Netflix’in çiçeği burnunda Britanya yapımı dizisi Sex Education, 11 Ocak 2018 tarihinde izleyici ile buluştu.

Dizinin yaratıcısı, daha önce sadece kısa film tecrübesi olan genç bir isim: Laurie Nunn. Yönetmenlik koltuğunda Kate Herron ile Catastrophe, Cuckoo gibi dizilerde çalışmış Ben Taylor oturuyor. Yapımcılığını ise Jamie CampbellSian Robins-Grace ve Jon Jennings üstlenmiş.

İlk sezonu 8 bölümden oluşan Sex Education‘ın 2. sezonunun olup olmayacağı henüz belli değil.

Komedi ve drama ögelerini harmanlayan gençlik dizisinin bölüm süreleri ise 47-53 dakika arasında değişiyor.

KONU

Otis; öz güveni pek yüksek olmayan, pek fazla öne çıkan yetisi de bulunmayan, anne ve babası boşanmış, seks terapisti olan annesi ile beraber yaşayan, 16 yaşında, lise öğrencisi bir gençtir. Seks terapisti annesi sayesinde cinsel hayat tavsiyeleri hakkında bir şeyler bilmektedir. Otis’in bu özelliğini fark eden ve acilen nakite ihtiyacı olan Maeve isimli asi ruhlu bir genç kız Otis’e bir iş teklifinde bulunur. Maeve, Otis’e okuldan müşteri olarak cinsel yaşamlarında sıkıntılar yaşayan öğrenciler bulacak; Otis ise bu müşterilerle görüşüp onların sorunlarını çözecektir. Parayı da ortak bir şekilde kırışacaklardır. Otis, güzelliğiyle dikkatini çeken ama uzaktan uzağa bakmaktan öteye gidemediği Maeve ile vakit geçirmek istemesinin de etkisiyle bu ortaklık teklifini kabul eder ve ikilinin eğlence dolu macerası başlar.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Otis=

Konu bölümünde kendisinden söz ettiğimiz ergen seks terapistimiz. Özgüvensiz bir şekilde bu işe başlıyor ama kendi cinsel yaşamındaki problemleri çözmekten aciz durumda olduğunu da belirtmemiz gerek.

Söz konusu maceraya atılmadan önce tek arkadaşı Eric ile beraber takıldığı, kendi halinde bir hayatı olan Otis için zaman zaman yaşına göre oldukça soğukkanlı ve bilgili, zaman zaman ise son derece heyecanlı ve eli ayağına dolaşan bir tip olduğunu söyleyebiliriz.

Karaktere HugoEnder’s Game ve Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children gibi sinema filmlerinden hatırlanabilecek Asa Butterfield hayat veriyor.

=Maeve=

Otis’e iş teklifinde bulunan asi güzel. Keş annesi, sorumsuz babası ve başı beladan eksik olmayan ağabeyi tarafından terk edilmiş, tek başına hayatta kalmaya çalışan, 16 yaşında bir genç kız. Okulda kötü kız imajıyla nam salmış olsa da son derece zeki ve derslerinde başarılı biri. Geçimini sağlamak ve borçlarını ödemek için Otis’in bu yeteneğini bir fırsat olarak görüyor ve bu fırsatı kazanca çevirmeye karar veriyor.

İnsanların ne düşündüğünü ve popüler olmak gibi şeyleri kafaya takmayan, öz güveni oldukça yüksek, kendi başının çaresine bakabilen, yaşadığı sıkıntıları dışarıya yansıtmamayı tercih eden biri Maeve.

Karaktere bu diziyle kayda değer ilk oyunculuk deneyimini yaşayan Emma Mackey hayat veriyor.

=Eric=

Otis’in kankası. Cinsel kimliğini fazlasıyla belirgin sergilemeyi tercih eden, rengarenk kıyafetleri ve coşkulu tavırlarıyla dikkat çeken, eşcinsel bir genç.

Karakteri Ncuti Gatwa canlandırıyor.

=Jackson=

Maeve’den hoşlanan bir genç. Maeve ile sekse dayalı, bağlılık olmayan bir ilişkileri var. Okulun popüler çocuklarından. Lezbiyen anneleri ile beraber yaşayan, annesinin de telkinleriyle alkol tüketmeyen, sağlıklı bir yaşam süren, yüzme dalında oldukça başarılı bir sporcu.

Karakteri Wolfblood ve Will dizilerinden anımsanabilecek Kedar Williams-Stirling canlandırıyor.

=Jean=

Otis’in annesi. Bir seks terapisti. Aynı zamanda bir yazar. Hayatına birçok erkek girip çıkıyor ama hiçbiri ile bir bağ kurmayı tercih etmiyor. Otis ile arasındaki bağın yavaş yavaş gevşemeye başlamasından ise rahatsızlık duyuyor.

Karşısındaki insanları ayak üstü analiz etmekten kendini alamayan, kibar görünümlü eleştirel bir kadın Jean.

Karaktere The X Files, Hannibal, The Fall ve Crisis gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Gillian Anderson canlandırıyor.

=Adam ve Müdür Groff=

Adam, cinsel hayatında problem yaşayan bir genç. Otis’in gayri ihtiyari ilk denemesi olacak şanslı kişi kendisi. Okulun müdürünün oğlu olan Adam, baskıcı ve eleştirel babasının üzerindeki baskısının stresini başkalarından çıkarmaya meyilli saldırgan ve sinirli bir genç.

Adam karakterinde Connor Swindells‘ı, Müdür Groff karakterinde ise Alistair Petrie‘yi izliyoruz.

=Ruby, Olivia, Anwar ve Aimee=

Okulun popüler ve şirret öğrenci grubunun dört üyesi.

Grubun kraliçesi Ruby rolünde Mimi Keene‘i izliyoruz. Ruby’nin sağ kolu Olivia rolünde Simone Ashley karşımıza çıkıyor. Grubun eşcinsel üyesi Anwar rolünde Chaneil Kular‘ı izliyoruz. Grubun hafiften itilip kakılanı Aimee rolünde ise bu diziyle ilk oyunculuk deneyimini yaşayan Aimee Lou Wood‘u izleme fırsatı yakalıyoruz.

Aimee, Adam’ın kız arkadaşı ve Maeve’in tüttürme ve ayak üstü muhabbet arkadaşı olması dolayısıyla bu dörtlüden hikayenin daha fazla içinde olanı.

Bunların dışında aklını bekaretini kaybetmekle bozmuş, garip bir genç kız olan Lily rolünde Delicious dizisinden tanıdığımız Tanya Reynolds‘ı, Jean’in banyosunu yenileyen karizmatik bir tamirci olan Jakob rolünde İsveçli aktör Mikael Persbrandt‘ı, Jakob’un lise çağındaki kızı Ola rolünde Patricia Allison‘ı, Jackson’ın annelerinden biri rolünde Game Of Thrones ve 12 Monkeys dizilerinden anımsanabilecek Hannah Waddingham‘ı, Otis’in babası Remi rolünde Hap and Leonard, Rome, The Following gibi dizilerden yakinen tanıdığımız James Purefoy‘u izliyoruz tekrar eden rollerle.

YAZARIN NOTU

Yeterince başarılı, eğlenceli bir gençlik dizisi olmuş Sex Education. Hikayesinden ziyade birkaç karakteri sayesinde ön plana çıkan bir dizi olmuş diyebilirim. Başrolleri paylaşan Emma Mackey ve Asa Butterfield ikilisi iyi taşımışlar diziyi. Bu diziyle ilk kez vitrine çıkan ve gösterdiği performansla dikkat çeken Emma Mackey’in film ve dizi sektöründe yolunun açık olduğunu düşünüyorum bundan sonraki süreçte.

Yardımcı karakterlerden Jean, Jackson, Aimee ve Lily de renk kattılar kendi çaplarında diziye. Eric karakteri tamamen gereksizdi. Adam karakteri de ilk bölüm hariç gereksizdi. Çekimleri ve mekan tercihleri genel olarak başarılı olan dizinin bu kategorideki sıkıntısı ise gençlerin büyük çoğunluğunun aşırı renkli kıyafet tercihlerinin göz yoruyor oluşu oldu diyebilirim.

Çok fazla ciddiye alınmadan izlenmesi gereken, atıştırmalık bir dizi olan Sex Education ile ilgili benim söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

Diziyle ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.