ABD’nin ulusal kanallarının formunu henüz kaybetmediği yıllara gidiyor ve The CW’nun ömrü tek sezonla sınırlı kalmış olan gençlik dizisi Hidden Palms‘a selam veriyoruz bugün.

GİRİZGAH

Hidden Palms, 30 Mayıs-4 Temmuz 2007 tarihleri arasında yayınlanmış ve 8 bölüm sürmüş. Dawson’s Creek, The Following, The Vampire Diaries, Time After Time ve Tell Me a Story gibi dizilerin yaratıcısı olarak tanıdığımız Kevin Williamson, dizimizin yaratıcısı konumunda. Yapımcı koltuğunda ona Scott Winant, Steve Blackman ve Barbie Kligman gibi isimler eşlik etmiş.

Kaliforniya’daki Palm Springs şehrinde geçiyor dizinin hikayesi. Bize Kaliforniya’nın güneşli ve sıcak havasını, zengin ve iyi görünümlü insanlarını sevdiren FOX’un popüler gençlik dizisi The O.C.’nin final yapmasından birkaç ay sonra izleyiciyle buluşup ondan boşalan hedef kitlesini kendine çekmeyi amaçladığı gözlemlenen Hidden Palms, reytinglerde umduğu ilgiyi görememiş. 1.3 reyting oranı ve 1.860.000 izleyici sayısı ile açtığı sezonu 0.7 reyting oranı ve 1.170.000 izleyici sayısı elde ederek kapatmış. Dizinin çekimleri Palm Springs’te değil Arizona eyaletine bağlı Avondale şehrinde yapılmış yüksek maliyetten kaçınılmak için bu arada.

Dizi, ilk olarak sezon ortası dizisi olarak planlanmış. Sonradan yaz dizisi olmasına karar verilmiş. 13 bölümlük sezon onayı da 8’e düşürülmüş.

KONU

Diziyi merkez karakterimiz Johnny Miller’ın babasının intihar ettiği bir sahneyle açıyoruz. Sonrasında da bir yıllık bir zaman atlaması yapılıyor. Johnny’nin annesi ve onun yeni kocasıyla birlikte Palm Springs’e taşınmasıyla asıl hikayemiz başlıyor.

Dışarıdan çok renkli görünen bir yerleşim yerindeyiz ama yine de Johnny’nin mutsuz ve depresif halleri devam etmektedir. Ta ki gizemli ve baştan çıkarıcı güzel Greta Matthews ile tanıştığı o akşama kadar. Greta’nın ve yan kapı komşusu Cliff’in sayesinde Johnny yeniden yaşam enerjisiyle dolmaya başlayacaktır.

Büyük sırlar, ihanetler, dedikodular, skandallar, intihar, cinayet… Dışarıdan her şey güzel görünür. Ama içine tam anlamıyla girene kadar!

Soldan Sağa: Cliff – Greta – Johnny – Liza – Michelle

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Dizinin 16-17 yaş grubundaki genç yetişkin karakterleriyle başlayalım isterseniz.

*Konu bölümünde kendisinden bir miktar bahsettiğimiz Johnny Miller karakterine The O.C., Vegas ve APB gibi dizilerden hatırlanabilecek Taylor Handley hayat veriyor.

Johnny, babasının saniye saniye tanık olduğu intiharının izlerini uzun bir süre boyunca atlatamamış. Hala da tam olarak atlatmış değil aslında. Babasının ölümünün ardından alkol ve uyuşturucu bağımlısı haline gelmiş. Bir süredir toplantılara katılan ve iyileşmeye çalışan bir bağımlı şu sıralar kendisi. Annesi ile arası mükemmel sayılmaz ve annesinin yeni kocasının varlığından pek memnun değil.

*Johnny’ye yeniden heyecan duygusu aşılayan güzeller güzeli Greta Matthews karakterinde Syrup, Aquaman, Drive Angry, All the Boys Love Mandy Lane ve The Joneses gibi sinema filmlerinden yakinen tanıdığımız Amber Heard‘ü izleme fırsatı elde ediyoruz.

*Johnny’nin arkadaş canlısı tavırlar sergileyen yan kapı komşusu Cliff Wiatt karakterini Privileged, The O.C., Men at Work ve People of Earth gibi dizilerden tanıdığımız Michael Cassidy canlandırıyor.

*Johnny’nin karşı kapı komşusu olan ve ilk görüşte ondan hoşlanmaya başlayan, bilimsel çalışmalara duyduğu merak ile öne çıkan, oldukça zeki, epey utangaç ve sempatik bir genç kız olan Liza Witter karakterinde Ellary Porterfield‘ı izliyoruz.

*Johnny’nin bir başka karşı kapı komşusu ve aynı zamanda belediye başkanının kızı olan Michelle Meadows karakterinde 10 Things I Hate About You, The Nine ve Franklin & Bash dizilerinden anımsanabilecek Dana Davis karşımıza çıkıyor dizinin pilot bölümünde. İlk etapta kadrolu olması planlanan karakteri ve yanında tüm aile üyelerini diziden çıkarmışlar pilot bölümün ardından.

*Michelle’in çıkışıyla Nikki Barnes isimli yeni bir karakter dahil etmişler kadroya 2. bölümde. Johnny’nin rehabilitasyon döneminden tanıdığı, yakın bir ilişkisinin olduğu ve Hidden Palms’ta tesadüfen yeniden karşılaştığı Nikki karakterine Westworld, Copper ve Veronica Mars gibi dizilerden tanıdığımız Tessa Thompson hayat veriyor.

Gelelim dizinin yetişkin kadrosuna.

*Johnny’nin annesi Karen Hardy karakterine Hellcats, American Dreams, NYPD Blue ve Revenge gibi dizilerden hatırlanabilecek Gail O’Grady hayat veriyor.

*Johnny’nin cici babası Bob Hardy rolünde Switched at Birth, Friday Night Lights ve For Your Love gibi dizilerden hatırlanabilecek D.W. Moffett‘i izliyoruz.

*Cliff’in geçirdiği estetik operasyonlarla genç ve güzel görünmeye çalışan annesi Tess Wiatt karakterini ise NYPD Blue, The Ranch ve On Becoming a God in Central Florida gibi dizilerden anımsanabilecek Sharon Lawrence canlandırıyor.

Kadroda ayrıca Valerie Cruz, JD Pardo, Kyle Secor ve Leslie Jordan gibi isimler yer alıyor.

YAZARIN NOTU

Dizinin ilk bölümünü izledim henüz ve beğendim genel olarak atmosferi ve karakterleri. Oyuncu kadrosu zaten cazip. Amber Heard’ün varlığı bile başlı başına bir izleme sebebi olabilir mesela.

TV’nin ve The CW’nun en çok sevdiğim yıllarına ait, kıyıda köşede kalmış bir dizi bulmanın mutluluğu içerisindeyim. Alımlı insanlar, güzel arka plan müzikleri, genel bir flört havası ve bir miktar gizem. Benim için bu kadarı yeterli.