CBS All Access’in yeni dizisi Coyote, 7 Ocak 2021 tarihinde görücüye çıktı. 6 bölümden oluşan tüm sezon aynı gün içerisinde izleyiciyle buluştu. Suç draması, gerilim ve aksiyon ögelerini harmanlayan dizinin bölüm süreleri 43-57 dakika arasında değişmekte.

Coyote, 2019 yılının Haziran ayı içerisinde Paramount Network kanalından 10 bölümlük onay almıştı. 2020 yılının Kasım ayına gelindiğinde ise CBS All Access’e transfer olduğu ve bölüm sayısının 6 olduğu açıklandı.

Çekimleri ağırlıklı olarak Meksika’nın Baja California eyaletinde yapılan dizi, İngilizce ve İspanyolca konuşmalar içermekte.

Dizinin yaratıcıları Michael CarnesJosh Gilbert ve David Graziano. Bu üçlüye yazar masasında Katrina Cabrera Ortega, Kseniya Melnik, María Renée Prudencio, Rafael Fernandez de Castro ve Robin Wasserman; yapımcı koltuğunda ise Rebecca Hobbs, Joe Lazarov ve Michael Chiklis gibi isimler eşlik etmişler. Breaking Bad’in yapımcı ve yönetmen kadrosunda yer alan Michelle MacLaren ise dizinin yönetmenliğini üstlenmiş.

Dizi, Ben Clemens isimli bir adamı merkezine alıyor. Ben, 32 yıl boyunca sınır devriyesi ajanı olarak görev yapan ve bir süre önce emekliye ayrılan Amerikalı bir adam. Emekliye ayrıldıktan sonra yaşamını sınırın diğer tarafında, yani Meksika’da sürdürmeye başlamış karakterimiz. Kariyeri boyunca insanları ABD’den uzak tutmak için yoğun mesai harcayan Ben, kendisinden yardım isteyen hamile bir genç kıza kayıtsız kalamayınca kendisini çok sıkıntılı bir durumun içerisinde bulacak. Bunca yılın ardından bir de aynanın diğer tarafını yakından görme fırsatı yakalayacak.

*Ben Clemens karakterinde GothamNo Ordinary Family ve The Shield dizilerinden tanıdığımız Michael Chiklis‘i izleme fırsatı yakalıyoruz.

*Emy Mena, Ben’den yardım isteyen hamile genç kızımız María Elena Flores karakterini canlandırıyor.

*Perdida ve Vis a Vis dizilerinden tanıdığımız Meksikalı aktris Adriana Paz, Ben’in Meksika’daki yeni evini inşa etmeye başladığı yere yakın bir kasabada küçük bir lokanta işleten Silvia Peña isimli bir kadına hayat veriyor.

*Playing for Keeps, A Place to Call Home ve Fighting Season gibi dizilerden anımsanabilecek Avustralyalı aktör George Pullar, Ben’in eski çalışma arkadaşı genç sınır devriyesi ajanı Garrett Cox karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*The Fosters, Detective McLean, Army Wives, Lie to Me ve The Practice gibi dizilerden hatırlanabilecek Kelli Williams‘ı Ben’in eski karısı ve kızının annesi Jill Kerr karakteriyle izliyoruz.

*Rise, The Path ve Defiance gibi dizilerden anımsanabilecek Amy Forsyth, Ben’in kızı Kate Clemens karakterine hayat veriyor.

*9JKL, Royal Pains, Once and Again ve Good Morning, Miami gibi dizilerden hatırlanabilecek Mark Feuerstein, Jill’in şu anki eşi ve oğlunun babası Frank Kerr karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Kristyan Ferrer, María’nın karnındaki çocuğun babası olan ve kendisini María’nın sahibi olarak gören Chayo isimli bir suçluyu canlandırıyor.

*Kadroda ayrıca Octavio Pisano (If Loving You Is Wrong), Julio Cesar Cedillo (Narcos: Mexico), Juan Pablo Raba (Six, Narcos), Drew Powell (Gotham), Michele Nordin, ve Natalia Cordova-Buckley (Agents of S.H.I.E.L.D.) gibi isimler bulunuyor.

Dizinin ilk 2 bölümünü izledim ve başarılı buldum. İlk etapta biraz yavaş tempolu gibi bir dizi gibi dursa da ilerleyen süreçte epey sarıyor. Hikayesi ilgi çekici, aksiyon ve gerilimi tadında, işin yönetmenlik kısmı da başarılı. Oyuncu kadrosu da yeterince cazip. İlerleyen bölümler ne getirir, ne götürür bilemeyeceğim ama bir şansı hak ediyor gibi görünüyor an itibarıyla dizi.