American Gothic, CBS’in 1995-1996 sezonunda yayınladığı bir drama dizisi. Ömrü tek sezonla sınırlı kalan dizi, 22 bölümden oluşmakta.

Dizinin ilk 12 bölümü sonbahar-kış döneminde yayınlanmış. Devamında yayına aran veren CBS, yaz döneminde 6 bölüm daha yayınlamış ve sonrasında diziyi iptal ettiğini duyurmuş. Kalan 4 bölümü ise yayınlamamayı tercih etmiş. Toplamda 22 bölümden oluşan uzun sezon, 2005 yılına gelindiğinde DVD ortamında izleyiciyle buluşmuş. Dizinin çekimi yapılan ama DVD ortamında da yayınlanmayan 2 bölümü daha olduğu iddia ediliyor.

Gizem, korku, gerilim ve doğaüstü türlerini harmanlayan bir drama dizisi olan American Gothic‘in yaratıcısı Shaun Cassidy (Invasion, Roar, Emerald City). Senarist ve yapımcı kimlikleriyle öne çıkan Cassidy, The Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries dizisindeki oyuncu kimliğiyle de tanınmakta.

Dizinin yapımcılığını ise Spartacus, Legend of the Seeker, Xena: Warrior Princess ve Hercules: The Legendary Journeys dizilerinin arkasındaki isimler olan Sam RaimiRob Tapert ikilisi üstlenmiş.

Dizinin CBS’in 2016 yılında yayınladığı aynı isimli diziyle bir alakası bulunmadığını da belirtelim.

Güney Carolina’da Trinity isimli kurgusal bir kasabadayız ve burada bir takım paranormal olaylar yaşanmakta.

Someone’s at the door!

Hikayeyi bir gece vakti Merlyn Temple isimli 16 yaşındaki bir genç kızın sıklıkla yaşadığı krizlerden biriyle açıyoruz. Uzun yıllardır hasta olan doğum günü çocuğu Merlyn’in dudaklarından “Someone’s at the door!” cümlesi seri bir şekilde dökülmekte. 12-13 yaşlarındaki erkek kardeşi Caleb, bir yandan onu sakinleştirmeyi denerken bir yandan da öfkeli babasından onu korumaya çalışıyor. Sonrasında ise yardım getirmek için dışarı çıkıp kasabanın şerifi Lucas Buck ile birlikte geri geliyor. Kurtarıcı olmasını beklediği Şerif Buck’ın ablasının asıl katili olacağından bihaber bir şekilde elbette.

İstediğini alamadığı zaman çok sinirlenen ve aklına koyduğu her şeyi yapmaya alışmış olan Şerif Buck’ın kasabada mutlak bir otoritesi bulunmakta ve onun otoritesine karşı gelinmesine de pek alışmamış vaziyette. Şeytani kötü karakterimiz Buck, sonunda karşısına dikilme cesareti gösterebilen birkaç kişi bulmuş durumda. Bakalım bu mücadelede kazanan kim olacak? Bu gerilim dolu yolculukta hangi sırlar ortaya çıkıp ne gibi gizemler çözülecek?

*Yeni ölen ama hikayemizden çıkmayan genç kızımız Merlyn Temple rolünde American Horror Story, American Crime Story ve Studio 60 on the Sunset Strip gibi dizilerden tanıdığımız Sarah Paulson karşımıza çıkıyor.

*Merlyn’in pratik zekası oldukça yüksek olan, yetenekli ve gözü pek küçük kardeşi Caleb Temple rolünde NCIS: New Orleans dizisinden tanıdığımız Lucas Black‘i izliyoruz.

*Kasabanın karizmatik kötü şerifi Lucas Buck karakterine Veep, Fam, Mercy Street ve Crusade gibi dizilerden tanıdığımız Gary Cole hayat veriyor.

*Kasabada doğup büyüyen ama küçük yaşta ebeveynleri vefat edince oradan ayrılan, Merlyn olayının haberlerde gösterilmesinin ardından kasabaya dönen, kendi hikayesiyle bağ kurup vakayı içselleştiren ve kendisini Caleb’in bir kuzeni olarak tanıtan genç gazeteci Gail Emory karakterinde The 100, Big Shots ve Party of Five gibi dizilerden tanıdığımız Paige Turco‘yu izleme fırsatı yakalıyoruz.

*Kasabadaki hastanede yeni göreve başlayan, dik bir duruşa sahip olan ve bu özelliğiyle şerifin dikkatini üzerine çeken doktorumuz Matt Crower rolünde Medium, Hell on Wheels ve The Mind of the Married Man gibi dizilerden anımsanabilecek Jake Weber karşımıza çıkıyor.

*Şerif tarafından korkutulup sindirilen şerif yardımcımız Ben Healy karakterinde Justified, Rodney ve Seven Days gibi dizilerden hatırlanabilecek Nick Searcy‘yi izliyoruz.

*Şerif Buck’ın planlarında ona yardımcı olan baştan çıkarıcı ilkokul öğretmenimiz Selena Coombs karakterini ise Brenda Bakke canlandırıyor.

Dizinin konuk oyuncu havuzunda Evan Rachel Wood, Brigid Brannagh, Matt Craven, Danny Masterson, Ted Raimi, Aubrey Dollar, Lee Norris ve Melissa McBride gibi tanıdık simalar yer alıyor.

Dizinin ilk 2 bölümünü izleyip bitirdim ve ilgiyle kendisini izlettiğini söyleyebilirim. Gizemi, gerilimi falan yeterli seviyelerde gibi duruyor. Oyuncu kadrosu da oldukça cazip. Şans verilebilir bir dizi gibi görünüyor kısacası.