The South Westerlies, tıpkı Finding Joy gibi İrlanda kanalı RTÉ‘nin Acorn TV ile ortak yapımı bir dizi. Norveç kanalı TV2 de küçük yapımcı ortak konumunda. Alman kanalı ZDF ise dizinin Almanya’daki yayın haklarını almış durumda.

Drama türündeki dizi, 30 Ağustos-4 Ekim 2020 tarihleri arasında RTE One’da izleyici karşısına çıkmış. Sonrasında da Acorn TV’de görücüye çıkmış.

2. sezonunun olup olmayacağı henüz belli olmayan dizinin ilk sezonu 6 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri ise 48-51 dakika aralığında değişiyor.

Catherine Maher, dizinin yaratıcısı konumunda. Ona yazar masasında Michelle Duffy ve Hugh Travers eşlik etmişler. Yönetmenliğini Simon Gibney ile Declan Recks üstlenmişler. Paul Donovan, Justin Healy, Catherine Mackin, Ailish McElmeel, Shane Murphy ve Bea Tammer ise yapımcı kadrosunu oluşturuyorlar.

Ara ara Norveççe konuşmalar da bulunmakla birlikte dizinin dili İngilizce.

Kate Ryan, kırklı yaşlarının ikinci devresinde bulunan, bekar, ergen irisi/genç gerisi bir oğlu olan hoş görünümlü bir kadın. Norveç merkezli büyük bir enerji şirketinin İrlanda’nın başkenti Dublin’de bulunan bir şubesinde çalışıyor. Görevde yükselme bekleyen ve şirketin Norveç’in başkenti Oslo’da bulunan merkez teşkilatında çalışmayı hayal eden Kate’in önüne bu yolda son bir engel çıkarılıyor şirketin yöneticileri tarafından.

Şirket yöneticileri, İrlanda’da herkesin birbirinin akrabası, arkadaşı, tanıdığı olduğu; manzarası ile dikkat çeken, küçük bir sahil kenarı yerleşim yeri olan Carrigeen’a giderek orada inşa etmeyi planladıkları rüzgar enerjisi santraline karşı çıkan yerel halkı ve yöneticilerini kendi taraflarına çekmesini emrediyorlar Kate’e. O da istemeye istemeye de olsa verilen ültimatom sonrasında bu görevi kabul etmek zorunda kalıyor.

Carrigeen, Kate’in çok uzun yıllar önce yaşadığı bir yer ve orada gençlik döneminden tanıdığı insanlar bulunuyor. Bir de saklı kalmasını istediği bir geçmişi. Kate’in görevi Carrigeen’e tatil amaçlı gitmiş gibi görünmek ve halkın santral ile ilgili nabzını dışardan gözlemlemek. Sonrasında da hali hazırda çevrecilerin negatif tepkileri ve eylemleriyle boğuşan projenin halk tarafından destek görmesini sağlamak.

Kate, bir yandan ona verilen casusluk işini yapmaya çalışırken bir yandan da geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalacak Carrigeen’de ve hikaye gelişecek.

Geçelim karakterlere:

*Kate karakterinde Into the Badlands, American Odyssey, Banished ve Mistresses gibi dizilerden hatırlanabilecek Orla Brady‘yi izleme fırsatı yakalıyoruz.

*Kate’in fotoğraf çekmeye karşı bir tutkusu olan oğlu Conor rolünde Sam Barrett‘ı izliyoruz.

*Rebellion, Vikings ve Moone Boy gibi dizilerden anımsanabilecek Steve Wall, Kate’in Carrigeen’deki gençlik döneminden eski sevgilisi olan Baz karakteriyle karşımıza çıkıyor. Uzunca bir süre Hawaii’de yaşayan Baz, kısa bir süre önce Carrigeen’e dönmüş ve sörf dersleri vermeye başlamış.

*Catastrophe dizisinden anımsanabilecek Eileen Walsh, Kate’in Carrigeen’de yaşadığı dönemdeki en yakın arkadaşı olan ve şu sıralarda kentte kocasıyla bir pastane işleten Breege karakterini canlandırıyor. Breege ve Kate, son olarak 15 yıl önce Breege’in düğününde görüşmüşler ve haliyle aralarında bir soğukluk mevcut şu sıralarda.

*Little Dog dizisinden tanıdığımız Ger Ryan, Kate ve oğlunun Carrigeen’de konakladığı pansiyonun işletmecisi olan Noreen karakterine hayat veriyor. Noreen, santrale karşı nötr durumda.

*Guilt ve Copper dizilerinden hatırlanabilecek Kevin Ryan, Noreen’in oğlu ve kentin yerel radyocusu konumundaki Callum karakteriyle karşımıza çıkıyor. Callum, santralin bir destekçisi konumunda.

*Patrick Bergin‘i Carrigeen meclis üyesi ve Callum’un hiç anlaşamadığı babası olan Big Mike karakteriyle izliyoruz. Elbette oğlunun tam tersi bir şekilde santrale karşı en büyük tepki gösteren kişilerin başında geliyor Big Mike.

*Lily Nichol, Conor’ın dikkatini çeken ve sörf yapmayı seven kasabalı genç bir kız olan Poppy karakterine hayat veriyor.

*X Company dizisinden anımsanabilecek Julian Michael Deuster, Breege’in kocası Stefan karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Ragnarok, Beforeigners ve Lilyhammer gibi dizilerden anımsanabilecek Kyrre Haugen Sydness, şirketin Carrigeen’deki fiili temsilcisi Morten karakterini canlandırıyor.

*Frikjent ve Vikingane dizilerinden tanıdığımız Ingar Helge Gimle, enerji şirketinin başında bulunan Arvid karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Amalie Krogh ise Arvid’in kızı ve iş ortağı konumundaki Sigrid karakterine hayat veriyor.

Kadroda ayrıca Stephen Lord (Safe House, Marcella, Shameless) ve Caoimhe O’Malley (Dublin Murders) gibi isimler yer alıyor.

Dizinin henüz ilk bölümünü izledim ve fena bir başlangıç yapmadığını söyleyebilirim. Karakterleri de fena sayılmaz. Bu tarz kasaba hikayelerini her daim sevmişimdir ve bunun da etkisiyle sezonu tamamlarım diye düşünüyorum.

Bu da dizinin fragmanı: