Finding Joy, İrlanda kanalı RTÉ yapımı bir komedi dizisi. Acorn TV de ilk sezonuyla İrlanda’da 2018 yılı sonbaharında görücüye çıkan dizinin yapımcı ortağı konumunda. Dizi, bu yılın Ekim ayı içerisinde RTÉ One’da 2. sezonuyla izleyici karşısına çıkmaya başlamış ve 14 Kasım‘da da sezonu tamamlamış.

3. sezonunun olup olmayacağı henüz belli olmayan Finding Joy‘un 2 sezonu da 6’şar bölümden oluşmakta. Bölüm süreleri ise 25’er dakika uzunluğunda.

41 yaşındaki İrlandalı aktris ve yazar Amy Huberman, dizinin başrol oyuncusu olmasının yanı sıra yaratıcı ve yapımcılarından biri konumunda. Rebecca O’Flanagan, dizinin bir diğer yaratıcısı ve yapımcılarından biri. Justin Healy, Shane Murphy, Robert Walpole ve Catherine Mackin ise dizinin diğer yaratıcıları. İlk sezonun yönetmenliğini Kieron J. Walsh (Vexed), ikinci sezonun yönetmenliğini ise John Butler üstlenmiş. Brona C. Titley ise 2. sezon öncesinde yazar kadrosuna dahil olmuş.

Joy, tamı tamına 2 sene önce köpeği Aidan’ı ararken hayatının aşkı Aidan’ı bulmuş. Hayatının aşkı olan Aidan (Lochlann O’Mearáin) ile ayrılmışlar bir süre önce. Aidan hayatına devam edip yeni bir sevgili yapmış ama Joy hala Aidan’ı unutabilmiş değil. Köpek olan ve ara ara biz seyircilere karşı konuşan Aidan ise hala hayatında ve evin her yerine pisler durumda.

Joy, ilişkilerinin 2. yılını kutlamaları gereken o güne epey mutsuz ve depresif bir şekilde uyanıyor. Yalnızlığı iliklerine kadar hissederek işine gidiyor gönülsüzce. Derken onu iş yerinde bir sürpriz bekliyor. Joy’un bir gramer editörü olarak çalıştığı TV kanalının en popüler programının sunucusu ve kanalın ekran yüzü konumundaki Flora Hunter (Laura Whitmore) geçirdiği yanlış estetik ameliyat nedeniyle birkaç haftalığına işe gelemeyecek ve onun yerini bu süre zarfında geçici olarak doldurmak üzere acilen birini bulması gereken kanal yöneticileri Jeffrey (Jenny Rainsford) ve Audrey (Catherine Walker) de bu iş için Joy’u seçiyorlar.

Joy’un daha önce hiçbir ekran önü tecrübesi bulunmuyor. Sunacağı program olan ‘The Happy Hunter ise Joy’un bir takım korkuları ile yüzleşmesini gerektirecek maceraperest ruhlu bir program. Joy ilk etapta bu işi yapamayacağını düşünse de sonrasında kabul ediyor ve hayatında yeni bir macera başlıyor. Bakalım atıldığı bu yeni macerada Joy, neşeyi, mutluluğu ve kendini yeniden bulabilecek mi?

Joy karakterine Threesome, Cold Feet, Can’t Cope, Won’t Cope ve Butterfly gibi dizilerden hatırlanabilecek Amy Huberman hayat veriyor.

Living with Yourself, This Way Up, Dead Boss ve Hard Sun gibi dizilerden tanıdığımız Aisling Bea, 2. bölümde Joy’un yeni ev arkadaşı Amelia karakteriyle dahil oluyor diziye.

Hannah James-Scott, Joy’un şu sıralarda hamilelikle boğuşan en yakın arkadaşı Trish karakteriyle karşımıza çıkıyor dizide. Fleabag dizisinden anımsanabilecek Jenny Rainsford‘ı ise Joy’un kanaldan iş arkadaşı ve muhtemelen bu yeni geçici iş için onu patronlara öneren kişi olan Charlene karakteriyle izliyoruz.

Dizinin kadrosunda ayrıca Paul Reid (Rebellion), Peter McDonald (Dublin Murders, Thirteen, Moone Boy) ve Karen Hassan (The Fall, Vikings) gibi isimler bulunuyor.

The Trouble with Maggie Cole, Witless ve Him & Her dizilerinden aşina olduğumuz Kerry Howard, Joy’un 2. sezonda izleyeceğimiz yeni ev arkadaşı Christie karakterine hayat vermek üzere 2. sezon öncesinde kadroya dahil olmuş. Flaked, The Following ve Primeval gibi dizilerden hatırlanabilecek Ruth Kearney ile The Young Offenders dizisinden anımsanabilecek Hilary Rose da 2. sezon öncesinde kadroya katılan diğer 2 isim konumunda.

Konuk oyuncu havuzunda ise Louisa Harland (Derry Girls, The Deceived), Fiona O’Shaughnessy (My Mother and Other Strangers, Utopia) ve Stephen Wight (I May Destroy You, The Paradise, Threesome) gibi isimler yer alıyor.

Dizinin ilk bölümünü izledim henüz ve yeterince keyifli geçtiğini söyleyebilirim. Dakikalar ilerledikçe daha da eğlenceli hale geldi. Ana karakteri ve başrol oyuncuyu sevdim. Yardımcı karakterler de fena değil gibi. İlk sezonda Aisling Bea, 2. sezonda ise Kerry Howard’ın desteğiyle daha da açılmıştır ilerleyen bölümlerde diye tahmin ediyorum.

İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim. Bu da dizinin fragmanı: