NBC, ilkbahar aylarında izleyicilerini yeni bir komedi dizisi ile buluşturdu: A.P. Bio

Dizinin yaratıcısı Michael Patrick O’Brien. Ona yapımcı koltuğunda Seth MeyersLorne MichaelsMichael Shoemaker ve Andrew Singer gibi isimler eşlik ediyor.

A.P. Bio için karakter merkezli bir iş yeri komedisi diyebiliriz. Dizinin kahkaha efektsiz bir komedi dizisi olduğunu da belirtelim. Bölüm süreleri 21-22 dakika arasında değişiyor. Perşembe akşamları yayınlanan A.P. Bio, 13 bölümden oluşan ilk sezonunu 0.72 reyting oranı ve 2.647.000 izleyici sayısı ortalaması ile tamamladı. Düşük reyting ortalamasına rağmen 2. sezon onayını kaptığını da belirtmeden geçmeyelim.

KONU

Jack Griffin, ödüllü bir Felsefe profesörüdür. Harvard Üniversite’sindeki hayalindeki işi en büyük düşmanı diye ithaf ettiği Miles isimli birine kaybedince soluğu pek sevmediği memleketi Toledo’da almıştır. Rahmetli annesinin evinde yaşamaya, bir lisede öğretmenlik yapmaya ve okulun en çalışkan öğrencilerinden kurulu bir sınıfa ‘İleri Seviye Biyoloji’ dersi vermeye başlar. Sözde ‘İleri Seviye Biyoloji’ dersi!

Jack’in amacı, eğitim-öğretim yılı boyunca çalışmamaktır. Bunu da sınıfa girdiği ilk anda öğrencilerine açık yüreklilikle ifade eder. Kusursuz not ortalaması için mücadele veren öğrencileri not ile tehdit eder. Sınıfta biyoloji dersi vermediği konusunda şikayette bulunmadıkları sürece herkes ‘A+’ alacak, eğer bir şikayet denemesinde bulunurlarsa ‘F’ alacaklardır. Sosyal açıdan yetersiz ve korkak öğrencilerden kurulu sınıfımızı biyoloji dersi görmeyecek olmak kahretse de tabiri caizse müdürü kafalayan Jack ile bir mücadele içine girmek istemezler ve biyoloji işlenmeyen biyoloji dersleri böylece başlamış olur. Peki, biyoloji işlenmeyen biyoloji dersleri nasıl mı geçer?

Jack, özel hayatındaki öğrencileri hiç mi hiç alakadar etmeyen sorunları çözmek adına tahtaya resimler çizerek beyin jimnastiği yapar ve bu doğrultuda zeki öğrencilerimizi kullanmaya başlar. Bazen bu kullanmalar sadece fikir alış verişi ile de sınırlı kalmaz ve akla sığmayacak bir sürü uygunsuz ama komik olaylar silsilesi gerçekleşir.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Jack Griffin=

Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz Jack Griffin, rahatlıkta ve pişkinlikte son nokta bir adam. Okula yukarıdaki resimde de gördüğümüz üzere sürekli olarak eşofmanlarıyla gelen, öğrencilerine karşı da çalışma arkadaşlarına karşı da resmiyet bilinci dahilinde hareket etmeyen, inanılmaz seviyede bencil, sadece kendi isteklerine odaklanan, fazlasıyla açık sözlü, değişik bir tip.

Karaktere It’s Always Sunny in Philadelphia, The Mindy Project ve Fargo gibi dizilerden tanıdığımız Glenn Howerton hayat veriyor. 

=Ralph Durbin=

Jack’in çalıştığı okulun müdürü. Müdür olmak için yeterli öz güvene, cesarete ve otoriterliğe sahip olmayan, yeri geldiğinde masaya yumruğunu vurmak bir yana şikayetini yüksek sesle bile dile getiremeyen, Jack’e eşofmanla işe gelmemesi konusunda bile ses geçiremeyen, evde eşi tarafından sindirilmiş ve bu sindirilme durumu tüm hayatına kanser gibi yayılmış bir tip. Bu sebeptendir ki Jack’i oldukça havalı buluyor ve Jack gibi bir arkadaşı olduğu için mutlu oluyor. Bu sebeple ona karşı ekstra toleranslı davranıyor diyebiliriz.

Karakteri The King of Queens, United States of Tara, Two and a Half Men ve Veep gibi dizilerden tanıdığımız Patton Oswalt canlandırıyor.

=Stef=

Okulun tarih öğretmeni. Yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen okulun üçlü kadın öğretmen grubunun en baskın üyesi diyebiliriz onun için. Lafını esirgemeyen, konuşmayı çok seven, kıpır kıpır bir kadın.

Karaktere Lyric Lewis hayat veriyor.

=Mary=

Okulun resim ve el sanatları öğretmeni. Stef’in bir numaralı kankası.

Karakteri Mary Sohn canlandırıyor. 

=Michelle=

Okulun ev ekonomisi öğretmeni. Stef ve Mary’ye oranla daha sessiz sakin ve uysal bir tip.

Karakteri Up All Night dizisinden hatırlanabilecek Jean Villepique canlandırıyor.

=Helen=

Müdür Durbin’in en büyük destekçisi, sağ kolu, joker elemanı. Coşkulu hareketler sergileyen biri.

Karaktere hayat veren Paula Pell‘i Love ve 30 Rock gibi dizilerden anımsayabilirsiniz.

=Sarika=

Sınıftaki öğrencilerden en baskın olanı. Jack ile en çok didişen kişi. Lafını esirgemeyen, soğukkanlı, ciddi ve oldukça zeki bir genç kız.

Karaktere Aparna Brielle hayat veriyor.

=Heather=

Sınıfın en garip öğrencisi. En tırsak gibi görünen ama içinde en büyük psikopat yatanı. En aykırı fikirler genelde ondan çıkıyor sınıfta.

Karakteri Allisyn Ashley Arm canlandırıyor.

=Devin=

Sınıfın en tembel, en uyuşuk öğrencisi diyebiliriz onun için.

Karakteri Jacob McCarthy canlandırıyor. 

=Dan=

Devin’e zorbalık yapan bir öğrenciyken Jack tarafından sonradan sınıfa dahil ediliyor. Saldırganlığının altında arkadaşsız olması yatıyor ama sınıftaki diğer öğrencilere oranla öz güveni daha yüksek diyebiliriz onun için.

Karakteri Spence Moore II canlandırıyor.

=Marcus=

Sınıfın Sarika’nın ardından en çalışkan, en soğuk mizaçlı, en ciddi 2. öğrencisi. Genel olarak negatif şeylere odaklanan biri diyebiliriz onun için.

Karaktere Nick Peine hayat veriyor.

=Anthony=

Sınıfın en umursamaz, en rahat tavırlar sergilen öğrencisi diyebiliriz onun için.

Karakteri Eddie Leavy canlandırıyor.

=Victor=

Sınıfın en şapşalı, en az itiraz edeni ve en tırsağı denebilir onun hakkında.

Karaktere Jacob Houston hayat veriyor.

=Colin=

Sınıfın Heather’ın ardından en garip 2. öğrencisi. Ne yapacağı pek kestirilemeyen bir tip.

Karaktere hayat veren Tucker Albrizzi‘yi Foursome dizisinden anımsayabilirsiniz. 

=Grace=

Güzel, tatlı, uysal, etliye sütlüye pek fazla karışmayan bir genç kız.

Karakteri Sari Arambulo canlandırıyor.

 

Bunların dışında tekrar eden rollerle izleme fırsatı yakaladığımız birkaç isim şunlar:

*Jack’in unutamadığı ve yeniden elde etmek istediği gençlik aşkı Meredith rolünde You’re the Worst, Your Family or Mine ve 100 Questions gibi dizilerden tanıdığımız Collette Wolfe‘ü izliyoruz.

*Jack’in hayalindeki işi kaptırdığı ve en büyük düşmanı olarak isimlendirdiği Miles karakterinde Family Tree dizisinden hatırlanabilecek Tom Bennett karşımıza çıkıyor.

*Koç Novak rolünde ise Charlie McCrackin‘ı izliyoruz.

Dizinin konuk oyuncu havuzunda ise Erinn HayesNiecy NashRon Funches ve Tricia O’Kelley gibi isimler var.

YAZARIN NOTU

Sezon öncesinde pek umutlu olduğum bir dizi değildi ama iyi işler yaptı sezon içerisinde. Birbirinden cins karakterleriyle kendini sevdirmeyi başardı. Düşük reytinglerine rağmen onay alması kanala da kendisini sevdirdiğinin bir işareti. Elbette beni de mutlu etti bu onay haberi. En azından 1 sezon daha bu çatlakları izleyecek olmak büyük bir keyif. Yine de üzerine çok fazla anlam yüklenmemesi gereken, şahsına münhasır, vakit geçirmelik bir dizi A.P. Bio. Büyük bir beklentiyle başına oturmadan izleyebilirsiniz.

FRAGMAN