Sanctuary, Finlandiya’da yayın yapan C More ile İsveç kanalı TV4‘ün ortak yapımı olan drama türünde bir dizi. İsveç’te Himmelsdalen ismiyle izleyici karşısına çıkmış. Finlandiya’da 2019 yılının Mayıs ayı içerisinde, İsveç’de ise aynı yılın Ağustos ayı içerisinde izleyiciyle buluşmuş. Daha sonrasında ise Amazon, Starzplay, HBO Now, SBS ve Canal +‘ın da aralarında bulunduğu birçok ülkeden kanal ve platform tarafından yayın hakları alınarak daha geniş bir izleyici kitlesiyle buluşmuş dizi. Haliyle İngilizce dilinde izlemek mümkün diziyi.

Charlie Fletcher ve Rachel Flowerday, psikolojik gerilim ve gizem türlerini harmanlayan dizinin senaristleri konumundalar. Enrico Maria Artale ile Óskar Thór Axelsson (Stella Blómkvist) yönetmenlik görevini üstlenmişler. Fletcher’a yapımcı koltuğunda Berna Levin, Herbert Kloiber, Marianne Gray, Marco De Angelis ve Nicola De Angelis gibi isimler eşlik etmişler.

8 bölümden oluşan dizinin bölüm süreleri 45’er dakika uzunluğunda.

Helena/Hel, İsveç’te yaşamakta olan genç bir kadın. Çok sık görüşmediği ikiz kız kardeşinin bıraktığı çok sayıda sesli mesaj sonrasında soluğu İtalya’da alıyor gönülsüz bir şekilde Hel. İkiz kız kardeşi Siri, bir dağın eteklerine kurulmuş olan ve birçok ülkeden tutukluyu barındıran modern bir hapishane/hastane içerisinde bulunuyor İtalya’da. Hel’i yanına çağırma amacı ise onun yerine geçmesini sağlamak. Kız arkadaşının kocası tarafından yoğun bir şiddete maruz kaldığını anlatan Siri, Hel olarak kısa bir süreliğine dışarı çıkmak ve işleri yoluna koymak istediğini dillendiriyor. Zira dört bir yanı kameralarla gözlenen, gardiyalarca giriş ve çıkışları titizlikle kontrol edilen, ulaşım imkanları çok çok kısıtlı olan ve haliyle normal yollardan kaçışı pek mümkün olmayan bir yer sözünü ettiğimiz yer. İşte böyle bir ortamda hikayemiz başlıyor ve gelişmeye devam ediyor.

*Hel ve Siri karakterlerinde Vikings ve Top Dog dizilerinden hatırlanabilecek 29 yaşındaki İsveçli aktris Josefin Asplund‘u izleme fırsatı yakalıyoruz.

*Tesisin yöneticisi konumundaki Dr. Fisher karakterini Stranger Things, Proof ve Weeds dizilerinden anımsanabilecek Amerikalı aktör Matthew Modine canlandırıyor.

*Diziye 2. bölümde dahil olan ve tesiste işe başlayan bir psikiyatrist olarak karşımıza çıkan Dr. Kowalska karakterine The Woods dizisinden tanıdığımız 40 yaşındaki Polonyalı aktris Agnieszka Grochowska hayat veriyor.

Birçok farklı ülkeden oyuncu barındıran dizinin geniş oyuncu kadrosunda ise Nathalie Rapti Gomez (Devils, Zen), Lorenzo Richelmy (Marco Polo), Chiara Martegiani, Barbara Marten, Philip Arditti (The Honourable Woman, Kiss Me First), Felix Garcia Guyer, Will Mellor, Ossian Perret ve Richard Brake (Absentia, Mob City, The Royals) gibi isimler yer alıyor.

Dizinin ilk 2 bölümünü izlemiş bulunuyorum. Çok iyi bir dizi olduğunu iddia edemem ama izleniyor bir şekilde. 2. bölümün sonundaki hamleden sonra işler biraz daha ilgi çekici bir hale gelecek gibi duruyor diyebilirim. Josefin Asplund-Agnieszka Grochowska ikilisi dışında kadronun çok cazip olduğunu söyleyemem ama diğer oyuncuların pek fazla süre aldıkları da yok zaten. Bu tarz dizileri sevenler beklentiyi düşük tutmak kaydıyla bir şans verebilirler diziye. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.