Liar’ın ekran macerası 11 Eylül 2017 akşamı İngiliz kanallarından ITV ekranlarında başladı. 6 bölümlük ilk sezonunu ise 16 Ekim 2017 tarihinde noktaladı. Dizinin yapımcı ortağı olan Amerikan kanalı Sundance TV ise 27 Eylül 2017 tarihinde yayınlamaya başladı diziyi ve orada da sezon sona erdi.

Başlangıçta mini dizi olarak lanse edilen Liar, reyting ve izleyici sayısı bazında oldukça iyi rakamlar elde edip (6.5 milyon kişi tarafından izlenen sezon finali ITV’ye 2014 yılından beri yeni bir dramadan elde ettiği en yüksek rakamları getirmiş.) ITV’yi mutlu edince sürpriz bir şekilde 2. sezon onayını kaptı. Yalnız 2. sezon için epey bir beklemek zorunda kalacağız. ITV, 2. sezon çekimlerine 2019 yılı Ocak ayı içerisinde başlanacağını açıkladı. Hal böyle olunca en erken 2019 yılının 2. yarısında izleyici ile yeniden buluşması muhtemel gözüküyor dizinin.

Liar’ın yaratıcıları; Rellik, The Missing, One of Us, Tripped gibi dizilerde beraber çalışmış Harry ve Jack Williams kardeşler. Yönetmen koltuğunu üçer bölümlüğüne Samuel Donovan ve James Strong paylaşmış. Yapımcı koltuğunda Williams kardeşler ve Strong’a Eliza Mellor eşlik etmiş.

İçinde suç ve gizem öğeleri de barındıran psikolojik drama türündeki Liar’ın bölüm süreleri ise 45-46 dakika uzunluğunda.

Resmi Site 1Resmi Site 2IMDBWikipedia

KONU

Uzun süreli sevgilisinden kısa bir süre önce ayrılan Laura, bir lisede öğretmenlik yapmaktadır. Sınıfındaki öğrencilerden biri olan Luke’un karizmatik cerrah babası Andrew ile çıkmayı kabul ettiği randevu ise hikayemizin başlangıç noktası olacaktır. İkili beraber yemeğe çıkarlar ve güzel bir akşam geçirirler. Ertesi sabah ise Laura, Andrew tarafından tecavüze uğradığını iddia eder ama ortada bu savını destekleyen bulgular yoktur. Laura takıntılı ve saldırgan bir şekilde bu olayın üstüne gider, Andrew ise ne olduğuna anlam veremez şekilde savunmaya çekilir. Bu 2 kişiden biri yalan söylemektedir. Acaba hangisi?

Söz konusu randevu gecesinin sezon içine yayılarak, kesit kesit izleyiciye aktarıldığını da belirtmeden geçmeyeyim.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Laura Nielson=

Konu bölümünde de bahsettiğimiz üzere bir lisede öğretmenlik yapıyor ve beraber yaşadığı uzun süreli sevgilisinden kısa bir süre önce ayrılmış. Depresiflik, laf dinlemezlik, takıntı ve saldırganlık seviyesi tavan yapabilen antipatik denebilecek bir karakter.

Downton AbbeyDark Angel ve Robin Hood gibi dizilerden tanıdığımız Joanne Froggatt karaktere hayat veren isim konumunda.

=Andrew Earlham=

Eşi uzun bir süre önce vefat etmiş, tek çocuğu Luke ile beraber yaşayan, işinde başarılı bir cerrah. Güler yüzlü, yakışıklı, karizmatik.

Karakteri Forever ve Ringer dizileri dışında birçok popüler sinema filminden aşina olduğumuz Galli aktör Ioan Gruffudd canlandırıyor. 

=Katy Sutcliffe=

Laura’nın kız kardeşi. Andrew’ün çalıştığı hastanede hemşirelik yapıyor ve onu oradan tanıyor. Evli ve 2 çocuk annesi. Laura’nın söz konusu savına karşı destekleyici ama temkinli yaklaşıyor.

Karaktere Survivors, Safe House, Mr Selfridge ve Desperate Romantics gibi dizilerden hatırlanabilecek Zoë Tapper hayat veriyor.

=Tom Bailey=

Laura’nın eski sevgilisi. Dostça ayrılmışlar ve arkadaş kalmışlar. Bir polis memuru. Laura’nın söz konusu savı konusunda ona yardımcı olmaya çalışıyor.

Karakteri Inside Men, Luther ve X Company gibi dizilerden tanıdığımız Warren Brown canlandırıyor.

=Vanessa Harmon=

Olayı araştıran dedektif. Soğuk bir mizaca sahip. Lezbiyen.

Karaktere The Lottery, Terra Nova ve Mistresses gibi dizilerden aşina olduğumuz Shelley Conn hayat veriyor. 

=Liam Sutcliffe=

Katy’nin eşi. Çalışmıyor ve evde çocuklara bakıyor. Uyumlu ve sevecen bir mizaca sahip.

Karakteri The Frankenstein Chronicles dizisinden anımsanabilecek Richie Campbell canlandırıyor.

=Luke Earlham=

Andrew’ün oğlu, Laura’nın öğrencisi. Olayın yankılarından psikolojik olarak etkileniyor ve babasına destek oluyor.

Karakteri Jamie Flatters canlandırıyor.

YAZARIN NOTU

Liar’ın ilk 5 bölümünü beğenip afiyetle izledim ben. Sezon finali ise beğenmediğim tek bölüm olmayı başardı. Sezon finali dizinin kalitesini genel olarak bir tık düşürse de genel olarak baktığımda memnun kaldım ben diziden. Sezon finalinde bıraktıkları noktadan hareketle 2 sene sonra gelecek olan 2. sezonu sever miyim sevmez miyim kestiremiyorum şu an için ama.

Ioan Gruffudd’un dizideki performansından memnun kaldım. Joanne Froggatt’a ve karakterine uyuz oldum. Warren Brown ve karakteri için de aynı şeyi söyleyebilirim. Zoë Tapper’ı izlemesi oldukça keyifliydi. Shelley Conn’un performansı ise yetersiz kaldı bana göre.

İlgi çekici bir konu çıkış noktasına sahip olan, izleyiciyi şiddetli bir şekilde bir taraf destekleme ihtiyacı içerisine sokan, son derece sürükleyici bir drama olmuş Liar. Emeği geçen herkese teşekkürler ve izleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler.

FRAGMAN

Dizi ile ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.