BBC One’ın yeni dizisi You Don’t Know Me‘nin tanıtımıyla karşınızdayız bugün. 4 bölümden oluşan dizinin ilk bölümü 5 Aralık’ta izleyici karşısına çıktı ve BBC One’da haftalık olarak yayınlanmaya devam ediyor. Söz konusu tarihte BBC iPlayer üzerinden tüm sezonun izleyiciyle buluştuğunu da belirtelim.

Suç draması, hukuk draması, gizem türlerini harmanlayan ve merkezinde bir aşk hikayesi barındıran dizi, Imran Mahmood‘un aynı isimli kitabından uyarlanmış. Tom Edge (Lovesick, Vigil, Strike), dizinin senaryosunu kaleme almış. Edge’e yapımcı koltuğunda Kate Crowe, Nawfal Faizullah, Jules Hussey, Ruth Kenley-Letts, Jenny Van Der Lande ve Rienkje Attoh gibi isimler eşlik etmişler. Sarmad Masud ise yönetmenlik görevini üstlenmiş.

54-58 dakika uzunluğundaki bölümlerden oluşan dizinin uluslararası yayın hakları Netflix tarafından satın alınmış ve ilerleyen süreçte orada da izleyici karşısına çıkacakmış.

Hero isimli genç bir adam var hikayemizin merkezinde. Bir araba galerisinde satış temsilcisi olarak çalışan, işinde gücünde, ailesine bağlı, kibar, düzgün bir adam Hero. Bir uyuşturucu satıcısını öldürmekten tutuklanmış ve mahkemeye çıkarılmış.

Suçlu mu yoksa masum mu? Tüm kanıtlar cinayeti onun işlediğini gösteriyor ama o ısrarla bu cinayeti kendisinin işlemediğini beyan ediyor. Sonrasında da jüri karşısında kendisini bu noktaya getiren hikayeyi ayrıntılı bir şekilde en başından anlatmaya, savcılık makamının kendisi aleyhine sunduğu kanıtlara teker teker açıklamalar getirmeye başlıyor. Bize de merkezinde sancılı bir aşk hikayesinin olduğu bu gizem dolu nefis hikayeyi izlemek düşüyor.

*Hero karakterine The Watch dizisinden anımsanabilecek Samuel Adewunmi hayat veriyor.

*Eden dizisiyle tanıdığımız Sophie Wilde, Hero’nun bir belediye otobüsünde tanışıp gönlünü kaptırdığı güzel kızımız Kyra karakterini canlandırıyor.

*Informer dizisinden anımsanabilecek Roger Jean Nsengiyumva‘yı Hero’nun öldürmekle suçlandığı uyuşturucu satıcısı Jamil karakteriyle izliyoruz.

*Yetunde Oduwole, Hero’nun annesi Abebi karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Bukky Bakray, Hero’nun kız kardeşi Bless karakterini canlandırıyor.

*Tuwaine Barrett ise Hero’nun çocukluk arkadaşı Curt karakteriyle karşımıza çıkıyor.

2021 yılının dizi sektörü açısından oldukça verimsiz geçtiğini ve dizi sayısı çok olsa da kalitenin epey düştüğünü düşünüyorum. Bu sebeptendir ki yıl biterken karşımda eli yüzü düzgün, orijinal ve övülesi bir iş bulmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum.

İlk bölümüyle ilgi çekici bir başlangıç yapan dizi, bölümler ilerledikçe daha fazla içine çekmeyi başardı, yükseldikçe yükseldi. Konsept ve sunum çok başarılıydı. Cesurdu, merak duygusunu her daim tetikte tutmayı başardı. Final bölümü de tatmin ediciydi. Benim açımdan yılın akılda kalıcı birkaç işinden biri olmayı başardı.

Dizi için puanım: 8.3