6a014e87d88579970d019b01712a39970c

Doctor Who evrenine hoşgeldiniz!

Doctor Who’yu bu 52 yıllık diziyi bilmiyor musunuz ya da izlemediniz mi ? Hiç mi merak etmediniz ? 

Eğer cevabınız ”Evet” ise, o zaman geç olsun güç olmasın diyerek tanıtımımıza başlayalım.

Doctor Who iki ana kola ayrılır: İlki 1963-1989 yıllarında yayınlanan ve klasik seri olarak adlandırılan Doctor Who,

ikincisi ise 2005 yılında tekrar yayınlanmaya başlayan modern seri olarak adlandırılan Doctor Who.

Dizi, Sydney Newman tarafından yaratılan  BBC kanalında yayınlanan İngiliz bilim kurgu dizisidir.

Şu anda serinin yapımcıları olarak Steven Moffat ve Russel T. Davies bulunuyor.

Doktorumuzun Memleketi Gallifrey

Doktor’umuzun Memleketi Galliffrey

KONU

Doktor yaşayan son zaman lordudur. Zaman lordları ile en büyük düşmanları Dalekler arasında yaşanan son zaman savaşında bütün zaman lordları ve gezegenleri Galliffrey yok olmuştur. Sadece Doktor kurtulmuştur. Kendisi zaman makinesi  TARDIS ile birlikte zaman ve uzayda yolculuk etmektedir. Kendisi de dizi başladığında 900 küsur yaşındadır.

Bu kadar çok yaşamasının en büyük sebebi rejenerasyona uğraması. Bu, Doktor için ölümden kaçma yolu gibi bir şeydir. Ölüme yakın olduğu bir anda beden değiştirerek yenilenmeye uğrar. Ayrıca organlarını da (el, bacak, göz, kulak…) yenileyebilir.

46055_doctor_who

Doktor, Tardis’i ve yol arkadaşlarıyla birlikte zaman ve uzayda yolculuklara çıkar. Doktor nereye giderse orada kesin bir olay vardır demektir. Elinde meşhur aleti sonik tornavidası ile her derde çare bulur, imkansızları başarır, hayat kurtarır. Doktor’un bir sürü arkadaşı vardır; çoğu, onunla beraber yolculuk etmek ister. Ederler de fakat, hayat bir şekilde Doktor’u hep Tardis’i ile başbaşa bırakır.

doctor_who_tardis_wallpaper__mac__by_iphonewallpapers-d69a8ct

TARDIS

Karakterlere geçmeden dizinin Doktor kadar önemli bir elemanını tanıyalım istedim: TARDIS!

Tardis, uzay ve zamandaki her yere gidebilen Gallifrey gezegeninde yaşayan zaman lordları tarafından yaratılan zaman makinesidir. (Ama sadece makine değildir; duyguları, bir benliği vardır onun da.)

Doktor’umuz da Tardis’i kendi söylediğine göre ödünç alarak zaman savaşından kaçmıştır.

Tardis’in şekli aslında polis kulübesi değildir. O, gittiği yere uyum sağlamak için oradaki objelerin şeklini alan bir makinedir. Fakat bir kere polis kulübesi şekline bürünmüştür ve o şekilden başka bir şeye dönüşmemiştir. Doktor da bunu değiştirmemiştir.

Dışının küçük olduğuna bakmayın içinde kocaman bir dünyayı barındırır: Yatak odaları, kütüphane, kontrol odası, ihtiyaç odaları gibi bölümleri de vardır.

Bir de Tardis, Doktor ve yoldaşları zamanda yolculuk ettiğinde o zamanın konuşma dilini tercüme eder; oradaki insanlar ile bizim karakterlerimiz arasındaki iletişimi sağlar. Böylelikle dil sorunu ortadan kalkar.

81417befcebc2f9e46883e8e2ee0bcef

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

indir9. Doktor (Christopher Eccleston)

Üstünden eksik olmayan deri siyah ceketiyle, komik, esprili, biraz kel ama işinin ehli olan Doktor’umuz. Dizinin modern serisinde yer alan ilk Doktor. Genç tezgahtar Rose ile tanışır. Sonra onu yanına yoldaş alarak zaman ve uzayda yolculuklara çıkarlar.

1 x 13 ispiyonu içerir!!

Doktor, Rose’un hayatını kurtarmak için kendini feda ederek yenilenmeye uğramak zorunda kalır.

Oyuncu, rol üzerine yapışmasın diye ilk sezonun sonunda kendi isteğiyle ayrıldı.

Doktor’un ağzından düşmeyen repliği: Fantastic!

Doktor’umuzun jenerik müziği: 1

Yoldaşları: Rose Tyler, Jackie Tyler, Mickey Smith, Kaptan Jack Harkness

Oyuncuyu The Leftovers, Heroes ve Fortitude dizilerinden gözünüz ısırabilir.

rose

Rose Tyler (Billie Piper)

Doktor ile tanışmadan önce bir mağazada tezgahtarlık yapan ve hayatını belli bir rutine bağlı sürdüren Rose, Doktor’la bir tesadüf sonucu karşılaşmasıyla o çok sıkıldığı rutinlerden kurtuluyor ve maceradan maceraya koşmaya başlıyor.

Aynı zamanda pop şarkıcısı olan oyuncuyu Penny Dreadful ve Secret Diary of a Call Girl dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

04

Mickey Smith (Noel Clarke)

Rose Tyler’ın sevgilisi. Doktor yüzünden sevgilisini kaybediyor ama ara sıra maceralara kendisi de katılıyor.

Oyuncuyu Chasing Shadows dizisinden ve Bilinmeze Doğru: Star Trek filminden  hatırlayabilirsiniz.

Jackie-tyler

Jackie Tyler (Camille Coduri)

Rose Tyler’ın annesi. Doktor’u ilk başlar kızı için tehlikeli bulup, onunla gitmesine karşı çıksa da sonradan Doktor’a güveniyor.

Oyuncuyu Him & Her ve Edge of Heaven dizilerinden tanıyabilirsiniz.

Captain-Jack-Harkness-captain-jack-harkness-1136998_1024_768

Kaptan Jack Harkness (John Barrowman)

Zaman yolculuğu sırasında Doktor’la karşılaşan Jack’in kendisi de bir zaman yolcusudur. Doktor’un yakın arkadaşlarından biri olmuştur; arada sırada onunla yolculuk etmiştir.

Oyuncu aynı zamanda dizinin yan dizisi olan Torchwood‘un baş rolüdür.

Oyuncuyu Arrow dizisinden de tanıyabilirsiniz.

david-tennant-doctor-who-tenth-doctor-105463-1440x90010. Doktor (David Tennant)

9. Doktor bizlere veda ettikten sonra trençkotlu, takım elbiseli, spor ayakkabı giyen, gözlük takan yakışıklı bir Doktor’umuz oldu. Neşeli ve maceradan maceraya koşan Doktor’umuz dizinin en sevilen Doktor’larından biridir. Kaybettiği (2 x 13 ispiyonu içerir!!) yoldaşı Rose’u geri döndürememek hep içinde kalmış olsa da yoluna yeni yoldaşlarla devam eder.   

4. sezon- The End of the Time özel bölümü ispiyonu!!

Bu bölümde Master/Usta ile girdiği mücadele sonucunda Donna’nın dedesini kurtarmak için hayatını feda ederek rejenerasyona uğramıştır.

Doktor’un ağzından düşmeyen repliği: ALLONS-Y!

Doktor’un jenerik müziği: 1 – 2

Seyahati boyunca yanında yer alanlar: Rose Tyler, Martha Jones, Donna Noble, Kaptan Jack Harkness, Mickey Smith, Jackie Tyler

Oyuncuyu Broadchurch, Gracepoint dizilerinden ve yeni başlayacak Jessica Jones dizisinden, bir de Harry Potter ve Ateş Kadehi filminden tanıyabilirsiniz.

tardis-doctor-doctor-who-freema-agyeman-martha-jones-HD-Wallpapers

Martha Jones (Freema Agyeman)

2 x 13 ve 3. sezon 1. bölüm ispiyonu içerir!!

Zeki, akıllı ve cesur kızımız Martha, hastanede doktor olarak çalışmaktadır. Bizim Doktor’umuz da Rose’u kaybettikten sonra tek başına hastanede bir olayı araştırırken karşılaşırlar. Olayda Doktor’a yardımcı olunca Doktor kendisinin yanında olmasını teklif eder; o da kabul ederek Doktor ile uzay ve zamanda yolculuklara çıkar. 

Oyuncuyu Sense8 ve The Carrie Diares dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

tumblr_moljz0d8bE1rbidupo1_1280

Donna Noble (Catherine Tate)

2. sezon finali ve 2. sezon Noel Bölümü ispiyonu içerir!!

Doktor, Rose’u uğurladıktan sonra birden Tardis’in içinde gelinlik içinde olan Donna ile karşılaşır. Hangi sebeple Tardis’in içine sürüklenmiştir bilinmez. 

4. sezon 1. bölüm ispiyonu!!

Noel bölümünde Doktor ile yolculuk etmeyi istemeyip onu bırakan Donna’nın yolu kahramanımızla 4. sezonda kesişir. Kendisi, Doktor’dan sonra imkansız şeylere inanmaya başlamış ve bunlar hakkında araştırma yapıp olay yakalamaya çalışıyordur. 

Noel bölümünde olamayan şey 4. sezonda olmuştur. Donna, Doktor’a zaman ve uzayda yoldaşlık etmeye başlar.

Oyuncuyu The Office ve Big School dizilerinden gözünüz ısırabilir.

Doctor-Who11. Doktor (Matt Smith)

Çok sevdiğimiz 10. Doktor’umuz da aramızdan ayrılınca yerine papyonlu, fesli, uzun saçlı, tatlı mı tatlı bir Doktor geldi. En ciddi durumlarda bile çocuksu hareketleriyle bizi güldürmeyi, eğlendirmeyi başaran Doktor’umuz, dostlarıyla birlikte imkansızları başardı düşmanlarının hakkından geldi. David Tennant’tan devir aldığı Doktor’luğu daha da üstlere taşıdı. Asla yoldaşlarını, dostlarını yarı yolda bırakmadı.

7. sezon – The Time of Doctor özel bölümü ispiyonu!!

Bu özel bölümde Gallifrey halkını yok etmek isteyenleri korumak isterken yaşlandı ömrünün sonuna gelmişti ki rejenerasyon hakkı kalmayan Doktor’a halkı yeniden rejenerasyon hakkı verdi ve böylelikle ölümden kurtulup, rejenerasyona uğradı.

Doktor’un ağzından düşmeyen repliği: Geronimo!

Doktor’un jenerik müziği: 1 – 2

Seyahati boyunca yanında yer alanlar: Amy Pond, River Song, Rory Williams, Clara Oswald

Oyuncuyu son olarak Terminatör: Genisys filminde görmüştük.

AmyS6-4x3

Amy Pond (Karen Gillan)

5. sezon 1. bölüm ispiyonu!!

Doktor’un rejenerasyon geçirdikten sonraki ilk yoldaşıdır. Önce küçükken Doktor ile karşılaşır duvarında bir çatlak vardır, Doktor da bunu halletmek için 5 dakikalığına gidiyorum der ve yıllarca gelmez. Amy de onu yıllarca bekler, insanlara onu anlatır ”pejmürde adam” diye. Nitekim bir gün Doktor geri döner. Yine zamanlamayı tutturamayıp geç kalmıştır; çocukken bıraktığı Amy genç kız olmuştur. Amy ona çok kızgın olmasına rağmen Doktor kendini affettirmesini bilir ve Amy’nin yoldaşı olmasını ister. Amy de bunu kabul eder. Fakat bir sorun vardır: Amy’nin ertesi gün düğünü vardır… Buna rağmen zaman ve uzayda yolculuklara çıkarlar.   

Oyuncuyu Galaksinin Koruyucuları filminden ve Selfie dizisinden hatırlayabilirsiniz.

4c8f0df5-49c5-4f31-88c4-046b1b9d4ff5

Rory Williams (Arthur Darvill)

5. sezon 1. bölümden ispiyon içerir!!

Yukarıda bahsettiğimiz Amy’nin sadık ve şanslı nişanlısı. Çocukluğundan beri Amy’e aşıktır ama bir türlü kendini ona fark ettirememiştir. Yıllar sonra beklediği şans ayağına gelmiştir fakat bu sefer de Doktor hayatlarına girmiştir. Aynı zamanda hemşire olan Rory de Doktor ile birlikte Amy’e katılır, Amy için ölümcül tehlikelerin içine atlar. 

Oyuncuyu Broadchurch dizisinden ve yeni başlayacak DC’s Legend of Tomorrow dizisinden tanıyabilirsiniz.

River-Song-Featured-Image

River Song (Alex Kingston)

4. sezon 8. bölüm ispiyonu içerir!!

İlk olarak bu bölümde karşımıza çıkan River, Doktor ve Donna ile Dünya’nın en büyük kütüphanesi olan yerde karşılaşır. River bir şekilde Doktor’un geleceğinden geldiğini iddia etmektedir ve onun eşi olduğunu söylemektedir. 

Oyuncuyu ER ve Arrow dizilerinden gözünüz ısırabilir.

Clara Oswald (Jenna Coleman)

7. sezon 7. bölüm ispiyonu içerir!!

İlk olarak karşımıza 7. sezon 1. bölümde Dalek’e dönüşmüş bir insan olan Oswin karakteri olarak karşımıza çıkan Clara, Doktor’un hayatını kurtarır ve bunu yaparken ölür. Daha sonra Doktor ile 80’li yıllarda bir daha yolları kesişen Clara bu sefer de Doktor’un hayatını kurtarırken ölür. Son olarak Doktor ile şimdiki zamanda karşılaşırlar ve bu sefer Doktor onun hayatını kurtararak onunla zaman ve uzayda yolculuklara çıkmasını ister; o da bunu kabul eder. Doktor’un aynı zamanda onun neden hayatının bazı yerlerinde karşısına çıktığını çözmesi gerekiyordur. O, Doktor için ”İmkansız Kız”dır. 

Kişisel özelliklerine gelirsek: Akıllı, zeki, tehlikelerden nasıl kurtulacağını bilen, soğukkanlı, bazen Doktor’a annelik yapan, tatlı mı tatlı bir yoldaş…

Oyuncuyu Death Comes to Pemberley dizisinden ve İlk Yenilmez: Kaptan Amerika filminden hatırlayabilirsiniz.

doctor_who_12___peter_capaldi_by_drksde-d6gmgf512. Doktor (Peter Capaldi)

11. Doktor aramızdan ayrılınca onun yerine kaşlarıyla ortalığı yıkan, biraz yaşlı, bazen kaba ama herkesi kurtarmaya çalışan yeni bir Doktor’umuz oldu. Başlarda bu haline alışmakta zorlansa da Doktor, kısa zamanda durumuna uyum sağladı ve maceralara atılmaya başladı. Önümüzdeki sezon da Doktor rolüyle bizlerle olacak.

12. Doktor’umuz önümüzdeki Noel bölümünde bizlere ve 3 sezonluk macerasına veda edecek. Yerini 13. Doktor olarak Jodie Whittaker alacak. Kendisi ayrıca ilk kadın Doktor olmuş oldu.

Doktor’un jenerik müziği: 1

Seyahati boyunca yanında yer alanlar: Clara Oswald, Missy, Bill Potts ve Nardole

Oyuncuyu The Musketeers dizisinden ve Doctor Who’nun yan dizisi olan Torchwood dizisinden de hatırlayabilirsiniz.

DoctorCapeldi-2

Bill Potts (Pearl Mackie)

Kendisi ilk eşcinsel yoldaştır. St. Lake Üniversitesi’nde sıradan bir çalışandır ama kaçak olarak derslere girmektedir. Doktor ile de bu sırada tanışır ve Doktor onu kendisiyle birlikte yolculuğa davet eder. Son derece monoton bir hayat yaşayan Bill’in bir anda hayatı değişmiştir. Bill Doktor’a katılarak onun bilgisinden ve zaman yolculuğunun tecrübelerinden faydalanmak ister.

Genç oyuncunun ilk ciddi işi diyebiliriz.

Nardole (Matt Lucas)

İnsan görünümlü cyborgdur. Doktor onun hayatını kurtarır; bu yüzden Nardole onun sadık bir dostu olur. Doktor kendisine bazı görevler verir. Şirin ve naif görünür ama olaylar ciddiye bindiği zaman bir anda ciddileşir. Kendine has yöntemleriyle ilginç fikirler ortaya atar.

İngiliz yönetmen, senarist, aktör ve şarkıcı olan Matt Lucas’ı her daldan tanıyabilirsiniz. :)

Missy (Michelle Gomez)

8. sezon ispiyonu!!

8. sezon başında Doktor’un gizli düşmanı olarak ortaya çıkar. Sonradan onun Doktor’un ezeli düşmanı Master’ın rejenerasyonu olduğunu öğreniriz. Rejenere olduktan sonra değişmeye çalışsa da çok fazla güvenilir değildir. Bir an Doktor’un dostuyken bir an düşmanı olabilir.  

Oyuncuyu The Collection, The Brink, Bad Education ve Gotham dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

13. Doktor (Jodie Whittaker)

Peter Capaldi’ye veda ettikten sonra Doctor Who evreninde devrim niteliğinde bir şey gerçekleşti ve doktorun bir sonraki jenerasyonu kadın oldu. Biricik bir kadın doktorumuz oldu. Yeni doktorumuz hem kendi bedenine alışmaya hem de evrendeki düzeni sağlamaya çalışacaktır. Renkli tarzıyla ve güzelliğiyle de göz kamaştırıyordur.

Doktur’un jenerik müziği: 1

Seyahati boyunca yanında yer alanlar: Graham O’Brien, Ryan Sinclair ve Yasmin Khan

Oyuncuyu Trust Me ve Broadchurch dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Graham O’Brien (Bradley Walsh)

Eşinin ölümünden dolayı yas tutmaktadır. Yaşı sebebiyle maceradan maceraya koşmakta zorlansa da elinden geleni yapmaktadır.

Oyuncuyu bazı İngiliz dizilerinden ve filmlerden hatırlayabilirsiniz.

Ryan Sinclair (Tosin Cole)

Graham’in üvey torunudur. Doktor ile maceradan maceraya koşup yeni şeyler keşfetmektedir.

Oyuncunun ilk ciddi işi diyebiliriz.

Yasmin Khan (Mandip Gill)

Polis olarak çalışmaktadır. Doktor’un yoldaşı olarak maceradan maceraya koşarken polislik yeteneklerini de kullanmaktadır.

Oyuncunun ilk ciddi işi diyebiliriz.

TIRIVIRI BİLGİLER

 • Doctor Who’nun ilk bölümü 23 Kasım 1963’te saat 17:15’te yayınlanmıştı. 50. Yıl Özel bölümü de bu tarihten tam 50 yıl sonra aynı saatte yayınlandı.
 • Oxford İngilizce Sözlüğü’nde TARDIS ve Dalek kelimeleri anlamlarıyla birlikte var.
 • 2005’te yeniden ekranlara gelen Doctor Who’da yoldaşlık görevinin pop yıldızı Billie Piper’a verilmesi hayranların tepkisine yol açmış olsa da sonradan doğru bir tercih olduğunu kanıtladı.
 • Billie Piper’ın Rose’u o kadar sevildi ki BBC bu karakterin üzerinden bir yan dizi yapmak istedi. Fakat bu durumun Doctor Who’nun olay örgüsünü etkileyeceği gerekçesiyle Russell T. Davies tarafından bu projeye izin çıkmadı.
 • 2006’da Doctor Who ilk BAFTA’sını kazandı.
 • Doktor’un yol arkadaşı Donna Noble, TARDIS’in dışından önce içini gören ilk yoldaş olarak adını Doctor Who tarihine yazdırdı.
 • River Song rolü ilk başta Kate Winslet’a teklif edildi, ama Winslet rolü reddetti.
 • Matt Smith Doctor Who tarihinin en geç Doktor’u oldu. (26 yaşında.)
 • Doctor Who, 2011 yılında yayınlanan 779. bölümüyle Guinness Rekorlar Kitabı’na En Uzun Süre Yayınlanan Bilim Kurgu Dizisi unvanıyla girdi.
 • Doctor Who hayranlarına Whovian denir ve tarihte bir sözlükte yer edinmiş ilk hayran grubudur.
 • Karen Gillan’ın Doctor Who’da ilk rol aldığı The Fires of Pompeii adlı bölümü, 12. Doktor’u canlandıracak olan Peter Capaldi’yi de başka bir rolde izlediğimiz bölümdür.
 • Doktor’un yoldaşlarının %60’ı kadın %40’ı erkektir.
 • Doctor Who’nun bir de 50. yılına özel çekilmiş özel bölümü vardır. (7. sezonu bitirince izleyiniz.)
doctor_who_wallpaper_amazing_images_208_backgrounds

50.Yıl Özel Bölümü

 

 • 50. yıl kutlamaları çerçevesinde 21 Kasım 2013’te An Adventure In Space And Time isimli bir film ile 1963’te ilk Doctor Who dizisinin ekranlara nasıl geldiği kurgulanmıştır. (8. sezona geçmeden izleyebilirsiniz.)

KAZANDIĞI ÖDÜLLER

 • 2013 yılında Peabody Ödülü‘nü kazanmıştır.
 • En İyi Drama Dizisi Dalında BAFTA Televizyon Ödülü
 • Hugo En İyi Kısa Biçim Dramatik Sunum Ödülü
 • BAFTA Televizyon Ödülleri Radio Times İzleyici Ödülü
 • Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu Performansı Britanya Ulusal Televizyon Ödülü (Matt Smith)
 • En İyi Dizi Dalında Britanya Ulusal Televizyon Ödülü
 • Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu Performansı Britanya Ulusal Televizyon Ödülü (Karen Gillan)
 • En İyi Kadın Oyuncu Dalında Britanya Ulusal Televizyon Ödülü (Billie Piper)
 • En İyi Drama Performansı Dalında Britanya Ulusal Televizyon Ödülü (Matt Smith, David Tennant)
 • En İyi Erkek Oyuncu Dalında Britanya Ulusal Televizyon Ödülü (David Tennant, Christopher Eccleston)
 • Kerrang! En İyi TV Programı Ödülü
 • En İyi Senarist Dalında BAFTA Craft Ödülü

gold-murray-54395edc9b162-1

YAZARIN NOTU

Kendi yorumuma geçmeden evvel diziyle ilgili şöyle bir not bırakayım istedim:

Dizinin sezonları 13 bölümden oluşmaktadır. (8. sezon 12 bölüm 9. sezon da aynı şekilde olacak.) Bunun dışında dizimizin çoğu sezonda mini bölümleri, özel bölümleri (bunların içine yılbaşı özel bölümleri de ekleniyor) var. Bu özel bölümlerden bazısı formüllü, kaçırsanız bir şey olmaz; ama bazısı ise ana konudan gitmekte ve Doctor Who evreni için önemli bölümler. Yeni izleyenlerin de o bölümleri kaçırmamasını öneririm. (Hepsini izleyin siz yine de eğlenceli bölümlerdir.) (Mesela 4. sezonda 5 özel bölüm var ve sezonun en güzel bölümleri onlar bana göre.) Bu özel bölümleri takip edebilmeniz için şu listeyi ve Türkçe alt yazı ile izleyen arkadaşlarımız için de burası güzel bir bilgilendirme/izleme kaynağı olabilir.  

Şimdi gelelim benim notuma:

Doctor Who geniş, uçsuz bucaksız, harika bir evren. Böyle köklü bilim kurgu dizileri etrafta çok yokken bu diziyi bilim kurgu severlerin kaçırmaması gerekir. Ayrıca İngiliz dizilerine bayılanları da bu listeye ekleyebiliriz. Ben diziyi bilim kurgu sever olarak değil, ”50 yıllık bir dizi bu, nedir, nasıldır acaba ?” diye meraklanarak izlemeye başladım. Benim gibi türün yabancısı olarak diziyi izlemeye başlayacak olan arkadaşlara ilk 6-7 bölüm dişinizi sıkın, sonra diziye alışıyorsunuz ve akıp gidiyor derim.

Bir de dizinin ilk 4 sezonunun görüntüleri kötü diyorlar; fakat onların da malum yerlerde yüksek kaliteli görüntüleri var. Ben de onlardan izledim ve hiç görüntü kalitesi sıkıntısı yaşamadım, içiniz rahat olsun. Zaten ilk sezonu atlattınız mı gözünüz alışıyor her türlü.

Dizide mümkün oldukça sezon/bölüm atlamamaya çalışın. Zira -ilk sezonları için konuşuyorum- dizinin en güzel bölümleri ve temeli orada. Tabii herkesin yoğurt yiyişi farklıdır. Fakat bana göre bazen bir diziyi sadece izlemek yetmez; o diziyi yaşamak da gerekir. Eğer siz bölüm atlıyorsanız, bu diziyi sadece; ” Bak! Ben Doctor Who izliyorum!” demek için izliyorsunuz demektir. Sadece izlemek için izleyecekseniz, hiç izlemeyin bence; kendinize yazık edersiniz.

Dizi belli bir süre hep kendini aşarak, çıta yükselterek gitti. Son sezonda biraz durgun olsa da yinede kendini severek izletiyor. Diziden ayrılan sevdiklerinize üzülmeyin; çünkü gelen kişiye çok çabuk ısınıp diziyi mutlu bir şekilde izlemeye devam ediyorsunuz.

Son olarak da favori Doktor’larım: David Tennant ve Matt Smith, favori yoldaşlarım ise: Rose, Amy, Clara

İnşallah bu yazı sevenlerine güzel bir nostalji, izlemeyenlere de ”Haydi! Başla artık!” teşviki sağlayan bir tanıtım olmuştur.

SEZON POSTERLERİ

1. Sezon

1. Sezon

2. sezon

2. Sezon

3. sezon

3. Sezon

4. sezon

4. Sezon

5. sezon

5. Sezon

6. sezon

6. Sezon

7. sezon Part 1

7. Sezon 1. Yarı

4130763-high-doctor-who-series-7b

7. Sezon 2. Yarı

doctor_who_64941

8. Sezon

9. sezon

9. Sezon

10. Sezon

11. Sezon

12. Sezon

TANITIM FRAGMANI

PP-Doctor-Who

Not: Doctor Who’da yeni karakterlere alışığız, bu yüzden ilerleyen sezonlarda yeni karakterler olacak olursa bu yazı güncellenecektir. 

Not 2: Bu tanıtıma kavuşmadan önce, diziyle ilgili şöyle bir yazı bulunmaktaydı. Zamanında yapılan yorumlar için orayı da tırtıklayabilirsiniz.

Not3: Eski serinin doktorlarına -ismen bile olsa- göz atmak isteyenler için şöyle bir yazımız da mevcut.