ABC’nin yeni draması Grand Hotel‘in tanıtımına hoş geldiniz.

17 Haziran 2019 tarihinde başlayan dizinin hali hazırda 2 bölümü geride kalmış durumda. İlk bölümde 0.7 reyting oranı ve 3.685.000 izleyici sayısı, ikinci bölümde 0.6 reyting oranı ve 3.213.000 izleyici sayısı elde ederek yaz döneminde ulusal bir kanalda yayınlanan bir dizi için çok da kötü sayılmayacak rakamlar elde etti dizi.

Brian Tanen‘ın yaratıcısı olduğu Grand Hotel, İspanya’nın Antena 3 kanalında 2011-2013 yılları arasında 3 sezon boyunca yayınlanan Gran Hotel isimli diziden uyarlanıyor. İlk sezonu 13 bölümden oluşan dizinin yapımcıları arasında Tanen dışında Eva Longoria, Ben Spector, Ramón Campos, Teresa Fernández-Valdés ve Curtis Kheel gibi isimler bulunuyor.

Dizinin hikayesi, Miami sahilindeki bir otelin sahibi olan bir aileyi ve otel çalışanlarından birkaçını merkezine alıyor. Borçla ayakta duran bir zenginlik hikayesi, entrikalar, saklanan sırlar, yalanlar, kışkırtıcı ilişkiler vb. işletmenin arka planında dönen hikayelere odaklanıyor.

Hikayemiz otelin sahibi Santiago’nun tek kızı Alicia’nın okulunu bitirip eve döndüğü ve Santiago’nun 2. eşi Gigi’nin ilk evliliğinden olma ikiz kızlarından biri olan Carolina’nın düğün hazırlıkları yaptığı bir ortamda açılıyor. Ayrıca dizinin açılış sahnesinde bir süre önce fırtınalı bir akşamda bir otel çalışanının başına kötü bir şey gelmesine şahit oluyoruz. Bu olaya kimin karıştığını ya da söz konusu otel çalışanının hayatta olup olmadığını bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey an itibarıyla kendisinin kayıp olarak rapor edildiği.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Santiago Mendoza=

Otelin karizmatik sahibi. Yıllardır çok çalışarak ayakta tuttuğu ve bir marka haline getirdiği oteli şu sıralar bir takım mali problemleri beraberinde getirmiş durumda. O da bu problemleri aşmak için yeni çözüm yolları bulmaya çalışıyor.

Rahmetli eşinden olma biricik kızı Alicia’nın eve dönmesinden ötürü mutlu. Bir de bir bacağını kaybetmiş olan, hiçbir işe yaramayan, Javi adında hovarda ve sorumsuz bir oğlu var ilk eşinden.

Mendozalar, ailecek otelde yaşıyorlar.

Santiago Mendoza karakterinde The Bridge ve Weeds dizilerinden tanıdığımız Demián Bichir‘i izleme şansı elde ediyoruz.

=Gigi Mendoza=

Santiago’nun ikinci eşi. İlk evliliğinden Yoli ve Caroline isimlerinde ikiz kızları var. Göz kamaştıran bir cazibeye ve inanılmaz bir şıklığa sahip, lüksü ve entrikayı seven, zeki ve kurnaz bir kadın Gigi. Kendisinin Santiago’nun vefat eden ilk eşinin en yakın arkadaşı olduğunu ve bu sebeple Alicia ve Javi tarafından pek sevilmediğini belirtmemiz gerek ayrıca. Elbette Gigi de onlardan pek hoşlanmıyor.

Gigi karakterine Devious Maids ve Without a Trace dizileri dışında Boat Trip ve Chasing Papi gibi sinema filmlerinden tanıdığımız Roselyn Sanchez hayat veriyor.

=Alicia Mendoza=

Santiago’nun kızı. Hayatını aile işini öğrenmeye ve babasını etkilemeye adamış olan sorunsuz bir iyi evlat Alicia. Güzel, akıllı, çalışkan ve de sadık. Üniversite öğrenimini tamamlayan Alicia, bir an önce otelde idareci olarak çalışmak için can atıyor.

Karaktere The Fosters ve Incorporated dizilerinden hatırlayabileceğiniz Denyse Tontz hayat veriyor.

=Javi Mendoza=

Santiago’nun oğlu. Başına buyruk, hovarda ve sorumsuz bir genç. Babasına karşı gelmekten ve onu sinirlendirmekten keyif alıyor. Otelde yaşıyor ve hiçbir iş yapmıyor.

Karakteri Valor dizisinden anımsanabilecek Bryan Craig canlandırıyor.

=Carolina=

Gigi’nin ikiz kızlarından ona daha çok benzeyeni ve aynı zamanda daha çekici olanı. Kendini beğenmiş biri ve lüksü çok seviyor. İlgi ve dikkati üzerinde toplamaya bayılıyor. Epey kıskanç, entrikayı seven biri.

Karakteri Feliz Ramirez canlandırıyor.

=Yoli=

Carolina’nın ikizi. Ona oranla daha aklı başında bir genç kız. Kız kardeşinin her ortamda dikkatleri üzerine çeken kişi olmasından rahatsız durumda.

Karaktere Seven Seconds dizisinden anımsanabilecek Justina Adorno hayat veriyor.

=Danny=

Garson olarak otelde yeni işe başlayan karizmatik bir genç. İşe başladığı ilk gün eve dönen Alicia ile aralarında bir yakınlaşma oluyor. Kaybolan otel çalışanının bir yakını kendisi ve ona ne olduğunu bulmak gibi gizli bir amacı var.

Karakteri Lincoln Younes canlandırıyor.

=Ingrid=

Otelde hizmetçi olarak görev yapıyor. Çalışmayı çok sevmeyen ve zenginliğe gıpta eden biri. Kolayca yalan söyleyebilme yetisine sahip. Oteldeki birinden hamile.

Karaktere TyrantWicked City ve 13 Reasons Why gibi dizilerden anımsanabilecek Anne Winters hayat veriyor.

=Mateo=

Santiago’nun yüklü miktarda borç aldığı gizemli kişileri temsilen otelde bulunan biri. Otelde üst düzey yönetici pozisyonunda kendisi. Soğukkanlı ve kasıntı biri.

Karakteri Magic City ve Heroes dizilerinden anımsanabilecek Shalim Ortiz canlandırıyor.

=Helen Parker=

Otelin insan kaynakları müdürü. Sert mizaçlı, disiplinli, anlayışsız ve acımasız bir kadın. Otelde çok uzun yıllardır çalışıyor ve Santiago ile iyi ilişkiler içerisinde. Kocası ve oğlu da birer otel çalışanı.

Karaktere The Game ve The Steve Harvey Show dizilerinden hatırlanabilecek Wendy Raquel Robinson hayat veriyor.

=Jason=

Helen’in oğlu. Otelde garson olarak çalışıyor. Arkadaş canlısı biri.

Karakteri Chris Warren canlandırıyor.

Yukarıda saydığımız ana karakterlere ek olarak tekrar eden rollerle izlediğimiz bazı isimler ise şunlar:

*Çok ünlü ama problemli bir şarkıcı olan ve evi yandığı için bir süreliğine otelde kalmaya karar veren El Rey rolünde Telenovela dizisinden anımsanabilecek Jencarlos Canela‘yı izliyoruz.

*Gizemli bir şekilde kayıplara karışan otel çalışanı Sky rolünde Midnight, TexasBallers90210The Vampire Diaries gibi pek çok diziden tanıdığımız Arielle Kebbel karşımıza çıkıyor flashback (geriye dönüş) sahnelerinde.

*Helen’in kocası Malcom rolünde ise BoschHart of DixieJohn Doe gibi dizilerden anımsanabilecek John Marshall Jones karşımıza çıkıyor.

İlerleyen bölümlerde yine tekrar eden rollerle karşımıza çıkacak olan bazı isimler arasında HeroesThe Lying Game ve Colony gibi dizilerden tanıdığımız Adrian Pasdar, Desperate HousewivesThe SentinelPoint PleasantHarper’s Island gibi dizilerden hatırlanabilecek Richard Burgi ve Make It or Break It dizisinden tanıdığımız Cassandra Scerbo da bulunuyor.

Desperate Housewives ve Telenovela dizilerinden tanıdığımız ve dizimizin aynı zamanda yapımcılarından biri olan Eva Longoria da Santiago‘nun ilk karısı Beatriz karakteriyle konuk olacak  ilerleyen süreçte.

YAZARIN NOTU

İlk 2 bölüm itibarıyla memnunum ben diziden. Tadı tuzu yerinde, sevdiğim tarzda bir dizi. Devious Maids ve Desperate Housewives dizilerinin mutfağında yer almış kişilerin elinden çıktığı her halinden belli oluyor. Elbette bu iki dizi seviyesinde bir iş bulma beklentisiyle başına oturmamak gerekiyor. Lakin bölümler ilerledikçe biraz daha açılacağına inanıyorum.

İzlenesi bir oyuncu kadrosuna, hikaye ve atmosfere sahip olan Grand Hotel, 2. sezon onayı alır mı alamaz mı bilemiyorum ilerleyen süreçte. Bunu pek kafaya takmadan 13 bölümlük sezonun tadını çıkarma taraftarıyım yaz boyunca.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

FRAGMANLAR