8 Simple Rules… for Dating My Teenage Daughter, 2002-2005 yılları arasında ABC’de yayınlanmış bir aile komedisi. 28+24+24 olmak üzere 3 sezon ve toplam 76 bölümden oluşuyor.

İlk 2 sezonda 8 Simple Rules… for Dating My Teenage Daughter adıyla izleyici karşısına çıkan dizi, 3. sezonda isim değişikliğine giderek 8 Simple Rules olmuş.

Dizi, W. Bruce Cameron‘ın 2001 yılında yayımlanan aynı isimli kitabından uyarlanmış.

Başlangıçta bir babanın kızlarıyla ilgili yaşadığı durum üzerinden (Söz konusu 8 kural şurada mevcut merak edenler için.) ismini almış dizi. Dizide söz konusu babaya hayat veren John Ritter, yaşadığı kalp rahatsızlığı sonrasında 11 Eylül 2003 tarihinde 55 yaşına basmasına 6, dizinin 2. sezonunun başlamasına 12 gün kala vefat etmiş. 2. sezonun ilk 3 bölümünde yer alabilen Ritter’ın söz konusu son bölümleri rol arkadaşı Katey Sagal‘ın yaptığı saygı konuşmalarıyla açılmış. Sezonun 4. ve 5. bölümlerinde de dizide canlandırdığı Paul Hennessy karakteri üzerinden bir nevi veda töreni düzenlenmiş kendisine. 3. sezona başlarken de dizinin isminin “8 Simple Rules” olarak değiştirilmesi uygun bulunmuş.

Çoklu kamera yöntemiyle çekilen kahkaha efektli komedi dizisinin yaratıcısı Tracy Gamble. 76 bölümün 63 tanesini James Widdoes (Mom , Two and a Half Men) yönetmiş. Yapımcı koltuğunda bu ikiliye Michael Bostick, Tom Shadyac, Alan Padula ve Flody Suarez gibi isimler eşlik etmiş.

İlk 2 sezonunda 10.900.000 ve 10.000.000 izleyici sayısı ortalamaları yakalayan dizi, cuma akşamına sürüldüğü 3. sezonunda 6.800.000 izleyici sayısı ortalaması tutturmuş. 3. sezonunun ardından da iptal edilmiş. Kaley Cuoco‘nun karakteri Bridget Hennessy’nin üniversite yıllarına odaklanacak bir uzantı dizi projesi düşünülse de bu proje de düşünceden öteye gidememiş.

Dizinin John Ritter‘ın yer aldığı ilk 31 bölümlük sürecinde 2 genç kız sahibi bir babanın yaşadığı zorlukları izliyoruz. 3. sezonda ise bekar bir annenin çoklu işlevselliği üzerine şöyle bir moda bürünmüş dizi.

*Yetmişli yılların 2. yarısında Three’s Company dizisiyle ün yapan, aynı zamanda Jason Ritter‘ın babası olan, Altın Küre ve Emmy ödüllü John Ritter’ın karakteri Paul Hennessy, karısının işe geri dönebilmesi için evde daha fazla vakit geçirmeye başladığı bir döneme giriyor. Kendisi bir spor yazarı/köşe yazarı. Koruyucu ama disiplin konusunda çok da sert olamayan, iyi niyetli bir baba Paul. Kızlarını da çok sevse de oğlunun favorisi olduğunu dillendirmekten çekinmiyor.

*Married with ChildrenSons of Anarchy ve The Conners gibi dizilerden tanıdığımız Katey Sagal, ailenin annesi Cate karakterine hayat veriyor. Kısa bir süre önce çocukların büyümesini fırsat bilip hemşirelik mesleğine geri dönüş yapmış Cate.

*Ailenin en büyük çocuğu Bridget rolünde The Big Bang Theory, Charmed ve The Flight Attendant dizilerinden tanıdığımız Kaley Cuoco‘yu izleme fırsatı yakalıyoruz. 16-17 yaşlarında olan Bridget, klasik seksi sarışın tiplemesi. Çok zeki olmayan, tembel, sorumsuz, havalı, görünümüne büyük özen gösteren, erkekleri mıknatıs misali kendine çeken klasik sitkom tiplemesi.

*Ailenin 14-15 yaşlarındaki en küçük çocuğu Rory karakterini Martin Spanjers canlandırıyor. O da yaramaz, kız kardeşleriyle uğraşmayı seven, babasıyla arayı iyi tutmaya çalışan bir klasik model. Bridget-Rory ikilisinin Sagal’ın bir önceki aile komedisi Married with Children’daki Kelly-Bud ikilisinden çok da bir farkı yok anlayacağınız.

*Ailenin ortanca çocuğu Kerry karakterinde ise Amy Davidson‘ı izliyoruz. O da klasik hoşnutsuz ortanca çocuk tiplemesi olarak dikkat çekiyor. İki kardeşiyle de daimi bir itişme halinde. Her şeyde bir yetersizlik, negatiflik aramakta. Duygusallık had safhada. Ailenin en zeki çocuğu oluşuyla birlikte alaycılık hali de eşantiyon olarak geliyor.

Ritter’ın vefatının ardından yeniden şekillendirilen kadroya 2 takviye yapılıyor. 2014 yılında aramızdan ayrılan James Garner, Cate’in babası Jim karakteriyle Ritter’a veda edilen bölümde kadroya dahil oluyor. 2. sezonun ortalarında da Rules of Engagement ve Just Shoot Me! dizilerinden tanıdığımız David Spade, Cate’in çocuksu yeğeni C.J. karakteriyle diziye katılıyor.

Billy Aaron Brown, Bridget’in sevgili adayı Kyle karakteriyle karşımıza çıkıyor. Larry Miller, Adam Arkin ve Nicole Hayden da tekrar eden rollerle kadroda yer alıyorlar.

1-2 bölümlük konuk oyuncu havuzunda ise Pamela AndersonCybill Shepherd, Suzy Nakamura, Paul Wesley, Jason Priestley, Lisa Rinna, Raquel Welch, Kyle Howard, Vanessa Lengies, Ed O’Neill, Jenny Wade, Sarah Rafferty, Rachael Harris, Nicole Richie, Leighton Meester, Matt Lanter ve Josh Henderson gibi tanıdık simalar yer alıyor.

Diziye 13-15 sene kadar önce TNT’de yayınlandığı dönemde denk gelmiş ve 20-30 bölüm kadarını izlemiştim. Şimdi ise en baştan izlemek üzere başına oturdum ve ilk 3 bölüm geride kaldı. O vakitlerden pozitif anımsadığım bir diziydi, şimdi de eğlenerek izlediğim bir dizi olmayı başardı.