Girlfriends’ Guide to DivorceOdd Mom Out ve Imposters gibi sona eren dizileri ile tanıdığımız ABD’nin Bravo kanalı Kasım ayında bizi yeni bir drama ile buluşturdu: Dirty John

25 Kasım 2018 tarihinde başlayan Dirty John, pazar akşamları yayınlanıyor ve hali hazırda 6 bölümü geride kalmış durumda. Başlamadan önce 2 sezonluk onay alan antoloji formatındaki limitli dizinin ilk sezonu 8 bölümden oluşacak. 2019 yılı içerisinde başlaması beklenen 2. sezonunun konusu ise henüz belli değil.

Gerçek olaylardan uyarlanan dizinin ilk sezonu, Los Angeles Times gazetesi muhabiri Christopher Goffard’ın gerçek suç üzerine kurulu 2017 yılında yayınladığı toplam 6 bölümden oluşan podcastlerinden uyarlanmış. Christopher Goffard’ın podcastlerini kitap haline getirdiğini ve dizi başlamadan kısa bir süre önce, 13 Kasım 2018 tarihinde söz konusu kitabın yayınlandığını da belirtmeden geçmeyelim.

Dizide Debra’nın büyük kızının adı Veronica olarak geçerken gerçek hayattaki ismi Jacquelyn’miş. Aynı şekilde Debra’nın yeğeninin gerçek hayatta Shad olan ismi dizide Toby olarak değiştirilmiş. Diziye konu olan olaylar 2016 yılında vuku bulmuş. Dizideki karakterlere hayat veren oyuncular ve söz konusu karakterlerin gerçek hayattaki tipleri arasındaki benzerlikleri merak ettiyseniz birkaçı için şurayı ziyaret edebilirsiniz. Lakin ispiyon (spoiler) yememek adına sezonu tamamlamadan gerçek olay ve kişileri araştırmamak daha doğru bir tercih olacaktır.

Connie Britton’ın buradaki performansıyla Altın Küre Ödülleri’nde (Golden Globe Awards) limitli dizi kategorisinde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında aday gösterildiğini de söylemeden geçmeyelim.

Dizinin senaryolaştırılmasından sorumlu kişi, Chance dizisinin de yaratıcısı olan Alexandra CunninghamChristopher Goffard ona yazar masasında eşlik ederken dizinin yönetmen koltuğunda oturan isim ise The Affair ve Friday Night Lights’ın yönetmenlerinden Jeffrey Reiner olmuş. Yapımcı koltuğunda ise Cunningham’a Christopher ArgentieriChristopher G. CowenMark HerzogCharles Roven ve Richard Suckle gibi isimler eşlik ediyor.

Dizinin bölüm süreleri 41-50 dakika arasında değişiyor.

Başından 4 evlilik geçmiş, bu evliliklerden 3 yetişkin çocuğu bulunan, iyi bir işi ve maddi durumu bulunan, randevu uygulamaları/siteleri yoluyla denemelerde bulunarak aşkı yeniden bulmaya çalışan bir kadın Debra Newell. Bu denemelerden birinde John Meehan ile tanışıyor. Aralarında bir çekim oluşuyor ve yakınlaşmaya başlıyorlar. Hafiften garip, karizmatik ve romantik bir doktor olan John, Debra’nın hayatına girer girmez onun aklını başından alıp ayaklarını yerden kesmeye başlıyor. Yukarıda da belirttiğimiz üzere ilk bakışta hafif bir gariplik sezilen John’a Debra’nın kızları, özellikle de büyük kızı Veronica pek güvenmiyor ve John’un açıklarını aramaya, gizlediğini düşündüğü sırları açığa çıkarmak için çabalamaya başlıyor. Böylece hikayemiz başlıyor.

Soldan Sağ: John – Debra – Veronica – Arlane – Terra

*Başarılı bir tasarımcı ve ilgili bir anne olan, tam bir aşk kadını olarak lanse edilebilecek Debra Newell karakterine Friday Night Lights ve Nashville dizilerinden yakinen tanıdığımız Connie Britton hayat veriyor.

*Anestezi uzmanı bir doktor olan, inkar ve manipülasyon konusunda oldukça iyi John Meehan karakterinde TroyMunich ve The Time Traveler’s Wife gibi popüler sinema filmlerinden yakinen tanıdığımız Eric Bana‘yı izliyoruz.

*Debra’nın modaya ve çantalara düşkün olan, düşündüğünü direkt olarak söylemekten ve kendi bildiğini okumaktan çekinmeyen büyük kızı Veronica Newell karakterine Vinyl dizisinden tanıdığımız Juno Temple hayat veriyor.

*Debra’nın küçük kızı Terra Newell rolünde Ozark, Waco ve The Americans gibi dizilerden hatırlanabilecek Julia Garner‘ı izliyoruz.

*Debra’nın herkesin içinde en iyiyi gören dindar bir kadın olan annesi Arlane Hart rolünde Legion, Fargo ve Samantha Who? gibi dizilerden tanıdığımız Jean Smart karşımıza çıkıyor.

Toby

Debra’nın arasının çok iyi olduğu yeğeni Toby rolünde Gracepoint, Gossip Girl ve Notorious gibi dizilerden anımsanabilecek Kevin Zegers‘ı izliyoruz tekrar eden bir rolle. Toby’nin annesi o çocukken vefat etmiş.

Debra’nın oğlu Trey karakterinde ise Jake Abel çıkıyor karşımıza küçük bir rolle.

John’un eski karısı Tonia Sells rolünde Low Winter Sun, The Following ve Six Feet Under gibi dizilerden anımsanabilecek Sprague Grayden konuk oluyor. Veronica’ın John’u araştırmak için tuttuğu bir özel dedektif rolünde Scrubs, Devious Maids ve Claws gibi dizilerden tanıdığımız Judy Reyes konuk oluyor. Diğer konuk oyuncular arasında Keiko AgenaJoe TippettLindsey KraftJeff PerryShea WhighamJoelle CarterAlan RuckKatrina BowdenJohn Karna ve Gillian Alexy gibi isimler de bulunuyor.

Henüz ilk 4 bölümünü izlediğim Dirty John’dan şu ana kadar memnun kaldığımı söyleyebilirim. Hikayesi yeterli seviyede ilgi çekici. Gerçek hayattan uyarlanmış olması, olayın gidişatını daha fazla merak ettiren bir unsur olarak öne çıkıyor. Ana oyuncu kadrosu tanıdık isimlerden oluşturulmuş durumda ve konuk oyuncu kadrosu da hiç fena sayılmaz. Hepi topu 8 bölümden oluşuyor dizi. Beklentiyi çok yükseltmemek kaydıyla bir şansı hak ediyor Dirty John.

Bu da dizinin fragmanı: