Amerika’daki ulusal kanallar genellikle yaz sezonunu yarışma veya reality programlarıyla geçirirler, ama bunlardan birisi olan CBS son dönemde Under The Dome ve Zoo gibi konuşulan yapımlara ev sahipliği yapması açısından önem taşıyor. 2016 yazında iki yeni diziyi (diğeri American Gothic) izleyicilerle buluşturan kanalın yakında ilk sezonuna noktayı koyacak olan, bilim kurgu, komedi ve siyaseti bir araya getiren yapımı BrainDead‘i daha yakından tanımaya ne dersiniz?

brqindeqd

KİMLİK BİLGİLERİ

Türler: Komedi, Bilim kurgu, Gerilim, Dram, Politika, Korku

Sezon Sayısı: İlk sezon 13 bölüm (Şu ana kadar 9 bölümü yayınlandı.)

Onay Durumu: İlk sezonu 11 Eylül’de sona ereceği için henüz bir haber yok.

Süre: Her bölüm 42-43 dakika.

Yapımcılar: Robert King & Michelle King

Yayınlandığı Kanal: CBS

Önemli Bağlantılar: IMDb – Wikipedia – Resmi Site – Facebook – Twitter – Instagram – Youtube – Yazı Odası

KONU

Laurel Healy idealist bir belgesel yapımcısıdır. Babası ve senatör ağabeyi nedeniyle her zaman nefret ettiği siyasetin içinde yer almıştır. Yeni belgeseli için mali sorunlar çeken genç kadın, ağabeyi Luke’un partisine katılır ve babasından 6 aylığına ağabeyinin yanında çalışmasına karşılık ona gereken desteği sağlayacağına dair bir teklif alır. Laurel bunu kabul edip seçmenlerden sorumlu memur olarak Beyaz Saray’da çalışmaya başlarken devlet ise batmanın eşiğine gelmiştir. Bütçenin onaylanmaması durumunda ülkenin iflas etme durumu vardır, ancak Demokratlar ve Cumhuriyetçiler bir türlü uzlaşamamakta ve bu da her şeyi daha zor bir hale sokmaktadır.

Günlerden birinde bir kadın, kocasının denizdeki görevinden geldikten sonra eskisi gibi olmadığını fark eder ve Laurel’dan yardım ister. Laurel bunun peşine düşmeye karar verirken hükümet ise resmi olarak iflas eder. Bu gizemi araştırma amacıyla adamın çalıştığı gemiye gider, ancak oradaki insanlar çok garip davranmaktadır. Takip ettiği izler onu Rusya’dan gelen bir meteor ve insanların beyinlerini yiyip onları ele geçiren ve hatta kafalarını patlatan bir karınca sürüsüne götürür.

Öte yandan karıncalar da yavaş yavaş amaçlarını gerçekleştirmeye başlamış ve her şeyi aydınlatmak da Laurel’a düşmüştür.

KARAKTERLER

 • Laurel Healy: Babasının teklifiyle senatoda çalışmaya başlayan genç bir belgesel yapımcısı. Bir yandan yeni belgeseli için para toplarken diğer yandan da seçmenlerin dertlerini dinliyor. İnsanların beyinlerini ele geçiren böceklerin varlığını öncelerde saçma bulsa da sonrasında fark ettikleriyle işin içine dahil oluyor. Öyle ki gerçeklere yaklaşmaya başladıkça esrarengiz olayları da peşinden getiriyor. Karaktere daha önce Scott Pilgrim vs. The World, Smashed ve son olarak bu yıl vizyona giren 10 Cloverfield Lane gibi filmlerde rol almış olan Mary Elizabeth Winstead hayat veriyor.

 • Luke Healy: Demokrat Parti’de senatörlük yapıyor. Kız kardeşi Laurel’a her şeyden daha çok bağlı. Neredeyse her konuda Red Wheatus ile zıtlaşıyor. Seçmenlerinin gözündeki imajını bozmamaya fazlasıyla özen gösteriyor. Böcekler konusuna bir ara ikna olduysa da genellikle bunun bir saçmalık olduğunu düşünüyor. Karakteri daha önce Cold Case ve Law and Order: SVU gibi dizilerde rol almış olan Danny Pino canlandırıyor.

Aaron Tveit as Gareth Ritter

 • Gareth Ritter: Cumhuriyetçi senatör Red Wheatus’un özel kalemi. Siyaset alanında rakibi olan Laurel’a kısa zamanda gönlünü kaptırır. Zeki, bilgili ve karizmatik biridir. Bazen patronu ve sevgilisi arasında kalmaktadır. Karakteri canlandıran Aaron Tveit‘i geçen yıl sona eren Graceland, önceki aylarda yayınlanan canlı müzikal Grease Live! ve Oscar ödüllü Les Miserables filminden hatırlamak mümkün.

 • Red Wheatus: Cumhuriyetçi Parti’nin senatörü. İnatçı, dediğim dedik, bencil ve her şeyden çıkar gözeten bir kişiliği var. Aynı zamanda böceklerin ilk hedeflerinden biri, bu da her seferinde işlerin daha da sarpa sarmasına neden oluyor. Karakteri oynayan Tony Shalhoub‘u 8 sezon süren ve birçok ödül kucaklayan Monk dizisinden hatırlıyoruz.

 • Rochelle Daudier: İlk bölümde babasının böceklerin kurbanı olmasıyla birlikte kendini cevapsız soruların peşinde bulan genç bir kadın. Laurel ile de yolları bu sayede kesişiyor ve onunla birlikte akılalmaz gizemi aydınlatmaya çalışıyor. Karakteri daha önce The Good Wife başta olmak üzere birçok dizide konuk oyuncu olarak yer alan Nikki M. James canlandırıyor.

Johnny Ray Gill as Gustav Triplett

 • Gustav Triplett: Böceklerle ilgili gizemi keşfeden ilk kişilerden biri. Yaptığı çalışmalar sonucunda insanlığı bekleyen tehditi ortadan kaldırabilmek için Laurel ve Rochelle ile birlikte çalışıyor. Böceklerin zayıf noktalarını bilip iletişime geçmeye çabalıyor. İlginç ve çenesi düşük karakterimize hayat veren isim ise Harry’s Law ve True Blood gibi yapımlarda konuk olarak izlediğimiz Johnny Ray Gill.

Jan Maxwell as Senator Ella Pollack

 • Ella Pollack: Demokrat Parti’nin kıdemli üyesi, Luke’un güvendiği insanlardan biri. Böceklerin kafasını ele geçirmesinden beri dengesiz davranıyor ve sürpriz şekilde ezeli rakibi Red Wheatus ile gizli bir aşk yaşamaya başlıyor. Sert ve lafını esirgemeyen bir kişiliği var. Karakteri The Divide ve Billy & Billie gibi projelerle tanınan Jan Maxwell‘in performansıyla izliyoruz.

Charlie Semine as FBI Agent Anthony Onofrio

 • Anthony Onofrio: FBI’da çalışan deneyimli bir ajan. En başlarda Laurel’a ilgi duymaya başlıyor ve onunla bir ilişkiye yelken açıyor. Ancak gerçek yüzünün daha karanlık olduğunun anlaşılması uzun sürmüyor. Laurel’a olan ilgisi nedeniyle Gareth’ın kıskançlıklarına da maruz kalıyor. Karakteri daha önce Mercy, The Following ve Smash gibi yapımlarda yer almış olan Charlie Semine ete kemiğe büründürüyor.

Öte yandan dizide ünlü yönetmen Michael Moore‘un yanı sıra Margo Martindale ve Santino Fontana gibi TV ekranlarından tanığımız isimleri de dizide konuk olarak veya tekrar eden rollerle görüyoruz.

tumblr_o7pqtbTZ7k1vritdao1_1280

BİRKAÇ BİLGİ DAHA

 • Dizinin yaratıcıları, yayın hayatı boyunca birçok ödül toplayan ve geçtiğimiz aylarda da ekrana veda eden The Good Wife’ta da imzası bulunan Robert ve Michelle King.
 • ‘Gladiator’, ‘Alien’, ‘Blade Runner’, ‘Thelma & Louise’ gibi başarılı filmlerin yönetmenliğini üstlenen ve geçtiğimiz sezon ‘The Martian’ ile Oscar adaylığına uzanan ünlü yönetmen Ridley Scott da yapımcılar arasında yer alıyor.
 • Dizi başlamadan önce 4 sezonluk bir plan yapıldı. Buna göre ilk sezon Washington D.C.’de başlayacak, 2. sezon Wall Street‘te, 3. sezon Silikon Vadisi‘nde, 4. ve son sezon ise Hollywood‘ta geçecek; ancak reytinglerin çok yüksek olmaması nedeniyle bu planın devam edip etmeyeceği henüz belli olmadı.
 • Reytingler demişken… Dizi her hafta ortalama 0.42 reyting ve 2.794 milyon izleyiciyi ekran başına çekiyor ve dolayısıyla iptal edilmesine de kesin gözüyle bakılıyor. İlk olarak Pazartesi günü başlayan yapım bu başarısızlığı sonucunda Pazar akşamları ekrana gelmeye başladı. Yine de arkasında kanalın müdavim yapımcılarının bulunması nedeniyle yazlık dizi olarak devam edebilir.
 • Sıradaki bilgi ise dizideki böceklerle ilgili. Karınca gibi görünen böceklerin ele geçirdiği insanlar cinsel ilişkiye girme konusunda isteksiz olurken alkol yerine sebze suyu tüketiyor ve birbirleriyle ele geçirdikleri beyinlerden yolladığı frekanslarla etkileşime girebiliyor. En sevdikleri şarkı ‘You Might Think‘ olan yaratıkları böcek ilacıyla öldürmek mümkün olmuyor. Onlardan kurtulmanın yolu ise sol beyine göre mantıktan daha uzak olan sağ beyni kullanmakta; aksi takdirde sürekli mantıksal düşünmek böceklerin işini daha çok kolaylaştırıyor.
 • Öte yandan çoğu diziden aşinası olduğumuz ‘previously’ kısmında ise önceki bölümler Jonathan Coulton tarafından yorumlanan özel şarkılarla özetleniyor.
 • Dizinin yeni bölümleri ülkemizde her Salı 21.30‘da FX Türkiye tarafından ekrana getiriliyor.

SON SÖZ

Öncelikle sonralarda açılan dizileri sevmiyorsanız BrainDead aradığınız dizi değil, ancak birkaç bölüm beklemeniz durumunda (özellikle 4. bölümden sonra) hikaye daha da farklı bir boyuta ulaşıyor. Uzaylı böceklerle bilim kurguyu, yaşanan bazı absürd olaylarla komediyi, Demokrat ve Cumhuriyetçiler’in savaşıyla da siyasi hiciv sevenleri tatmin edecek olan yapım, bu türleri başarılı bir şekilde harmanlamayı başarıyor.

Öte yandan Mary Elizabeth Winstead başta olmak üzere tüm kadro başarılı performanslar sergiliyor ve bu da toplu performans açısından diziye bir artı sağlıyor. Her ne kadar reyting konusunda hayal kırıklığı yaşatsa da ilginç konusuyla şans verilmesi gereken bir yapım olduğunu söyleyeceğimiz yapımda The Good Wife’a irili ufaklı rollerle uğramış olan birçok oyuncuyu da izlemek mümkün. Herkese şimdiden iyi seyirler.

Bölümlerde çalan şarkılardan biri için tıklayın.

13700010_512456795616468_3055523999062280762_n