Jack & Jill, 2006 yılında UPN kanalı ile birleşerek The CW kanalını oluşturan The WB kanalının bir dizisi. 1999-2001 tarihleri arasında yayınlanmış. 2 sezon sürmüş. İlk sezonu 19, ikinci sezonu 13 bölüm uzunluğunda. Komedi drama türündeki dizinin bölüm süreleri 42 dakika civarında.

Randi Mayem Singer, dizinin yaratıcısı konumunda. Ona yapımcı koltuğunda Mark Canton, Michael Pavone ve David Calloway gibi isimler eşlik etmişler.

Jack & Jill, arkadaşlıklar, ilişkiler ve bazı karakterlerimizin meslek hayalleri üzerine bir dizi. Öncelikli merkez karakter konumundaki Jack ve Jill, aynı zamanda dizinin anlatıcıları. Elisa, Audrey, Barto ve Mikey’nin de varlığıyla altılı bir arkadaş grubu var ortada. Jack kadın, Jill ise erkek bu arada.

Dizinin Friends’i anımsatan bir başlangıcı var. Tıpkı orada olduğu gibi New York şehrindeyiz ve üçü erkek üçü kadın olmak üzere bir altılı var elimizde. Friends’teki Rachel misali düğün gününde gelinlikle eski hayatına bye-bye eden Jack karakteriyle tanışıyoruz hikayenin başlangıcında. Jack, düğün seremonisi sırasında evleneceği adamın baş nedimesi ile onu aldattığını öğreniyor. O sinir ve üzüntü bileşimindeki ruh haliyle arabasına atlıyor ve soluğu New York’ta alıyor. Orada liseden arkadaşı Audrey yaşıyor. Birkaç senedir pek iletişim halinde olmadığı, düğününe bile davet etmediği Audrey. Aralarındaki soğukluğa rağmen Jack’e evinin kapısını açıyor Audrey ve Jack orada kendisine yeni bir hayat kurmaya başlıyor.

Audrey – Barto – Jack – Jill – Elisa – Mikey

*Jack karakterinde Brockmire, Togetherness, Bent ve Dirty John gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Amanda Peet‘i izleme şansı elde ediyoruz. Karakterin adı Jacqueline aslında ama kısaca Jack ismini kullanıyor.

*Audrey bir dansçı. Karaktere Mom, My Name Is Earl, Jennifer Falls ve I Hate My Teenage Daughter gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Jaime Pressly hayat veriyor.

*Asıl adı David Jillefsky olan ve Jill lakabıyla anılan karakteri Gravity, Crossing Jordan ve Charmed dizilerinden anımsanabilecek Ivan Sergei canlandırıyor. Jill, sevgilisiyle aynı eve taşınmaya ve ilişkilerini bir sonraki aşamaya taşımaya karar verdiği gün Jack ile tanışıyor, ondan etkileniyor ve kafası karışmaya başlıyor. Jill, Audrey’nin komşusu bu arada.

*American Horror Story, Ratched, Cupid ve American Gothic gibi dizilerden tanıdığımız Sarah Paulson, Jill’in sevgilisi Elisa karakterine hayat veriyor. Durum şöyle ki Jack, Elisa ve Jill ile farklı lokasyonlarda, ayrı ayrı tanışıyor. Audrey’nin dairesine taşındığı gün Jill ile tanışıyor ve onu hoş buluyor. Ertesi gün ise işe başladığı yeni işyerinde Elisa ile tanışıyor, ona kanı kaynıyor ve iyi birer arkadaş olabileceklerini düşünüyor. İkisinin sevgili olduğundan habersiz durumda ilk anda elbette.

* Weeds, Kidding ve Tyrant gibi dizilerden tanıdığımız Justin Kirk, Jill’in tıp öğrencisi olan yakın arkadaşı Barto karakterine hayat veriyor. Aynı zamanda Elisa ile de yakın arkadaş Barto.

*What I Like About You dizisinden anımsanabilecek Simon Rex ise Jill ve Barto’nun yakın arkadaşı Mikey karakteriyle karşımıza çıkıyor. Bizimkilerin sıkça takıldığı bir barda barmenlik yapıyor Mikey. Palavracı ve çapkın biri. Jill’in ev arkadaşı aynı zamanda. Audrey ile de geçmişte bir takılma yaşanmış aralarında.

Josh Hopkins, Chad Willett, Ed Quinn, Lindsay Price, Chandra West, John Pyper-Ferguson, Timothy Omundson ve Jessica Walter, dizide tekrar eden rollerle boy göstermiş tanıdık isimler arasındalar. 1-2 bölümlük konuk oyunculardan oluşan havuzda ise Maggie Wheeler, Vincent Ventresca, Elisa Donovan, Corbin Bernsen, Monet Mazur, Charles Esten, Elizabeth Berkley, Josh Zuckerman, A.J. Buckley, Erin Daniels, Sam Lloyd, Tricia O’Kelley ve Rebecca Romijn gibi isimler bulunmakta.

Dizinin ilk bölümünü izledim ve oldukça vasat buldum. Cazip oyuncu kadrosu nedeniyle uzun zamandır izleme listemde olan bir diziydi. Amanda Peet’i ve Jaime Presley’yi izlemeyi özledim özellikle ve bu vasatlığa rağmen izlemeye devam edeceğim diziyi. Bölümler ilerledikçe ve karakterler arası ilişkiler geliştikçe biraz daha form tutabileceğini düşünüyorum ayrıca dizinin.

Bu ilk sezonun jeneriği; bu da ikinci sezonun.