Watchmen, Alan Moore ve Dave Gibbons‘ın yazdığı bir çizgi roman serisidir. Bu seri, 1986 yılında çizgi roman olarak yayınlanmıştır. İlk olarak 2009 yılında Zack Snyder yönetmenliğinde sinemaya uyarlandı. O zamanlar büyük ses getiren ve günümüze kadar geçerliliğini koruyan bir film oldu. Daha sonra 2015 yılında Zack Snyder ve HBO, Watchmen’i televizyona uyarlamak için görüşmelere başlamıştı ancak Zack Snyder ailevi sorunlar yüzünden projeden çekildi ve yerini Lost ve The Leftovers dizileriyle büyük popülerlik kazanan Damon Lindelof aldı. 2017 yılında iyice resmiyet kazanan ve yapım aşamasına başlanan dizi 2019 yılının Ekim ayında bizlerle buluştu.

İlk sezonu 9 bölüm süren dizinin, şu anda tek sezonda kalması planlanıyor ancak kesin iptali veya devamı konusunda çıkmış bir haber yok. Bölüm süreleri 50-70 dakika aralığında gidip gelmektedir.

Ayrıca Alan Moore, eserlerinin dizi veya film olarak uyarlanmasına karşı çıktığı için projenin içerisinde yer almamıştır.

Dizi, filmin birebir uyarlaması olmamakla birlikte filmin ilerisinde bir zamanı konu ediniyor. Film 1985’li yıllarda geçerken dizi günümüzde geçmektedir. Ancak iki yapım da aynı evren içerisinde sayılmaktadır.

1985 yılında insanoğlu büyük bir felaketle karşı karşıya kalmıştır. Bu felaket dünyanın akışını değiştirmiştir. İnsanların bir kısmı bu felakette can vermiştir. Sağ kalanlar ise tekrardan böyle bir şeyin gerçekleşmesinin korkusuyla baş başa kalarak yaşamaya çalışmışlardır. Bir dünya savaşı daha yaşanması ihtimali varken gelen bu felaket insanları panik ve korku havasıyla barışa sürüklemek zorunda kalmıştır. Bu felaket sonrası belirli aralıklarla gökten mürekkep balıkları yağıyordur ve insanların o günleri unutmamasını sağlıyordur.

2019 yılına geldiğimizde ise 7. Süvari Alayı denilen bir örgüt ortaya çıkmıştır. Bu örgüt Rorschach maskesi giyen ve onun izinden gittiğini kendilerine inandıran ırkçı bir örgüttür. Bu örgüt, Beyaz Gece adı verilen bir katliam yaparak çoğunlukla siyahi olan ve kimliğini bildikleri polislere saldırı düzenlemiş, bazılarını öldürerek amacına ulaşmıştır.

Bu olaydan sonra sıkı denetim getirilen polis teşkilatında polislere kimliklerini gizlemek amacıyla maske kullanma özgürlüğü getirilmiş ve böylelikle bu örgütün polisleri öldürmesinin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Bu uygulamadan sonra şehirdeki polis cinayetleri azalmış ve 7. Süvari Alayı üyeleri ortalıktan kaybolmuştur; ancak bu durum çok fazla uzun sürmeyecektir. Bir polis cinayetiyle örgüt tekrardan ortaya çıktığını göstermiş ve savaş yeniden başlamıştır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Angela Abar (Regina King)

Beyaz Gece adı verilen katliamdan sağ çıkmış birisidir. O olaydan sonra Gölge kimliğini alarak gizli bir şekilde görevlerini sürdürmektedir. Ailesi onun için her şeydir ve onları korumak için her an tetikte bir şekilde hayatını yaşamaktadır.

Oscar ödüllü oyuncuyu The Big Bang Theory, Seven Seconds, American Crime, The Leftovers, Southland dizilerinden ve If Beale Street Could Talk filminden hatırlayabilirsiniz.

Judd Crawford (Don Johnson)

Angela’nın amiridir. Tulsa polis departmanına o liderlik etmektedir. Süvarilerle olan mücadelede lider olarak rol alıyordur.

Altın Küre ödüllü oyuncuyu Blood & Oil, Sick Note, Miami Vice, From Dusk Till Dawn: The Series ve Nash Bridges dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Wade Tillman (Tim Blake Nelson)

Glass adıyla polis departmanında görevini yapmaktadır. Angela’nın ekibindedir.

Oyuncuyu Unbreakable Kimmy Schmidt ve Klondike gibi yapımlardan hatırlayabilirsiniz.

Laurie Blake (Jean Smart)

Tulsa’daki olayların artmasından sonra FBI tarafından oraya gönderilen ajandır. Ayrıca (3. bölüm ispiyonu!!) filmde 1985 yılında izlediğimiz Silk Spectre II’dır kendisi. 

Emmy ödüllü oyuncuyu Legion, Dirty John, Fargo, Samantha Who, Frasier ve 24 dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

İlk 3-4 bölüm ispiyonu!!

Adrian Veidt (Jeremy Irons)

Filmdeki karakterlerden Ozymandias’ın günümüz halini izliyoruz. Dizinin ilk bölümünde öldü diye gazete başlığında gösterseler de bir yerlerde yaşamaya devam etmektedir. 

Oscar ödüllü ünlü oyuncuyu The Borgias dizisinden ve Reversal of Fortune, Dead Ringers ve Batman v Superman: Dawn of Justice filmlerinden hatırlayabilirsiniz.

Joe Keene (James Wolk)

ABD senatörlerinden birisidir. Yaşanan olaylardan sonra Tulsa’da düzeni sağlamak ister. Kariyer ve güç hedefinde olan birisidir.

Oyuncuyu  Tell Me a Story, Goliath, Zoo, Billions, Mad Men ve The Crazy Ones dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Cal Abar (Yahya Abdul-Mateen II)

Angela’nın kocasıdır. Ona her koşulda destek olan birisidir.

Oyuncuyu Black Mirror ve The Get Down dizilerinden ve Aquaman filminden hatırlayabilirsiniz.

SON SÖZ 

Dizinin yayınlanıp bitmesinden bayağı bir zaman geçti ama ben diziyi anca izleyip bitirebildim. Üzerine bir yazı yazılmayınca da gönlüm elvermedi bu güzel dizinin boş kalmasına, o yüzden elimden geldiğince diziye yaraşır bir şeyler hazırlamaya çalıştım.

Ben dizi gelmeden çok önce filmin bir kısmını izlemiş ve beğenmemiştim. Ancak sonrasında dizi çok iyi yorumlar alınca ve filmi izlemeden diziyi izlemenin eksik olacağını duyduktan sonra diziyi izlemek için filmi bir daha izledim. İlk denememde filmi neden beğenmedim hiç anlayamadım, ilk izlediğimin aksine çok fazla beğendim filmi diyebilirim. Diziye geçince de diziyi filmden çok daha fazla beğendiğimi söyleyebilirim. Özellikle Lost ve The Leftovers’ta beyin yakan senaryosuyla bana zevk yaşatan Damon Lindelof bu dizide de aynısını yaparak beni mest etti. Bu diziyi bu kadar çok beğenmemin sebeplerinden birisi oldu. Ayrıca dizinin yarattığı distopyayı, göndermeleri ve işlediği konular her şeyiyle çok başarılıydı. Filmin aksine dizide siyah-beyaz çatışması da işlendi, ne kadar manidar ki günümüzde bu tartışma George Floyd olayıyla tekrardan alevlendi. Dizinin bu konuda çok fazla ütopik kaldığını söyleyemem.

Oyunculuk olarak ise Regina King, Jeremy Irons, Jean Smart ve Tim Blake Nelson beni kendisine hayran bıraktı ve kesinlikle son yıllarda izlediğim en iyi yeni dizi olarak yerini aldı. Hatta 2019 yılından önce izleseydim en iyi dizilere kesinlikle bu dizinin ismini yazardım. Dizinin uyarlandığı çizgi romanı da okumayı planlıyorum. Sonuyla da beni oldukça tatmin etti. Dizide oldukça beyniniz yanıyor ama bütün sorularınızın cevabını alıyorsunuz.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.

TANITIM FRAGMANI

NOT: Dizi hakkında daha önce burada yorum yapılıyordu.