BBC One kanalı 6 Haziran 2021 tarihinde Time dizisini yayınladı. Şimdilik mini dizi olarak planlanan yeni dizinin sezonu 3 bölümden oluşuyor.

Bu hapishane dramasının arkasında Broken ve Accused dizilerinin yazarı Jimmy McGovern bulunuyor, dizinin 3 bölümünü de kendisi yazmış durumda. Daha önce Broadchurch ve Humans gibi dizilerde yönetmenlik yapmış olan Lewis Arnold ise 3 bölüm boyunca kamera arkasında yer alıyor.

Konusu: 

Diziyi içkili araba kullanırken birini öldürmüş olan Mark Cobden‘ın ilk kez bir hapishaneye adım atması ile açıyoruz. Bir öğretmen olan Mark’ın bu tehlikeli ortama uyum sağlama sürecini izlerken gardiyan Eric McNaily ile tanışıyoruz. Dizi, birbirinden farklı bu iki karakter üzerinden ilerleyerek İngiliz ceza sistemi ve hapishane şartlarındaki sıkıntıları göz önüne koyuyor. Yan karakterlerin devreye girmesi ile yıllarını çöpe atanların ve sevdiklerinin acısı ile yaşamak zorunda olan insanların hikayelerini izliyoruz.

Mark Cobden rolünde ünlü oyuncu Sean Bean’i izliyoruz. Bir öğretmen olan Mark 4 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Cezasına başlar başlamaz ne kadar zor bir yere düştüğünün farkına varır. Başını eğip cezasını çekmeye çalışsa da kendisini tehlikenin tam ortasında bulacaktır. Bu yüzden hayatının geri kalanı için önemli seçimler yapmak zorunda kalacaktır. The Lord of the Rings serisi ve Game of Thrones dizisi ünlü aktörün en fazla tanındığı projeler. Son yıllarda TV ekranına yönelen yıldızı Broken, Snowpiercer ve Legends dizilerinde de bulabilirsiniz.

Eric McNaily rolünde ise Stephen Graham yer alıyor. Dürüstçe görevini yapmaya çalışan Eric, mahkumlara da elinden geldiğince anlayışlı davranmaktadır. Fakat kendi oğlu ile ilgili sorunlara bir türlü çare bulamamaktadır. İlk bölümün ortasında öğrendiğimiz bilgiler sonucunda Eric bir dönüm noktasına varacak ve bir karar vermek zorunda kalacaktır. İngiliz oyuncuyu en ünlü rolünü canlandırdığı Boardwalk Empire’ın yanı sıra Taboo ve The Virtues gibi dizilerde izleyebilirsiniz. Stephen Graham’ın dizideki eşi Sonia McNally rolünü ise gerçek hayattaki eşi Hannah Walters canlandırıyor. Dizinin geri kalan kadrosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Time benim için sürpriz dizilerden biri oldu. Zaman zaman BBC dizilerinin böyle etkileri oluyor, 3 bölüme birçok şeyi sığdırarak sağlam bir drama izletmeyi başardılar. Hapishane dizileri söz konusu olunca Oz dizisini anmak gerekiyor. Fakat ilk bölüm daha çok The Night Of dizisindeki hapishane sürecini andırıyor. Kalan 2 bölümde ise iyi yazılmış yan karakterlerin hikayelerine odaklanıyoruz. Ayrıca birçok ABD hapishane dizisini izlemiş biri olarak bu sefer İngiltere’den böyle bir dizi izlemek ilgi çekiciydi. Genellikle otoriter rollerde izlediğimiz Sean Bean bu sefer tam tersi bir rolü canlandırıyor. Aynısını Stephen Graham için de söyleyebilirim, çok sempatik, saygı duyulası bir karakter ile dizide öne çıkıyor. İki oyuncunun da harika bir iş çıkardığını düşünüyorum. Güzel bir drama arayanlar kaçırmasın derim. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not: Dizi daha önce bu yazının altında konuşuluyordu.