The CW’nun yeni draması Nancy Drew‘un tanıtımıyla karşınızdayız bugün.

GİRİZGAH

Nancy Drew, 9 Ekim 2019 tarihinde başladı, çarşamba akşamları yayınlanmakta ve hali hazırda 2 bölümü geride kalmış durumda.

Nancy Drew karakteri, Edward Stratemeyer tarafından yaratılmış ve ilk kez yazarın ‘Secret Of The Old Clock’ adlı hikayesiyle 1930 yılında görücüye çıkmış. Sonrasında da Carolyn Keene takma ismiyle farklı yazarlar tarafından kaleme alınan ve ürünleri günümüze kadar uzanan popüler bir kitap serisi haline dönüşmüş. Kurgusal karakterimize 1977-1979 yılları arasında yayınlanan ve ömrü 3 sezonla sınırlı kalan The Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries isimli bir dizi daha çekilmiş.

İçinde gençlik dizisi ögeleri de barındıran ama asıl olarak gizem türünün bir ürünü olan dizinin yaratıcı üçlüsü, Noga Landau, Stephanie Savage ve Josh Schwartz. Yapımcı koltuğunda bu üçlüye Melinda Hsu Taylor, Lis Rowinski, Grace Gilroy ve Larry Teng gibi isimler eşlik ediyor. Teng, ilk 2 bölümün yönetmen koltuğunda oturan isim ayrıca.

Dizinin ilk sezonu bir uzatma veya kısaltma haberi gelmediği sürece 13 bölümden oluşacak.

KONU

Hikayemizin ana kahramanı olan Nancy Drew, çok küçük yaşlardan beri çözülmesi gereken bir gizem gördüğünde kendini tutamayıp onu çözmeye çalışan, bu konuda da epey bir takıntılı ve de maharetli olan, 18-19 yaşlarında bir genç kız. Liseden mezun olalı çok olmamış, kısa bir süre önce vefat eden ama onun öncesinde uzun bir hastalık dönemi geçiren annesinin durumuna odaklanınca dersler ikinci planda kalmış ve bir üniversiteye girmeyi başaramamış. Şansını bir sonraki sene yeniden denemek niyetinde ve yaşadığı Horseshoe Koyu’ndan ayrılmanın hayallerini kuruyor. Bu bir seneyi de kasabadaki küçük deniz mahsülleri restoranında garsonluk yaparak geçiriyor.

Nancy Drew, annesi Katherine‘in (Sara Canning) durumu nedeniyle uzun bir süredir gizem çözme işlerine ara vermiş durumdayken bir anda kendisinin de içinde bulunduğu çok bilinmeyenli bir gizemin içine düşüyor. Çalıştığı restoranın otoparkında Tiffany Hudson (Sinead Curry) isimli bir kadın ölü bulunuyor ve Nancy de bu cinayetin 4 şüphelisinden biri olarak buluyor kendini.

Nancy, ilerleyen süreçte bir yandan bu cinayet gizemini çözüp katili yakalamak ve adını aklamak için çabalamaya başlayacak, bir yandan da yaklaşık 20 yıl önce ölen genç bir kız olan Lucy’nin kasabada efsane haline gelmiş olan ve şu sıralar kendisine musallat olmaya başlayan hayaletiyle uğraşmaya başlayacak. Elinde çözülmesi gereken 2 gizemli ölüm var, etrafındaki herkesin sakladığı sırlar mevcut ama Nancy bu 2 gizemi çözme konusunda da son derece kararlı.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Nancy Drew=

Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz karaktere çok fazla ekran tecrübesi bulunmayan, 1996/Hollanda doğumlu Amerikalı genç aktris Kennedy McMann hayat veriyor.

Nancy, son derece zeki, yapısı gereği şüpheyi her daim başucunda tutan, araştırma ve gerçekleri ortaya çıkarma ruhu tüm benliğine işlemiş durumda olan, başına buyruk ve güzel bir genç kız.

=Georgia=

Nancy’nin restorandaki amiri pozisyonundaki bir garson. Tiffany Hudson cinayetinin 4 şüphelisinden biri. Nancy ile tanışıklıkları lise yıllarından ve araları hiç iyi değil. Tiffany’nin lisenin popüler kızlarından biri olan Nancy’ye özel bir garezi olduğu söylenebilir.

İlk bölüm ispiyonu (spoiler): Ölen kadının kocası olan Ryan Hudson ile gizli bir ilişkisi var.

Karakteri Charmed dizisinden anımsanabilecek Leah Lewis canlandırıyor.

=Ned ‘Nick’ Nickerson=

Nancy’nin şu sıralar yattığı ve kafa dağıttığı bir genç. Kasabalı değil. Restorana komşu durumda olan bir araba tamirhanesinde çalışıyor. Polisin listesindeki 4 cinayet şüphelisinden biri o da.

İlk bölüm ispiyonu (spoiler): 3 sene kadar öncesinden bir sabıkası bulunuyor. Söz konusu sabıka kaydına neden olan davada rahmetli Tiffany Hudson’ın da adı geçiyor.

Karakteri Tunji Kasim canlandırıyor.

=Bess=

Nancy’nin çalıştığı restorandaki garsonlardan biri. Aynı zamanda söz konusu cinayetin 4 numaralı şüphelisi. Kasabalı değil. Kasabada yaşayan varlıklı teyzesinin yanında kalıyor şu sıralar.

İlk bölüm ispiyonu (spoiler): Varlıklı teyzesinin yanında yaşama konusu bir yalandan ibaret. Minibüs tarzı arabasında yaşıyor. Tiffany’nin yüzüğünün onda olduğunu görüyoruz kapanışta ayrıca.

Karaktere Versailles ve Into the Badlands dizilerinden hatırlanabilecek Maddison Jaizani hayat veriyor.

=Ace=

Söz konusu restoranın mutfağında çalışıyor. Cinayet anında maktülün kocasına ve arkadaşlarına yemek servisi yapmak gibi bir mazereti bulunması sebebiyle cinayetin 4 şüphelisi arasında yer almıyor. Lakin ortak paydada buluşan ve katili bulmak niyetinde olan dörtlümüze yardımcı olmaya çalışıyor elinden geldiğince araştırmalarında. Bess’ten çok hoşlanıyor.

İlk bölüm ispiyonu (spoiler): Polis şefi McGinnis ile gizli bir bağlantısı var.

Karakteri The Fosters, Finding Carter ve The Fix dizilerinden tanıdığımız Alex Saxon canlandırıyor.

=Carson Drew=

Nancy’nin babası. Avukatlık yapıyor. Kızıyla arasının mükemmel olduğu söylenemez. Onun da herkes gibi sırları var.

Karaktere Party of Five, The Night Shift ve V dizilerinden yakinen tanıdığımız Scott Wolf hayat veriyor.

=Ryan Hudson=

Öldürülen Tiffany Hudson’ın kocası. Kasabanın en zengin iş adamının tek varisi. Yaz aylarını Horseshoe Koyu’nda geçiriyor.

Karakteri Frequency, Proven Innocent ve Life Sentence gibi dizilerden tanıdığımız Riley Smith canlandırıyor.

=E.O. McGinnis=

Kasabanın polis şefi. Tiffany Hudson’ın cinayet davasıyla o ilgileniyor. Suratsız bir tip. Zamanında polis teşkilatının bulamadığı küçük bir kızı bulup gazetelere manşet olmuşluğu bulunan Nancy’den pek haz etmiyor.

Karakteri Adam Beach canlandırıyor.

=Karen Hart=

Kasabanın polis merkezinde çalışan bir dedektif. Nancy’nin annesinin yakın arkadaşıymış.

İlk bölüm ispiyonu (spoiler): Nancy’nin babası Carson ile gizli bir ilişkisi olduğunu öğreniyoruz bölümün sonunda.

Karakteri Siren ve Chilling Adventures of Sabrina dizilerinden anımsanabilecek Alvina August hayat veriyor.

YAZARIN NOTU

İlk 2 bölüm itibarıyla idare eder buldum ben diziyi. Akıcılık konusunda bir problemi yok, atmosferi ve karakterleri de fena sayılmaz. Tahmin edilebilirlik gibi bir problemi var benim açımdan yalnız. Özellikle ilk bölümde sürpriz unsur olarak sundukları aşağı yukarı her şeyi tahmin etmiş olmam bir eksi yazmıştı hanesine ama 2. bölümde çok fazla tahmin gerektiren bir durum olmayınca daha iyi anlaştık diyebilirim diziyle.

Oyunculuklar konusunda öne çıkan bir isim yok. Kennedy McMann, yakışmış ama role. Ekran tecrübesi pek bulunmamasına rağmen bu durum sırıtmıyor diyebilirim. Ekran enerjisi olan, tatlı ve hoş bir kıza benziyor. Genç kadrodan Tunji Kasim, yetişkin kadrodan da Alvina August, en kötü performansları sergileyen isimler konumunda. Riley Smith ve Scott Wolf’un da iyi bir başlangıç yaptıklarını söyleyemem ayrıca.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara keyifli seyirler dilerim.

FRAGMAN