7 Şubat’ta Netflix’te yeni bir dizi başladı: Locke & Key

GİRİZGAH

Ünlü yazar Stephen King‘in oğlu Joe Hill tarafından kaleme alınan ve Gabriel Rodríguez tarafından çizilen aynı isimli çizgi roman serisinden uyarlanmış dizimiz. Söz konusu çizgi roman serisinin ilk baskısı 2008 yılında gelmiş. Dizi olarak uyarlanması için çalışmalar ilk olarak 2010 yılında FOX‘tan gelmiş. FOX pas geçince Hulu el atmış diziye. Hulu da pas geçince Netflix kapmış diziyi ve 10 yıllık proje aşamasının ardından nihayet dizi olarak önümüze sunulmuş.

Locke & Key, gizem, gerilim, korku ve aile draması ögelerini de bünyesinde barındıran fantastik bir drama dizisi. Yaşça biraz küçük bir kitleye hitap ediyor gibi geldi şu an için bana ama yetişkin izleyiciler de izleyebilirler pekala.

Yürütücülüğünü Meredith Averill ve Carlton Cuse‘un üstlendiği dizinin yapımcı kadrosunda Andy Muschietti, Barbara Muschietti, Ted Adams, David Alpert, Joe Hill, Rick Jacobs, David Ozer, Chris Ryall, Tim Southam, Lindsey Springer ve Michael D. Fuller gibi birçok isim daha yer alıyor.

Dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşuyor. 2. sezon için çalışmaların başladığı yönünde duyumlar var ama resmi bir onay haberi yok henüz. Dizinin bölüm süreleri ise 40-57 dakika arasında değişiyor.

KONU

Dizinin isminde geçen Locke, hikayemizin merkezindeki ailenin soyadı. Key ise yeni taşındıkları aile yadigarı malikanenin ismi.

Locke ailesinin başından trajik bir olay geçmiş yakın geçmişte. Bu olayda ailenin babası Rendell (Bill Heck) cinayete kurban gitmiş. Ailenin annesi Nina, söz konusu olaydan 3 ay sonra 3 çocuğunu da yanına alarak Rendell’ın ailesinin Massachusetts eyaletine bağlı sahil kenarı bir yerleşim yerinde bulunan malikanesinin yolunu tutuyor yeni bir hayata adım atmak üzere ve hikayemiz başlıyor. Ailenin küçük oğlu Bode, farklı farklı özel güçlere sahip anahtarlar bulmaya başlıyor gizem dolu yeni evlerinde ve hikaye fantastik bir boyut kazanıyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Kinsey – Bode – Tyler

Locke ailesinin 3 çocuğu olan Kinsey, Bode ve Tyler, hikayemizin ana kahramanları konumundalar. Ortanca çocuk olan Kinsey için söz konusu trajik olaydan en çok etkilenen ve bu durumu içine kapanıklık olarak dışarıya yansıtan kişi diyebiliriz. En büyük çocuk olan Tyler da olayın etkilerini hala üzerinden atamamış durumda ama hislerini dışarıya yansıtmamak için büyük çaba harcıyor. Bode ise ailenin olaydan en az etkilenmiş gibi görünen üyesi konumunda. Epey meraklı ve korkusuz bir çocuk olan Bode, malikaneye taşındıkları ilk andan itibaren malikanenin ve anahtarların fantastik dünyasında heyecanlı ve ürkütücü bir yolculuğa çıkıyor. Tyler ise yeni okuluna hemen uyum sağlayıp yeni arkadaşlar ediniyor.

Bode karakterine Jackson Robert Scott, Kinsey karakterine Emilia Jones, Tyler karakterine ise Falling Skies ve American Crime dizilerinden hatırlanabilecek Connor Jessup hayat veriyor.

Nina

Kinsey, Bode ve Tyler’ın anneleri Nina rolünde Scandal ve Jericho dizilerinden hatırlanabilecek Darby Stanchfield karşımıza çıkıyor.

Dodge

Locke ailesi malikaneye taşındığında kuyuda hapis halde bulunan gizemli ve havalı kötü karakterimiz Dodge rolünde The Gifted dizisinden anımsanabilecek Laysla De Oliveira‘yı izliyoruz.

*Bir dondurmacıda çalışan, Kinsey ve Tyler ile aynı okula giden ve Kinsey’nin yeni okulunda edindiği ilk arkadaş olan Scot karakterine Step Up: High Water dizisinden tanıdığımız Petrice Jones hayat veriyor. Scot için yeni Dawson Leery diyebiliriz.

*Lisede görev yapan bir öğretmen ve aynı zamanda Rendell’ın lise yıllarından yakın bir arkadaşı olan Ellie karakterini The Fosters, Limetown ve Rescue Me gibi dizilerden tanıdığımız Sherri Saum canlandırıyor.

*Killjoys, Warehouse 13 ve Smallville gibi dizilerden tanıdığımız Aaron Ashmore, Rendell’in küçük kardeşi olan ve malikaneyi Nina ve çocuklarına teslim edip başka bir eyalete taşınma hazırlıkları yapan Duncan karakteriyle karşımıza çıkıyor dizide.

*Impulse dizisinden anımsanabilecek Genevieve Kang, Tyler’ın görür görmez hoşlanmaya başladığı güzel bir kız olan Jackie karakterini canlandırıyor.

*Hallea Jones, Jackie’nin yakın arkadaşı olan, Tyler ile tanıştıkları bir partide yakınlaşan ve okulun popüler kızlarından biri olan Eden karakterine hayat veriyor.

Kadroda ayrıca Eric Graise, Griffin Gluck, Kevin Alves, Thomas Mitchell Barnet, Kolton StewartCoby Bird, Asha Bromfield ve Felix Mallard gibi isimler yer alıyor.

Dizinin henüz ilk 2 bölümünü izlemiş bulunuyorum ve fena bulmadım diyebilirim. Öyle övülecek bir durum yok ama çok fazla ciddiye almadan izletiyor kendini. Görsel açıdan da fena sayılmaz. Bu ayarda giderse yeter bana.

FRAGMAN