Sacred Lies, antoloji türünde bir dizi. Facebook Watch‘ın yayınladığı gizem öğeleri içeren drama, 2 sezon sürdü. Stephanie Oakes’in 2015 yılında yayımlanan The Sacred Lies of Minnow Bly isimli romanından uyarlanan ilk sezon, 27 Temmuz-14 Eylül 2018 tarihleri arasında görücüye çıktı. Sacred Lies: The Singing Bones ismiyle yayınlanan ve gerçek olaylardan esinlenilerek kaleme alındığı belirtilen 2. sezon ise 20 Şubat-9 Nisan 2020 tarihleri arasında yayınlandı.

Raelle Tucker, dizinin yaratıcısı konumunda. Ona yazar massında Molly Nussbaum ve Jenniffer Gómez; yapımcı koltuğunda ise Scott Winant, Jason Blum, Jeremy Gold, Marci Wiseman, Rupak Kayastha ve Chris Dickie gibi isimler eşlik etmişler.

Dizinin 2 sezonu da 10’ar bölüm uzunluğunda. Bölüm süreleri ise 27-35 dakika aralığında değişmekte.

Dizinin ilk sezonu Minnow Bly isimli bir genç kızı merkezine alıyor. Kesilmiş durumda olan elleri ceplerinde bulunan Minnow, ciddi bir şiddet suçu sonrası ıslahevine gönderiliyor ve hikayemiz başlıyor. Bir yandan günümüzde ilerliyor bir yandan da ömrünün son 12 yılını ormanlık bir alanın ortasına konumlanan bir tarikat yerleşkesinde geçiren ve dışardaki gerçek hayata dair pek bir fikri olmayan 17 yaşındaki Minnow’u bu şiddet olayına getiren süreçte neler yaşandığını en başından izlemeye başlıyoruz flashback (geriye dönüş) sahneleriyle.

*Minnow Bly karakterine American Odyssey ve Jupiter’s Legacy dizilerinden anımsanabilecek Elena Kampouris hayat veriyor.

*Snowfall, The Walking Dead ve The Leftovers gibi dizilerden hatırlayabileceğiniz Kevin Carroll, olayı araştıran ve polisle işbirliği halinde çalışan FBI mensubu bir psikolog olan Dr. Alan Wilson karakterini canlandırıyor. Dr. Wilson’ın arka planda merak ettiği konu ise o gece ormanda ölen tarikat liderine ne olduğu.

*Trinkets dizisinden hatırlanabilecek Kiana Madeira‘yı Minnow’un koğuş arkadaşı Angel Trujillo karakteriyle izleme fırsatı yakalıyoruz. Islahevinde yalnız kurt olarak takılan Angel, çok geçmeden kendini Minnow’a rehberlik ederken bulacak.

*Arrow, The Oath ve Spartacus gibi dizilerden tanıdığımız Katrina Law, ıslahevinde öğretmenlik yapan kafa dengi bir kadın olan Stephanie Bailey rolüyle karşımıza çıkıyor.

*Halt and Catch Fire ve Carnivàle gibi dizilerden anımsanabilecek Toby Huss‘u kendini peygamber ilan eden ve bir karavan parkı mahallesinden topladığı bir grup insanı 12 senedir idare eden tarikat liderimiz Kevin Groth rolüyle izliyoruz.

*Ryan Robbins, Minnow’un babası Samuel Bly karakterini canlandırıyor. Loudermilk ve Big Sky dizilerinden tanıdığımız Anja Savcic, Minnow’un annesi Olivia Bly karakteriyle karşımıza çıkıyor. Hannah Zirke‘yi Minnow’un küçük kız kardeşi Constance Bly rolüyle izliyoruz. Leah Gibson ise tarikat içerisinde etkin bir şekilde karşımıza çıkan Vivienne Schroeder karakterine hayat veriyor. Kadroda Shane Paul McGhie de bulunuyor.

Bu da sezonun fragmanı:

Dizinin 2. sezonunu bir babanın minik kızını bir kasabadaki bir restorana bırakıp uzaklaştığı bir sahneyle açıyoruz. Sonrasında aradan 15 sene geçiyor ve hikayemiz başlıyor. Çocukluğu koruyucu aile ve yurtlarda oradan oraya sürüklenerek geçen Elsie, artık 17 yaşında bir genç kız olmuştur. Bir yandan Elsie’nin hikayesini izlerken bir yandan da Harper isimli bir dedektifin yıllar öncesinden kalma bir kayıp genç kız davasının peşine düşüşünü izliyoruz.

*Elsie karakterine yeni model Gossip Girl dizisinden anımsanabilecek Jordan Alexander hayat veriyor.

*Harper karakterini Camping ve Secrets and Lies gibi dizilerden tanıdığımız Juliette Lewis canlandırıyor.

*True Blood ve The Oath dizilerinden tanıdığımız Ryan Kwanten, Elsie’yi yıllar önce terk edip giden babası Peter karakteriyle izliyoruz. Şu sıralarda hapishanede olan Peter ile Elsie yıllar sonra nihayet yeniden bir araya geliyorlar.

*True Blood dizisinden anımsanabilecek Kristin Bauer van Straten‘i Elsie’nin yeni koruyucu velisi Shannon rolüyle izleme şansı elde ediyoruz.

*Emily Alyn Lind, Harper’ın davasını araştırdığı kayıp kız Jolene Drygulski rolüyle karşımıza çıkıyor. Kadroda ayrıca Siobhan Williams, Kimiko Glenn ve Odiseas Georgiadis gibi isimler bulunuyor.

Bu da sezonun fragmanı:

Elena Kampouris’in iyi iş çıkardığı ilk sezonu izledim ve yeterince başarılı buldum. Minnow’un hikayesi ilgiyle izletti sezon boyunca kendini. 2. sezona ise henüz başladım. İlk bölüm itibarıyla izlenir durumda gözükse de ilk sezon kadar sevebileceğim bir sezon olabileceğini düşünmüyorum.