ABC kanalı devam eden dizi sezonunun başlamasıyla izleyicilerin karşısına yeni bir medikal drama getirdi. Güney Kore’nin aynı isimli dizisinden uyarlama olan yapımı House MD’nin yaratıcısı olarak bilinen David Shore hazırlıyor. Projenin uyarlanıp ekrana gelmesi ise Daniel Dae Kim (Lost, Hawaii Five-0) sayesinde gerçekleşti.

Ülkemizde Dizismart Premium kanalında ekrana gelmeye devam eden The Good Doctor, ABC kanalındaki ilk sezonunu bugün yayınlanacak bölümüyle tamamlayacak. Sezonun en ilgi gören yeni dizisi olan proje için kanaldan bir süre önce ikinci sezon onayı çıktı. İlk sezonu toplamda 18 bölümden oluşuyor.  Sony Pictures Television, ABC Studios ve Shore Z Productions’ın yapımcıları arasında yer aldığı dizinin ilk sezonu, başrol oyuncusu Freddie Highmore’a Altın Küre adaylığı kazandırdı.

Peki, nasıl bir diziden bahsediyoruz?

Konusu

Shaun Murphy (Highmore), Savant Sendromu‘na sahip otistik bir gençtir. Tıp eğitimi almasıyla birlikte asistanlığını yapma zamanı geldiğinde 14 yaşından beri akıl hocalığını yapan, aynı zamanda arkadaşı da olan Aaron Glassman’ın (Richard Schiff) başkanı olduğu San Jose St. Bonaventure Hastanesi’ne başvuruyor.

Sorunlu bir çocukluk geçiren, durumundan dolayı insanlarla ilişkilerinde zaman zaman sorunlar yaşayan ve çeşitli takıntıları olan Shaun, kolay olmayan bir yolculuğa atılmış oluyor. Bölümlerde bir tıp dramasından beklendiği üzere çeşitli vakalar, hastalar ve onların hayatı, diğer doktorlar ve asistanlar, hastane çalışanlarının hayatı ve aralarındaki ilişki de ekrana aktarılıyor.

Jared – Claire – Jessica – Marcus – Shaun – Aaron – Allegra – Neil

Kadroda Highmore’un dışında Antonia ThomasNicholas GonzalezBeau GarrettHill Harper ve Tamlyn Tomita gibi isimler de bulunuyor.

  • Neil Melendez (Nicholas Gonzalez): Göğüs kalp damar cerrahisi üzerine uzman olan karakter, asistanlığını yapan karakterlerden sorumlu. Hastanenin avukatı Jessica Preston ile nişanlı.
  • Claire Browne (Antonia Thomas): Hastanede çalışmaya başladığından beri Shaun’a karşı en sıcak davranan, zaman zaman Jared’le takılan bir asistan.
  • Jared Kalu (Chuku Modu): Hastanedeki zengin bir aileden gelen asistanlardan.
  • Jessica Preston (Beau Garrett): Hastanenin kurucusunun torunu, Neil’ın nişanlısı, Dr. Glassman’ın arkadaşı.
  • Marcus Andrews (Hill Harper): Durumundan dolayı Shaun’ın hastanede doktorluk yapmasına karşı olmasıyla öne çıkan, bu sebeple Dr. Glassman ile karşı karşıya gelen hastanenin cerrahi şefi. Aynı zamanda kurul üyesi.
  • Allegra Aoki (Tamlyn Tomita): Hastaneyi yöneten vakfın yönetim kurulu başkanı.

Ben The Good Doctor dizisine devam ettikçe alışanlardanım. Hatta sezonun ikinci yarısında sevmeye bile başladım.

Freddie Highmore ve medikal dramalara olan yakınlığımdan başlasam da ilk başlarda tarzı gereği biraz tuhaf olduğunu düşünmüştüm. Özellikle Highmore’un Shaun karakteri etrafında olmasına kolay alışılan biri gibi gelmemişti. Medikal drama bazında değerlendirirsek de türe yepyeni bir bakış açısı kazandırdığını iddia edemeyeceğim tabii ki. Ama yapması gerekeni dozunda yapan, fazla göze batmayan klasik bir dizi var elimizde. Karakterleri, onların kendi aralarındaki iletişim ve özellikle ana karakterlerin oyunculuklarıyla geri kalanı toparlıyor ve kendisini izletiyor.

The Good Doctor böyle bir dizi işte. İyi seyirler.

Not: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.