CBS ekranlarında 1 Nisan 2021 tarihinde United States of Al isimli yeni bir komedi dizisi başladı ve hali hazırda 4 bölümü geride kaldı. An itibarıyla 0.59 reyting oranı ve 5.376.000 izleyici sayısı ortalaması yakalayan kahkaha efektli dizinin ilk sezonunun 13 bölümden oluşması planlanıyor.

Komedi denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Chuck Lorre‘nin yapımcılarından biri olduğu dizinin senaryosunu Lorre’un The Big Bang Theory’de beraber çalıştığı David Goetsch ve Maria Ferrari ikilisi birlikte kaleme alıyorlar. Çoklu kamera yöntemiyle çekilen dizinin yapımcı kadrosunda Lorre, Goetsch ve Ferrari’ye ek olarak Reza Aslan, Mark Cendrowski ve Mahyad Tousi gibi isimler bulunuyor.

KONU

Ohio’da yaşayan ve sivil yaşama yeniden adapte olmak için yoğun bir mücadele veren Riley isimli bir savaş gazisi denizci ile Afganistan’da ABD ordusu emrinde tercüman olarak hizmet verdikten sonra yaklaşık 3 yıllık yoğun bir bekleyiş sürecinin ardından ABD’de yeni bir hayata başlamak amacıyla ülkeye yeni göç eden Al‘in arasındaki dostluğa odaklanıyor dizimiz. Doğu ve batı kültürleri arasındaki yorum farklılıkları üzerinden akan eğlenceli ve samimi bir yolculuğa çıkıyoruz sempatik karakterlerimiz eşliğinde.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Awalmir/Al karakterine Rules of Engagement, Aliens in America ve Second Chance dizilerinden tanıdığımız Adhir Kalyan hayat veriyor. Batı kültürüne uyum sağlamaya çalışan ama doğunun geleneksel düşünce tarzını arkasında bırakması biraz uzun sürecek gibi görünen, Müslüman, Afgan bir genç adam Al. Pırlanta gibi bir kalbi olduğunu söylemek mümkün. Olaylara yaklaşımlarındaki sınır problemleri ise en büyük eksisi. Bir gün ailesini de ABD’ye getirmenin hayalini kuruyor.

*Al’i evinde (aslına bakarsak kendisinin de misafir olduğu babasının evinde) misafir eden yakın dostu Riley rolünde Imposters, Suburgatory ve Enlisted dizilerinden aşina olduğumuz Parker Young‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz. Afganistan’da adeta bir kardeş gibi olmuşlar Al ile. Al’in ailesi ona aileden biri gibi davranmış; o da aynı şeyi Al’e yapma isteği içerisinde. Afganistan’dan döndükten sonra sivil yaşama adapte olmakta zorlanmış Riley. Hala da zorlanmaya devam ettiğini söylemek mümkün. Kendisine yeni bir amaç bulamamış, hiçbir işte dikiş tutturamamış, evliliğini de yürütememiş.

*A.P. Bio ve Disjointed dizilerinden hatırlanabilecek Elizabeth Alderfer, Riley’nin kız kardeşi Lizzie karakteriyle karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda Riley’nin yakın dostu olan nişanlısı, Riley ile birlikte Afganistan’da görev yaptığı sırada vefat etmiş. Hala nişanlısının ölümünü atlatabilmiş değil Lizzie. Biraz yüzeysel, rahat ve umursamaz bir modda hayatını idame ettirme yolunu seçmiş yaşadığı bu acının ardından. Lizzie de babasıyla beraber yaşıyor.

*Breaking Bad, Under the Dome ve Claws gibi dizilerden tanıdığımız Dean Norris‘i Riley ve Lizzie’nin iyi kalpli, yardımsever ve sevecen babaları Art karakteriyle izliyoruz.

*The Ranch dizisinden hatırlanabilecek Kelli Goss, Riley’nin boşanma arifesinde olduğu güzel ve tatlı eşi Vanessa karakterine hayat veriyor. Çiftin hala birbirlerini sevdikleri hissediliyor.

*Utopia dizisinden anımsanabilecek Farrah Mackenzie, Riley ve Vanessa’nın biricik kızları Hazel karakterini canlandırıyor.

YAZARIN NOTU

Dizinin yayınlanan 4 bölümünü de izledim. Genel olarak başarılı buldum diziyi. 3. bölüm, en iyisiydi diyebilirim. Doğu ve batı kültürleri arasındaki yaklaşım farklılıkları üzerinden akan komedisini lezzetli buldum. Sunulan bakış açıları, tanıdık ve samimi geldi. Her iki tarafa ait tasvirleri eleştirecek bir şey de göremedim açıkçası ortada.

5 kadrolu oyuncuya da başka dizilerden sempatim mevcut. Burada canlandırdıkları karakterleri de sevdim ayrıca.

Dizinin düşük IMDB puanına ve aldığı yoğun eleştirilere pek aldırış etmeden önyargısız bir şekilde başına oturulup en azından ilk bölüme bir şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum. İzlemeye niyeti olanlara da iyi seyirler diliyorum.

Bu da dizinin fragmanı: