BBC‘nin tek sezon süren komedi soslu draması Desperate Romantics‘in tanıtımına hoş geldiniz.

Desperate RomanticsFranny Moyle‘un Pre-Raphaelite Kardeşliği üzerine kaleme aldığı Desperate Romantics: The Private Lives Of The Pre Raphaelites isimli kitaptan uyarlama bir dönem dizisi. Hikaye, 19. yüzyıl ortalarında geçiyor.

Dizi, 3 ressam ve bir yazar olmak üzere 4 kişiden oluşan söz konusu kardeşlik grubu üyelerinin sanat ve aşk hayatlarını konu ediniyor. Lakin kulağa sıkıcı gelebilecek bu konuyu oldukça eğlenceli bir şekilde sunmayı başardıklarını belirtmeden geçmemek gerek. Dram-komedi dengesini çok iyi ayarlanmış. Hikaye su gibi akıyor, her yeni bölüm bir sonraki bölümü arzulatıyor. Bir yandan sanatın resim ve hafiften edebiyat dallarına bir göz atmanızı sağlayan; bir yandan da aşk, tutku ve seks vaat eden; hem çok eğlenceli hem de son derece baştan çıkarıcı; görsel kalite ve sunumdaki başarısıyla da öne çıkan; tek oturuşta bitirmek isteyeceğiniz bir dizi olmuş Desperate Romantics.

Dizi 2009 yazında BBC ekranlarında yayınlanmış, 6 bölümlük tek sezonunun ardından ekran macerasına noktayı koymuş. Ucu açık kalmış bir dizi değil ama. O konuda bir şüpheniz olmasın.

Peter BowkerFranny Moyle‘un da desteği ile dizinin senaristliğini üstlenmiş. Bölümlerin yarısını Paul Gay, diğer yarısını Diarmuid Lawrence yönetmiş. Yapımcı koltuğunda Moyle’a Hilary Salmon eşlik etmiş.

Dizinin bölüm süreleri 57 ile 59 dakika arasında değişiyor.

Kardeşliğin ilk etapta 3 üyesi mevcut. Aralarında edebiyata dair şiir ve düz yazı denemelerinde bulunanlar olsa da sanatta ağırlık verdikleri dal resim. Hikayemize başlarken henüz isim yapamamış üçlümüzün hayali, bir gün büyük birer ressam olmak ve bu sayede şan, şöhret ve bolca para elde edip her açıdan zengin bir hayat sürmek. Ama ilk etaptaki amaçları Akademi adındaki büyük bir sanat camiasına ait galerinin duvarlarını süsleyecek, camianın önemli isimlerinden övgü alacak ve iyi bir paraya satılacak birer resim yapmak. Bu üçlüye hikayemize başladığımız anlarda 4. bir kişi ekleniyor bu arada. Kendilerine bazı konularda yardımcı olacak ve tanınırlık kazandıracak genç bir gazete yazarı 4. üyemiz.

Kardeşlik deyince ve üye sayısı da az olunca akla doğal olarak birbirlerine sonuna kadar destek olan insanlar geliyor. Ama yok öyle bir durum! Karakterlerimizdeki, özellikle de Dante Gabriel Rossetti’deki kıskançlık duygusu, destek değil köstek olma durumunu beraberinde getiriyor. Manipülasyonlar, arka plan anlaşmalar, aldatmalar falan gırla. Başlıkta bahsettiğimiz çürük yumurtamız Rossetti sağ olsun sular hiç durulmuyor. İzlerken ‘Bu kadar da olmaz!’ deyip çok kızıyorsunuz karaktere ama bir yandan da diziyi bu denli izlenir kılanın onun varlığı olduğunu da biliyorsunuz. Entrika konusunda günümüzde geçen dizilerden geri kalmadığı yadsınamaz bir gerçek. Çıplaklık ve seks konusunda da bir ulusal kanal dizisi olduğu düşünüldüğünde fazlaca bonkör davranıldığını da belirtmeden geçmeyelim. 4 karakterimizin aşk ve seks hayatlarında her olup biteni koşup birbirlerine anlatıyor olmalarına anlam veremiyor, ‘Erkek dedikodusunun da bu kadarı?’ demekten kendinizi alamıyorsunuz diziyi izlerken. Rossetti dışındaki karakterlerin saflık dereceleri de çileden çıkarmıyor değil bazen insanı.

Soldan Sağa: Annie Miller – William Holman Hunt – Dante Gabriel Rossetti – Lizzie Siddal – John Millais – Effie Ruskin – Fred Walters

* Yukarıda kendisinden bolca bahsettiğimiz kıskançlıkta ve kibirde son nokta, kendisinden başka kimseyi önemsemeyen, yalancı, manipülatif, utanmaz, arsız, hovarda ve daha birçok olumsuz özellikle nitelendirilebilecek Dante Gabriel Rossetti karakterine Poldark, Being Human ve And Then There Were None dizilerinden yakın olarak tanıdığımız Aidan Turner hayat veriyor. Bu dizinin Turner’ın başrolde veya kadrolu oyuncu olarak yer aldığı ilk dizi olduğunu belirtmeden de geçmeyelim. Rossetti karakteri için de ekibin en yeteneksiz, en çok konuşan ve en çok ön plana çıkmak isteyen ressamı demeden geçmeyelim ayrıca.

* Ekibin en genç ve en çok gelecek vaat eden ressamı olan, asil ve zengin bir aileden gelmesi dolayısıyla maddi durumu Rossetti ve Hunt’a oranla çok daha iyi olan, ama kendisini hiçbir konuda onlardan üstün görmeyen, iyi kalpli, toy bir genç adam olan John Millais karakterini Dirk Gently’s Holistic Detective Agency ve Penny Dreadful dizilerinden tanıdığımız Samuel Barnett canlandırıyor.

* Ekibin en çatlak üyesi, en kolay parlayanı, en safı ve en kolay yönlendirilebileni. Boks yapmayı çok seviyor. Maddi durum olarak da yetenek olarak da Rossetti ve Millais’nin ortasında seyrediyor. Kendisinden bahsediyor olduğumuz ‘Manyak’ lakaplı William Holman Hunt karakterinde Roadies dizisinden hatırlanabilecek Rafe Spall‘ı izliyoruz.

* Ekibe sonradan katılan, asil bir aileden gelen, gazetede yazılar yazan, gelecek vaat eden kardeşlik üyeleri ve onların hikayeleri sayesinde ileride işinde ve camiada ün elde edebileceğini düşünen, son derece naif ve yardımsever bir genç adam olan Fred Walters karakterine Fearless dizisinden anımsanabilecek Sam Crane hayat veriyor.

* Ekibin ve camianın resim ve diğer sanat dalları konusundaki eleştirilerini inanılmaz seviyede önemsedikleri, kendi de resim ve edebiyat dallarında eserler vermiş olan, kardeşlik üyelerinin kendisine yaranmaya çalıştığı, aile hayatında sıkıntılar yaşayan, oldukça soğuk mizaçlı bir adam olan John Ruskin karakterinde The Night Manager, Taboo ve The Company dizilerinden hatırlanabilecek Tom Hollander‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz.

* Ruskin’in 5 yıldır evli olduğu ancak cinsel ilişkiye girmeyi tercih etmediği, bu durumdan hoşnut olmayan, el değmemiş, genç ve güzel bir kadın olan Effie Ruskin karakterini Liar, Survivors ve Hex gibi dizilerden aşina olduğumuz Zoë Tapper canlandırıyor.

* Ekibin doğal bir güzelliğe sahip yeni bir model aradıkları sırada karşılarına çıkan, kızıl saçlarıyla dikkat çeken kendi halinde bir terzi olan, Rossetti ve Fred’in kalbinde tanıştıkları ilk andan itibaren naralar attırmayı başaran, daha heyecan verici bir hayat yaşamak isteyen Lizzie Siddal karakterini Outcasts, Atlantis ve Once Upon a Time gibi dizilerden hatırlanabilecek Amy Manson canlandırıyor. 

* Dikkat çekici bir vücut güzelliğine sahip baştan çıkarıcı bir hayat kadını olan Annie Miller karakterinde Vikings dizisinden tanıdığımız Jennie Jacques‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz. Dizinin en büyük renklerinden ve neşe kaynaklarından biri Annie karakteri.

Bu 8 karakter dışında küçük rollerde izleme fırsatı yakaladığımız diğer birkaç isim ise şunlar:

* Lizzie’nin kız kardeşi Charlotte rolünde Josie Farmiloe‘yi, annesi rolünde Polly Kemp‘i izliyoruz. Her konuşmasında asil bir aileden geldiklerini iddia etmekten geri durmayan babasına ise Tin Star ve Marcella dizilerinden aşina olduğumuz Ian Puleston-Davies hayat veriyor.

* Ruskin’in en az kendisi kadar soğuk mizaçlı annesi rolünde Georgie Glen‘i izliyoruz.

* Ünlü İngiliz yazar Charles Dickens‘ı ise Friday Night Dinner ve Green Wing’den tanıdığımız Mark Heap canlandırıyor.

Dizinin konuk oyuncu havuzunda Phil DavisPoppy Lee FriarMaimie McCoy ve Samuel West gibi isimler var ayrıca.

En çok sevdiğim İngiliz dizilerinden biri olmayı başaran, oyunculukları, eğlenceli hikayesi, sanata bakış açısı ve görsel başarısı ile dikkat çeken, mutlaka bir şans verilmesi gerektiğini düşündüğüm, bittiğinde ‘İyi ki izledim.’ dediğim bir yapım oldu Desperate Romantics. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık.

İzleyecek olanlara iyi seyirler. Bunlar da tanıtım videoları: