Sky Atlantic’in Ağustos ayı içerisinde yayınladığı yeni dönem draması Little Birds‘ün tanıtımıyla karşınızdayız.

GİRİZGAH

Little Birds, Anaïs Nin‘in 1979 yılında yayınlanan ve kısa erotik öykülerden oluşan aynı isimli kitabından esinlenilerek kaleme alınmış. Sophia Al-Maria, dizinin senaristi konumunda. Stacie Passon, dizinin yönetmenliğini üstlenmiş. Passon’a yapımcı koltuğunda Silvia Araez Guzman, Peter Carlton, Mark Herbert, Kara Manley, Cameron Roach, Peter Welter Soler ve Ruth McCance gibi isimler eşlik etmiş.

Dizi, 6 bölümden oluşuyor. 2. sezonunun olup olmayacağı bilinmiyor. Bölüm süreleri ise 44-49 dakika aralığında değişiyor.

KONU

1955 yılındayız. O vakitlerde Fransa’nın bir sömürgesi olma durumu devam eden Fas’ın bağımsızlığını ilan etmesinden yaklaşık 1 yıl kadar öncesindeyiz diyebilirim. Ülkede bir hareketlenmenin ve kralın beklenen dönüşüyle yaklaşan bir bağımsızlık havasının olduğu hissedilmekte.

Hikayemiz Fas’a bağlı Tanca (Tangier) isimli turistik bir sahil şehrinde geçiyor. Birçok ülkeden ziyaretçiler alan şehir bir “uluslararası bölge” statüsüne sahip.

Hikayeyi New York’ta yaşayan zengin bir Amerikalı ailenin tek çocuğu olan Lucy Savage’ın İngiliz nişanlısıyla evlenmek üzere tek başına şehre gelmesiyle açıyoruz. Sürekli olarak kendisini kontrol etmeye çalışan ailesinden kaçıp yeni bir başlangıç yapmak üzere Tanca’ya gelen Lucy, burada yeni insanlarla ve yeni hayat tarzlarıyla tanışacaktır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Yukarıda sözünü ettiğimiz Lucy Savage karakterinde Ted Lasso, Dirty John ve Vinyl dizilerinden tanıdığımız Juno Temple‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz.

Lucy, bir çeşit psikolojik hastalığı olan genç bir kadın. Hayattaki mottosu ise “Sadece eğlenmek istiyorum.”

Lucy’nin müstakbel kocası Hugo Cavendish-Smyth karakterini The Windsors, Fleabag ve Harlots gibi dizilerden hatırlanabilecek Hugh Skinner canlandırıyor.

Hugo, çulsuz bir İngiliz lordu. Lucy ile maddi sebeplerden dolayı evleniyor. Dizinin daha ilk dakikalarında eşcinsel olduğunu öğreniyoruz karakterin ama Lucy bu gerçeği henüz bilmiyor.

Şehirde tanınan ve iyi iş yapan Lübnanlı bir hayat kadını olan Cherifa karakterine Yumna Marwan hayat veriyor. El Cherifa olarak tanınan karakterimiz, sapıkça zevkleri olan elit müşterilere hizmet vermekte.

Hugo’nun aşığı Adham Abaza rolünde 24: Legacy ve Tyrant gibi dizilerden anımsanabilecek Raphael Acloque‘u izliyoruz.

Adham, oldukça zengin bir adam. Ülkesini terk edip Tanca’ya yerleşen Mısırlı bir prens kendisi.

Fas’ın idaresinden sorumlu Fransız bir bakan olan Pierre Vaney karakterini Bad Banks dizisinden anımsanabilecek Jean-Marc Barr canlandırıyor.

Pierre, çoğalmaya başlayan bağımsızlık seslerinden rahatsız durumda.

*Cherifa’nın yoksul aşığı Leo karakterine Kamel Labroudi hayat veriyor.

*Brave New World, Marcella ve Last Tango in Halifax gibi dizilerden hatırlanabilecek Nina Sosanya‘yı Lucy’nin ABD’den Fas’a yaptığı gemi seyahati sırasında tanıştığı ünlü bir şarkıcı ve aykırı zevkleri olan bir kadın olan Lili von X karakteriyle izliyoruz.

*Kingdom, Into the Darkve Friday Night Lights gibi dizilerden tanıdığımız Matt Lauria, şehirde elit kesimin yoğun bir şekilde takıldığı bir eğlence mekanında barmenlik yapan Bill karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Billions, Suits ve Low Winter Sun gibi dizilerden hatırlanabilecek David Costabile, Lucy’nin silah ve savunma sanayisinden para kazanan iş adamı babası Grant Savage karakterine hayat veriyor. Transparent, LA to Vegas ve Room 104 gibi dizilerden anımsayabileceğiniz Amy Landecker ise Lucy’nin annesi Vanessa Savage karakterini canlandırıyor.

*Kadroda ayrıca Rossy de Palma, Pep Tosar, Lara Véliz ve Fady Elsayed gibi isimler yer alıyor.

YAZARIN NOTU

Başından sonuna kadar keyifle izlediğim bir dizi oldu Little Birds. Hikayesinden ziyade sunumuyla öne çıkan bir dizi oldu. Yönetmenini kutlamak lazım kesinlikle. Oyuncu kadrosu ve karakterleri de gayet iyiydi. Sağda solda hakkında çok sayıda olumsuz yorum görsem de benim için yılın öne çıkan dizilerinden biri olmayı başardı Little Birds. Yayında ve yapımda emeği geçen herkesin eline sağlık.

Dizinin ucunun kapalı bittiği söylenebilir. İsterlerse bu 2 güçlü kadın karakterin liderliğinde yeni başlangıçlara vesile olabilecek bir son olarak da görülebilir elbette. Benim tercihim yeni sezon onayı alması yönünde.

FRAGMAN