Netflix 14 Mayıs 2021 tarihinde Halston isimli 5 bölüm süren yeni mini dizisini yayınladı.

Dizi, dünyaca ünlü moda ikonu Halston hakkında 1991 yılında yayımlanan Steven Gaines‘in ‘Simply Halston‘ isimli kitabından uyarlanıyor. Ian Brennan (Ratched, Hollywood) ve Ryan Murphy (American Horror Story, American Crime Story) dizinin yazar kısmında öne çıkan isimler. Daniel Minahan (Game of Thrones, Deadwood) ise dizinin yönetmeni olarak yer alıyor. Başrol Ewan McGregor da yapımcı olarak görev alanlar arasında.

Konusu:

5 bölümden oluşan mini dizi, moda ikonu tasarımcı Halston’un çalkantılı hayatını anlatıyor. Dizi, Indiana doğumlu Roy Halston Frowick’in Jackie Kennedy için tasarladığı şapka ile ün kazandığı bir dönemde başlıyor. Fakat 1970’lere doğru kadınların şapka giymeyi bırakmaya başlaması ile Halston moda dünyasında kalıcı olma mücadelesi veriyor. Bu mücadele sonunda 1970’ler ve 80’lere damga vuran bir moda ikonu doğuyor. Dizide Halston’ın moda ikonu olma sürecindeki zorluklar, çalkantılı ilişkileri ve arkadaşlık bağları ve uyuşturucu sorunu gibi hayatına damga vurmuş anlara konuk oluyoruz.

Halston (Ewan McGregor): Dizi, moda ikonu Halston’ın çocukluk yıllarında, üzgün olan annesini neşelendirmek için kuş tüyü süslemeleri ile şapkalar yaptığını bize göstererek başlıyor. Kendi dillendirmese de çocukken yaşadığı baskının da etkisiyle Halston’ın güven konusunda ne kadar hassas biri olduğunu fark ediyoruz. Bu güven sorunu hayatının neredeyse her alanını etkiliyor, egosunun da etkisiyle kendisini çok soğuk bir insan haline getiriyor.

Dizi bu sorunlar eşliğinde Halston’ın 1961 yılı sonrasında moda dünyasını nasıl değiştirdiğini anlatıyor. Yükseliş süreci ile birlikte kusurlarının ona ne derecede zarar verdiği ve bulunduğu sektörün ne kadar acımasız olduğu da dizinin ana konuları arasında. Dünyaca ünlü aktörü en önemli rollerini canlandırdığı Star Wars serisi, Big Fish ve Moulin Rouge! gibi filmlerden hatırlayabilirsiniz. Kendisini ayrıca Fargo dizisinin 3. sezonunda izleme fırsatını bulmuştuk.

Liza Minnelli (Krysta Rodriguez): Dizide Oscar ödülü sahibi oyuncu ve şarkıcı Liza Minnelli’yi Halston’ın en yakın arkadaşı olarak görüyoruz. İkilinin ilk tanıştığı anlara tanık olurken Liza’nın Halston’ın hayatında ne derece önemli bir yere sahip olduğunu fark ediyoruz. Oyuncuyu Smash ve Daybreak dizilerinde bulabilirsiniz.

Joe Eula (David Pittu): Halston’ın tasarım konusundaki bir numaralı ismi. Tecrübeli isim zaman zaman mantığın sesi olması ile öne çıkıyor. Aktörü The Good Wife dizisinde bulabilirsiniz.

Elsa Peretti (Rebecca Dayan): Bir manken olan Elsa, Halston’un ilham meleklerinin başında geliyor. Zamanla Halston’ın en yakın arkadaşlarından biri haline geliyor. Kendisini Elementary dizisinde konuk oyuncu olarak bulabilirsiniz.

Joel Schumacher (Rory Culkin): Kariyerinin başlarında olan Joel Schumacher’ı Halston’ın sektörde var olma savaşı verdiği günlerde onunla birlikte çalışırken görüyoruz. Bilindiği üzere Joel kariyerine yönetmen olarak devam ediyor. Filmlerinde moda konusuna özel önem vermesiyle ünlüdür. Yönetmeni 1995 yapımı olan tartışmalı Batman Forever filminden hatırlayabilirsiniz. Aktörü ise Castle Rock ve Waco dizilerindeki rollerde izleyebilirsiniz.

Sağdan Sola: Liza, Elsa, Halston ve Joe

Victor Hugo (Gian Franco Rodriguez): Halston’ın erkek arkadaşı olan Victor Hugo onun gizli kalmış arzularını ortaya çıkarmaya başarıyor. Hiçbir şeyi ciddiye almayan kişiliği ise Halston’ı olumsuz etkilemeye başlıyor. Kısa formatta işleri bulunan aktörün ilk önemli projesi.

David Mahoney (Bill Pullman): Norton Simon şirketinin temsilcisi olan David, Halston’u şirkete katılması için ikna etmeye çalışıyor. David, geleceğinin moda sektöründe olduğunu düşündüğü için Halston ismi ile şirketin değerini artırmayı planlıyor. Tecrübeli aktörü son yıllarda The Sinner dizisinden tanıyabilirsiniz.

Eleanor Lambert (Kelly Bishop): Moda sektöründeki reklam anlayışını değiştiren isimlerden biri. Amerikan moda sektörünün dünyada daha fazla prestije sahip olması için çabalıyor. Oyuncuyu Gilmore Girls dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Adele (Vera Farmiga): Parfüm sektörü için çalışma hazırlayan Halston’a özel bir koku oluşturmakla görevli bir isim. Adele’in yöntemleri Halston’ın annesi ve babası ile ilgili duygusal anıları gün yüzüne çıkarıyor. Ünlü ismi Bates Motel ve When They See Us dizilerinde izleyebilirsiniz. Dizinin geri kalan kadrosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Tırıvırı Bilgiler (Trivia):

Bölümler yayınlanmadan önce Halston ailesinden bazı isimler dizi için kendilerine danışılmadığı için diziyi asılsız olmakla eleştirdiler. Yönetmen Daniel Minahan verdiği röportajda ailenin görüşlerine saygı duyduğunu fakat yıllarca süren bir araştırma yapıldığının ve bir belgesel çekmediklerinin altını çizdi. Ewan McGregor ise Liza Minnelli ile bizzat görüştüğünü söyleyerek aralarındaki sohbeti basına açıklamayacağı sözünü verdiğini ve Halston’ı hak ettiği şekilde ekrana taşımaya çalışacağını belirtti. Dizi kadrosunun verdiği toplu röportajı buradan izleyebilirsiniz.

Studio 54 adlı gece kulübü dizide anlatıldığı gibi ünlülerin çılgınca eğlendiği, çeşitli skandalların yaşandığı bir mekan. Dizinin 4.bölümünün başlarında geçen olayın ise bazı kısımlarında gerçeklik payı bulunuyor, dizideki gibi olmasa da anlatılanlara göre gerçekten de bir ceset bulunuyor. Mekanın ünü yüzünden birçok insanın farklı şekillerde içeriye girmeye çalışması sürekli karşılaşılan bir konuymuş.

Dizide Halston’ın evinde birçok Andy Warhol eseri bulunduğunu fark edebilirsiniz. Karakterini görmesek de Warhol Halston’ın yakın arkadaşlarından biri, Studio 54 skandallarında kendisi de bulunuyor. Halston’ın gece kulübü ve diğer ünlülerle bulunan fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

Halston, Netflix dramaları arasında en beğendiğim dizilerden biri oldu. İlk bölümler yükseliş, düşüş biyografilerinde hep rastladığımız sahnelerle dolu ama özellikle 3. bölüm ve sonrasındaki bölümlerin çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. İlgimi çekmeyen bir konu ile başlayıp duygulandığım sahnelerin gitgide arttığı bir dizi oldu. Yine de çok fazla kusuru olan bir karakteri işlediklerini ve hem bu yüzden hem de konusu yüzünden herkese hitap etmeyen bir dizi izlediğimizi belirtmem gerek.

Ewan McGregor yine hayal kırıklığına uğratmadı. Çoğu filmini izlemiş biri olarak buradaki performansını ilk 3 arasına yazabilirim. Özellikle bazı kritik sahnelerdeki oyunculuğu hayran bıraktı, ödül sezonunda hatırlanmazsa şaşırırım. Yan karakter olarak parlayan Krysta Rodriguez ve David Pittu isimlerini söylemezsem de haksızlık olur. Kariyeri pek parlak işlerle dolu olmayan iki oyuncunun Liza Minnelli ve Joe performanslarını takdir etmek gerekiyor. Son olarak 5 bölüm formatının diziye büyük katkısı olduğunu söylemem lazım. Uzatmadan hikayelerini anlatıp gittiler, izlerken keşke daha çok Netflix dramasında bunu görebilsek demeden duramadım. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not: Dizi daha önce bu yazının altında konuşuluyordu.

Fragmanı

Dizinin 1. bölümünden bir klip/Liza Minnelli ile ilk tanışmamız