BBC One’ın yeni mini dizisi The Girl Before‘un tanıtımıyla karşınızdayız bugün. 4 bölümden oluşan dizi, 19-20-21-22 Aralık tarihlerinde izleyici karşısına çıktı. BBC iPlayer üzerinden 19 Aralık’ta tüm sezon aynı anda sunuldu ayrıca. İlerleyen süreçte ortak yapımcı konumundaki HBO Max’te de yayınlanacağını belirtelim.

Psikolojik gerilim ve gizem türlerini harmanlayan dizimiz, J.P. Delaney‘nin 2016 yılında yayımlanan aynı isimli romanından uyarlanmış. Delaney, dizinin senaryosunu Marissa Lestrade ile birlikte kaleme almış. Lisa Brühlmann, yönetmenlik görevini üstlenmiş. Rory Aitken, Eleanor Moran, Ben Pugh ve Rhonda Smith ise yapımcı kadrosunu oluşturuyorlar.

Dizinin bölüm süreleri 56-59 dakika aralığında değişmekte.

Hikayemizin merkezinde başarılı bir mimar tarafından tasarlanmış ve minimalist bir şekilde eşyaları yerleştirilmiş olan oldukça şık bir akıllı ev var. Les Misérables dizisinden anımsanabilecek David Oyelowo, söz konusu ben merkezci, kuralcı, kibirli ve karizmatik mimarımız Edward karakterine hayat veriyor.

Edward’ın evle ilgili bir dizi kuralı var ve söz konusu kurallar evi kiralamaya talip olan kişilere anlatılıyor giriş sahnelerinde.

Emma ve Simon, daireye talip olan bir çift. Emma, Simon’a kıyasla evi kiralama konusunda daha hevesli. Emma’nın başından kısa bir süre önce travmatik bir olay geçmiş. Bu yeni muhitin ve yeni evin onun için yeni bir başlangıç olabileceğine inanıyor.

Emma karakterini Jessica Plummer canlandırıyor. Simon karakterinde ise The Woman in White dizisinden anımsanabilecek Ben Hardy karşımıza çıkıyor.

Evi kiralamaya talip olan bir diğer kişi ise Jane. Fiziksel özellikleriyle Emma’ya çok benzemekte Jane. Onun başından da tıpkı Jane’in olduğu gibi travmatik bir olay geçmiş kısa bir süre önce. O da bu yeni evin onun için yeni bir başlangıç olabileceğine inanıyor.

Jane karakterinde Touch, The Morning Show, Loki ve Black Mirror gibi dizilerden tanıdığımız Gugu Mbatha-Raw‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz.

Çok geçmeden anlıyoruz ki söz konusu adaylar eve aynı anda talip olmamışlar. Birinin diğerinden 3 sene önce orada ikamet ettiğini öğreniyoruz. Devamında da söz konusu iki zaman diliminde vuku bulan gizemli olayları izlemeye başlıyoruz.

Diziyi bir oturuşta izleyip bitirdim. Sunum açısından başarılıydı. Akıcı ve sürükleyiciydi. Hikayesi ise idare eder bir seviyedeydi. İzleyiciyi aman aman yükseltemeden bir şekilde derdini anlatıp gitti.

Dizi için puanım: 7/10