyor ve iki kardeşin ev arkadaşlığına dayalı eğlenceli hikayemiz başlıyor.

Gary – Holly – Valerie – Jeff

Özgür ruhlu, heyecan dolu, düşünmeden hareket eden, 16 yaşında bir genç kız olan Holly rolünde Love Wrecked, She’s the Man, What a Girl Wants ve Big Fat Liar gibi sinema filmlerinden aşina olduğumuz Amanda Bynes‘ı izliyoruz. İyi niyetli olsa da öngörülemeyen davranışları nedeniyle hayatı kendisi ve Valerie için sıkıntılı bir hale getirebilen, nereye giderse gitsin bir kaos ortamı yaratabilen ama pozitif bakış açısını asla kaybetmeyen bir genç kız Holly.

Holly’nin ablası Valerie/Val rolünde Beverly Hills, 90210, 90210 ve Mystery Girls dizilerinden tanıdığımız Jennie Garth‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz. Val, hayata dair yüksek standartları olan, kibar, güler yüzlü ve iyi kalpli biri. Holly’nin de kendi standartlarına göre yaşamasını istiyor ve ona iyi bir rol modeli olmayı arzu ediyor ama Holly pek kalıba sığabilecek ve üzerinde kontrol sağlanabilecek biri değil. Holly düşüncesizce hareket edip Val’e zararı dokunan hatalar yapsa da Val’in durumlar hesaba katıldığında oldukça sabırlı ve olgun biri olduğunu söylemek de mümkün ayrıca.

Holly’nin an itibarıyla New York’taki en yakın arkadaşı olan Gary karakterine The Soul Man dizisinden anımsanabilecek Wesley Jonathan hayat veriyor. Çok fazla zeki olmayan ama aptal da denemeyecek biri olan, arkadaşı Holly’den her türlü desteği esirgemeyen, hafiften şıpsevdi bir tip Gary.

Val’in erkek arkadaşı Jeff rolünde ise Jack & Jill dizisinden anımsanabilecek Simon Rex‘i izliyoruz. Val’e aşık, destekleyici bir erkek arkadaş Jeff. Hafiften şapşal biri ama karizmatik de. Babasına ait bir restoranı işletiyor.

American Horror Story ve Popular dizilerinden hatırlanabilecek Leslie Grossman, ilk sezonun 2. yarısında Val’e arkadaş kontenjanından Lauren rolüyle kadroya dahil olmuş ve sonraki sezonda kadrolu oyuncu haline gelmiş.

Legends of Tomorrow, Minority Report, 2 Broke Girls gibi dizilerden aşina olduğumuz Nick Zano, Holly’ye erkek arkadaş adayı kontanjanından kadroya dahil olmuş 2. sezon başında Vince karakteriyle.

One Tree Hill ve That ’70s Show dizilerinden anımsanabilecek Allison Munn da yine 2. sezon başında Tina rolüyle Holly’ye arkadaş kontenjanından kadroya dahil olmuş.

4 sezonluk süreçte Luke Perry, Danneel Ackles, Minka Kelly, Scott Weinger, Ken Marino, Jason Priestley, Penn Badgley, Samm Levine, Rebecca Gayheart, Megalyn Echikunwoke, Jenna Fischer, Camille Guaty, Megan Fox, Desi Lydic, Tommy Dewey, JoAnna Garcia Swisher, Jessica Szohr, Jenny McCarthy gibi birçok tanıdık sima konuk olmuş bir veya daha fazla bölümle diziye.

Henüz ilk 8 bölümünü izlediğim diziden memnunum an itibarıyla. Öyle çok başarılı bir komedi olduğunu iddia edemem ama keyifli bir şekilde izletiyor kendini işte. Amanda Bynes’ı 2000’li yılların ilk yarısında çektiği sinema filmlerinden tanırım. Buradaki rolü de tam olarak onun üzerine dikilmiş bir rol diyebilirim. Jennie Garth’a Mystery Girls dizisinde bayılmıştım ama hepi topu 10 bölümdü. Burada doya doya izleyebilecek olmak heyecan verici. Şu ana kadarki bölümlerde gerçek hayatta 2. çocuğuna hamile olduğu için hafiften kilolu ve oyun alanı biraz kısıtlı dursa da yine de diziyi iyi taşımakta. 2. sezondan itibaren onu izlemenin çok daha keyifli bir hale geleceğinden eminim. Gary ve Jeff de idare ediyorlar işte bu ikilinin yanında. Sonradan katılacak 3 takviyeyi de heyecanla beklemekteyim.

Fazla bir anlam yüklenmemesi gereken, vakit geçirmek için izlenebilecek, oyunculara bir sempatiniz varsa başına oturabileceğiniz bir dizi What I Like About You. İzlemeye niyeti olan varsa iyi seyirler dilerim.