ITV 2’de 2015 yılı başında izleyiciyle buluşan Cockroaches isimli komedi dizisinin tanıtımıyla karşınızdayız.

Freddy Syborn‘ın (Bounty Hunters, Bad Education) yaratıcısı olduğu dizi, 6 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri ise 23’er dakika uzunluğunda. Kara komedi ile bilim kurguyu harmanlayan  dizinin yönetmenliğini Ben Taylor (Sex Education, Cuckoo, Catastrophe, Spy) üstlenmiş. Yapımcı koltuğunda ise Josh Cole (Sally4Ever, Crashing) ve Clelia Mountford (Frayed, There She Goes, Motherland) oturuyorlar.

Dizimizin adının Türkçe karşılığı “Hamamböcekleri”. İnsanların içerisinde bulundukları yeni şartlardaki yaşam stilinden geliyor bu benzetme de.

Diziyi ana kahramanlarımız Suze ve Tom’un televizyonda “Büyük bombalamaya 20 dakika!” haberini görmeleriyle açıyoruz. 20 dakika sonra İngiltere, ABD, Rusya, Çin, Almanya ve İran gibi büyük ülkelerin büyük bir nükleer bombalama felaketiyle karşı karşıya kalacağı bilgisi aktarılıyor. Liseden iki arkadaş olan ana kahramanlarımız Suze ve Tom da bu haberin ardından dünya üzerinde kalan son 20 dakikalarını sevişerek geçirmeye karar veriyorlar.

Aradan 10 sene geçiyor ve kahramanlarımız ne yazık ki o gün ölmemişler. O anın meyvesi olan 9 yaşındaki Laura isimli kızlarıyla beraber ilkelleşen yeni hayat düzeninde hayatta kalmaya çalışıyorlar. Bu sırada da bir arada yaşayan bir grup garip insana rast geliyorlar ve hikayemiz başlıyor.

*Suze karakterinde Cuckoo ve Trying dizilerinden tanıdığımız Esther Smith‘i izleme şansı elde ediyoruz.

*Tom karakterini Uncle ve How Not to Live Your Life dizilerinden anımsanabilecek Daniel Lawrence Taylor canlandırıyor.

*Laura rolünde Jessica Emily Rose‘u izliyoruz.

*Suze’un liseden eski sevgilisi ve ailemizin karşılaştığı söz konusu insan grubunun lideri olan Oscar karakterine Fresh Meat, Bad Education ve Bounty Hunters gibi dizilerden tanıdığımız Jack Whitehall hayat veriyor.

*Oscar’ın sağ kolu konumundaki iri yarı bir adam olan Felix karakterinde King Gary ve Plebs dizilerinden anımsanabilecek Tom Davis karşımıza çıkıyor.

*Kadroda ayrıca Rebecca Humphries (Trigonometry, Big Bad World), Jamie Demetriou (Four Weddings and a Funeral, Tripped) ve Robert Bathurst (Cold Feet, The Pillars of the Earth) gibi isimler yer alıyor.

Cuckoo ve Trying dizilerinden sevdiğim Esther Smith var diye şans verdim diziye. İlk bölümü izledim ve yeterince eğlenceli buldum. ITV2’ye uygun absürt bir ortam var dizide. En azından ilk bölüm ayarında bölümler sunmaya devam edebilmişse Tom karakterine çok fazla ısınamasam da sezonu tamamlarım diye düşünüyorum.

Bu da dizinin fragmanı: