tumblr_o4f4kvV5oN1ucw5o4o1_500Hallmark Channel, 22dakika’cılar olarak pek aşina olmadığımız bir Amerikan kablolu kanalı. Ailelere yönelik yapımlarıyla bilinen; daha çok aile ve romantik gibi türlerde çıkardığı pembemsi TV filmleri ve mini dizileriyle öne çıkan bir kanal. Risk almayıp düşük maliyetli ve klasik işlere imza atarak televizyonculuğa gayet minimalist yaklaşan, küçük ve kendi halinde bir platform kısacası. Orijinal dizileri genelde önce TV filmi olarak çıkıp ilgi görmesi halinde sezona dönüşen dizilerden oluşuyor.

İşte bu kanal, son olarak 14 Ağustos’ta Chesapeake Shores‘u bizlere getirdi. TV filmi olmadan direkt 9 bölümlük ilk sezonuyla izleyici karşısına çıkan bu drama neymiş, ne değilmiş merak ediyorsanız buyurun yazının devamına.

indir (1)

HAKKINDA

Sherryl Woods‘un aynı adlı kitap serisinden uyarlanan bu Amerika-Kanada ortak yapımı aile draması, TV filmi olarak başlamasa bile ilk bölümü bir TV filmini aratmayarak 1 saat 21 dakika sürüyor. Diğer bölümler ise 42 dakika civarında. Arkasında daha önce Chicago Hope, Hawthorne ve The Client List gibi dizilerin mutfağında yer almış olan John Tinker‘ı görüyoruz. 8 bölümlük sezonun ne zaman biteceği ve yeni sezonu olup olmayacağına dair bir bilgi şimdilik yok.

indir (15)

KONU

Neredeyse her jenerasyondan bir birey barındıran geniş bir aileyi merkezine koyan dizi, Abby O’Brien’ın (Meghan Ory) etrafında şekilleniyor.

New York’ta yaşayan, iyi bir kariyer inşa etmiş; diğer yandan yeni boşanan ve  iki çocuk annesi olan 34 yaşındaki Abby, kız kardeşinin bir meselesini çözme vesilesiyle ailesini ziyaret etmek için uzun yılların ardından memleketi Chesapeake Shores’a döner. Bu ziyarette geçmişiyle yüzleşmesi kaçınılmazdır. Veda bile etmeden terk ettiği lise aşkı Trace (Jesse Metcalfe), anlaşması güç babası Mick (Treat Williams) ve çok sevdiği büyükannesi Nell (Diane Ladd) ile tekrar bir araya geldiğinde Abby, kariyerinin peşinde koşarken kendini ve annelik görevlerini aksattığını fark edip Chesapeake Shores’a tamamen geri dönmeyi düşünür. Tabii bunu yaptığında burada işler tamamen yolunda gidecek, dertsiz tasasız yaşayacak gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Çünkü her bir üyesi kendi problemleriyle boğuşan ve ona ihtiyacı olan çok büyük bir aileye sahiptir.

indir (25)

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

indir (29)Abby O’Brien (Meghan Ory)

8 yaşında ikiz kızları olan bekar anne Abby, memleketi Chesapeake Shores’u genç yaşta üniversite için terk etmiş ve zamanla iş yaşantısında hızlı bir yükseliş sağlamıştır. Özel bir araştırma şirketinde, finansal analistlerin patronu olarak çalışmaktadır. Küçüklüklerinden beri başı sıkıştığı her anında yanına koştuğu sersem kız kardeşine yardım etmek için bir hafta sonu evine döner. Burada kusursuz gibi görünen yaşantısının aslında çok sıkıcı olduğunu, sürekli bir plana göre hareket etmenin ne kadar aptalca olduğunu fark eder.

Eski erkek arkadaşıyla karşılaştığında iyi bir birlikteliği tekrar kurabileceğini düşünür. Ailenin diğer üyleriyle sorunları bitmeyen işkolik babası Mick ile arasını düzeltebileceğine inanır. Belki de burada bıraktığı eski hasarları tamir etme zamanı gelmiştir.

Karakteri, Once Upon a Time ve Intelligence gibi dizilerden tanıyabileceğiniz Meghan Ory canlandırıyor.

indir (30)Tracey Brian (Jesse Metcalfe)

Tracey, Abby’nin onu yüzüstü bırakışını unutmayan eski erkek arkadaşıdır. Abby, Tracey’nin kasabayı hiçbir zaman terk etmeyeceğinden ve onu da beraberinde burada tutacağından korkmuştur. Hayallerini küçümsemiş ve onu beklenmedik bir şekilde terk etmiştir.

Tracey bir zamanlar müzisyen olma çabasında olsa da şimdi müteahhit olarak çalışmaktadır ve o da kendi yaşamını gözden geçirmektedir.

Döndükten sonra Abby’ye hafiften gardını alsa da kısa bir süre içinde zamanla ona karşı hissettiği gibi davranmaktan korkmamaya başlar.

Karakteri Desperate Housewives, Chase ve Dallas (2012) gibi dizilerden tanıyabileceğiniz Jesse Metcalfe canlandırıyor.

indir (2)

indir (31)Mick O’Brian (Treat Williams)

Abby’nin babası Mick; inatçı, kendi bildiğini okuyan, kendini böyle yetiştirmiş, ne bahane üreten ne de bahane kabul eden biri. Başarılı bir müteahhit olan ve uzun saatler çalışan Mick, bu yoğun iş yaşantısı nedeniyle ailesini boşlamış ve karısı Megan tarafından terk edilmiştir. Çocuklarını büyütmesine annesi Nell yardım etmiştir.

Karakteri Everwood ve Chicago Fire gibi dizilerden tanıyabileceğiniz Treat Williams canlandırıyor.

indir (32)Nell O’Brian (Diane Ladd)

Ailenin reisi diyebileceğimiz en yaşlı üye Nell, sıcak ve bilge bir anne. Megan, Mick’i terk edince çocukları o büyütmüştür. Ailenin hala tamamen kopmamasında en önemli etken olduğu söylenebilir.

Karakteri en son Joy‘da izlediğimiz Diane Ladd canlandırıyor.

indir (33)Megan (Barbara Niven)

Abby’nin 17 yaşında olduğu sırada ailesinin sorumluluğundan kaçan annesi Megan, şimdi Manhattan’da yaşamaktadır ve bir müzede çalışmaktadır. Abby ve torunlarıyla irtibatı koparmamıştır ama aileden geri kalan herkesle 17 yıldır hiç görüşmemiştir. Mick onu Chesapeake Shores’a çağırdığında eski yaraların tekrar açılması kaçınılmazdır.

Karakteri Barbara Niven canlandırıyor.

indir (27)

indir (35)Jess O’Brian (Laci J Mailey)

Abby’nin en küçük kardeşi Jess, çok konuşan, çok enerjik, sürekli yaptığı işi değiştiren biri. Parayla ilgili karıştığı bir beladan her zaman olduğu gibi kardeşi tarafından kurtulacağına inanıyor.

Karakteri Falling Skies ve Supernatural’dan tanıyabileceğiniz Laci J Mailey canlandırıyor.

indir (36)Bree O’Brian (Emilie Ullerup)

Abby’nin bir diğer kardeşi. Evhamlı ve hiddetli biri. Bir tiyatro senaristi ve işe ilk giriştiğinde çok sağlam başarılar elde edip eleştirmenlerin övgülerini toplasa da ilerleyen zamanlarda bu başarısını devam ettirememiş. Yüksek egolu bir yönetmenle pek yolunda gitmeyen bir ilişkisi var.

Karakteri Sanctuary’den tanıyabileceğiniz Emilie Ullerup canlandırıyor.

indir (37)Abby’nin erkek kardeşleri Kevin ile Connor ise Brendan Penny (Motive) ve Andrew Francis tarafından hayat buluyorlar.

indir (11)

YAZARIN NOTU

İtiraf etmeliyim ki -When Calls Heart ve Signed, Sealed, Delivered arada gözüme ilişip dursa bile- Hallmark, çoğunuz gibi benim de radarımdaki bir kanal olmadığından normal şartlarda bu diziye balıklama atlamazdım. Fakat başrolde sevdiğim iki kişi birden olunca (Kırmızı Başlıklı Kız bir dizide başrolde! ;) ) kayıtsız kalamadım kaçınılmaz olarak. Ayrıca aile olsun, romantizm olsun; sıcak, samimi, yeri geldiğinde duygusal ve ağlak dramaları seven bir bünyeye sahip olduğum inkar edilemez. İşte bütün bunlara dayanarak diziye girerken “Olağandışı derecede kötü çıkmazsa severim.” diye tahmin ederek girdim ve öyle de oldu. Şimdilik yeni bir şey sunmasa da gayet klasik ve klişe devam etse de türünün eli yüzü düzgün, ortalama diyebileceğimiz bir örneği. Uzaktan göründüğü kadarıyla ne vaat ediyorsa o. Ne eksik, ne fazla…

Çok satan bir kitap serisinden uyarlandığı için malzemeleri olduğunu ve çabuk sıkmayacağını tahmin ediyorum. Ayrıca reytingleri kanalına göre iyi olduğu için devam onayı alacağını düşünüyorum.

İlginizi çektiyse ve deneyecekseniz iyi seyirler… :)

indir (22)

FRAGMAN