Quibi‘nin 13-29 Nisan 2020 tarihleri arasında yayınladığı aksiyon-gerilim dizisi #FreeRayshawn‘ın tanıtımıyla karşınızdayız.

Marc Maurino‘nun yaratıcısı olduğu, Seith Mann‘ın yönetmenliğini yaptığı ve Antoine Fuqua‘nın Kat Samick, Justin Bursch, David Alex Boorstein, Maurino ve Mann ile birlikte yapımcılığını üstlendiği dizi, 15 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri ise 5-10 dakika aralığında değişiyor.

Rayshawn Morris isimli siyahi bir genç adamının arabayla polisten kaçtığı bir sahneyle açıyoruz diziyi. Polisi ilk etapta atlatan Rayshawn, elinde silahıyla birlikte siyahi vatandaşların ağırlıklı olarak yaşadığı bir kenar mahallede bulunan evine, karısının ve oğlunun yanına ulaşmayı başarıyor ama çok geçmeden polis ekipleri apartmanının önünde beliriyorlar ellerinden kaçırdıkları kişinin tam olarak tipini bilmez bir şekilde.

Rayshawn’ı ailesine kötü bir şey yapmadığını söylerken duyuyoruz ama polisten kaçan eli silahlı bir adamın dışarıdan net bir şekilde suçlu göründüğü de aşikar.

Polislerden birçoğu düşüncesiz, duyarsız ve hırçın bir şekilde olaya yaklaşmaktayken onlardan Steven Poincy isimli bir tanesinin daha aklı başında bir yaklaşım sergilediğini, nasıl bir mahallede olduklarının bilincinde olduğunu ve bu süreçte başta Rayshawn’ın karısı ve oğlu olmak üzere kimsenin zarar görmesini istemediği gözlemleniyor.

Dışarıda baskı dozu yüksek bir polis çevirmesi varken Rayshawn, sosyal medya aracılığıyla bir video paylaşıyor, ailesinin güvenliğinden endişe duyduğunu belirtiyor ve polislere karşı bir nevi #BlackLivesMatter kapsamlı bir sosyal medya hareketi başlatmış oluyor. Dizimizin adı olan #FreeRayshawn da buradan geliyor.

Rayshawn, gerçekten söylediği gibi masum mu? Yoksa çaresizce yapılmış bir sömürü girişimi mi bu yaptığı şey?

Dizinin 2 merkez karakterinden biri olan Rayshawn Morris karakterine Shots Fired ve Homecoming dizilerinden anımsanabilecek Stephan James hayat veriyor. Steven Poincy karakterini ise Laurence Fishburne (Black-ish, Hannibal, CSI) canlandırıyor.

Mrs. Fletcher dizisinden anımsanabilecek Jasmine Cephas Jones‘u Rayshawn’ın eşi Tyisha rolünde izliyoruz. Çiftin 5-6 yaşlarındaki oğulları Ray Jr rolünde ise Good Girls ve Watchmen dizilerinden anımsanabilecek Danny Boyd Jr. karşımıza çıkıyor.

Hırçın ve duyarsızca davranan polis memurlarının başını çeken Mike Trout karakterine Jericho, Riverdale ve Miracles gibi dizilerden tanıdığımız Skeet Ulrich hayat veriyor. The Bridge, Halt and Catch Fire ve The X Files gibi dizilerden hatırlanabilecek Annabeth Gish‘i ise Dedektif Lincoln karakteriyle izliyoruz.

Kadroda ayrıca Daniel Sunjata (Graceland, Notorious, Rescue Me), Alyshia Ochse, Thomas Blake Jr., Mitch Eakins ve Kevin Pozzo gibi isimler yer alıyor.

Dizinin henüz ilk 3 bölümünü izlemiş bulunuyorum ve fena başlamadığını söyleyebilirim. İki tarafı da bolca eleştirirken buluyorsunuz kendinizi ister istemez. İki taraf derken Steven Poincy’nin karakterinden bahsetmiyorum elbette. Rayshawn’ı ve diğer polisleri kastediyorum.

Laurence Fishburne’ün varlığı önemli bir artı dizi için. Stephan James’in de ekrana yakıştığını söylemek mümkün en azından. Annabeth Gish ve Skeet Ulrich gibi isimlerin daha küçük rollerle de olsa kadroda yer almasından da memnunum elbette.

Benim dizi için söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim. Bu da dizinin fragmanı: