Pramface, 2012-2014 yılları arasında BBC Three’de yayınlanan bir komedi dizisi. Gençlik komedisi, ilişki komedisi ve aile komedisi türlerini harmanlayan dizi, 3 sezon ve toplam 19 bölümden oluşmakta. 58 dakika uzunluğundaki 2. sezonun açılış bölümü haricindeki 18 bölümü 28-29 dakika uzunluğunda.

Chris Reddy, dizinin yaratıcısı konumunda. İlk sezonu Dan Zeff, 2. sezonu Ben Gosling Fuller ve Misha Manson-Smith, 3. sezonu ise Natalie Bailey yönetmiş. Catherine Gosling Fuller, Lucy Robinson, Simon Wilson ve Mark Freeland ise yapımcılık görevini üstlenmişler.

Dizinin çekimleri İskoçya’nın Edinburgh şehri ve çevresinde yapılmış.

KONU

18 yaşında güzel bir kız olan Laura Derbyshire, liseden yeni mezun olmasını kutlayıp biraz eğlenmek maksadıyla evden sıvışarak davet edildikleri hoş bir partiye gider kankası Danielle ile birlikte. Kafası ebeveynlerine bozuk olan Laura, kısa bir süre içerisinde sarhoş olur partide. Sonra da karşısına çıkıp onunla konuşan ilk erkek olan Jamie ile işi pişirmeye başlar. Yalnız bilmediği bir şey vardır ki o da Jamie’nin henüz 16 yaşında olduğu.

Jamie ve kankası Mike, okulun son gününde son sınıfların bir parti düzenlediklerini öğrenirler ve hormonları tavan bir ruh halinde davet edilmedikleri partiye sıvışırlar bir şekilde. Partide şans Jamie’nin yüzüne güler ve Laura ile beraber olup bekaretini kaybeder. Onun için zafer dolu, mutlu bir gecedir. Ta ki Laura’yı hamile bıraktığını öğrenene kadar.

Laura, hamile olduğunu öğrenince büyük bir şok geçirir. Yattığı kişinin 16 yaşında bir genç olduğunu öğrenince ise bu şoku katlanarak artar. Bakalım Laura bundan sonraki süreçte ne yapacak, neler yaşayacaktır?

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Laura karakterine Scarlett Alice Johnson hayat vermiş.

*Jamie karakterini Sean Verey canlandırmış.

*Jamie’nin kankası Mike rolünde Dylan Edwards‘ı izliyoruz.

*Jamie’nin ona platonik bir şekilde aşık olan ve girdiği her ortamda münakaşa çıkarmaya meyilli olan arkadaşı Beth karakterinde Yasmin Paige karşımıza çıkıyor.

*Laura’nın en yakın arkadaşı Danielle karakterini Emer Kenny canlandırmış.

*Fleming, Ordeal by Innocence ve Fortysomething gibi dizilerden tanıdığımız Anna Chancellor, Laura’nın annesi Janet karakterine hayat vermiş.

*Karısı Janet’ı asistanıyla aldatması sonrası evliliği sıkıntılı bir sürece giren Alan karakterinde Angus Deayton karşımıza çıkıyor.

*Jamie’nin annesi Sandra karakterini You, Me and the Apocalypse ve Brassic dizilerinden anımsanabilecek Bronagh Gallagher canlandırmış.

*Jamie’nin babası Keith rolünde ise Game of Thrones dizisinden tanıdığımız Ben Crompton‘ı izliyoruz.

Inside No. 9, Plebs ve King Gary gibi dizilerdeki konuk oyunculuklarından anımsanabilecek Miranda Hennessy, dizinin son sezonunda kadrolu oyuncu olarak yer almış.

Dizinin konuk oyuncu havuzunda ise Karl Theobald (Plebs, Hang Ups, Green Wing), Kenneth Collard (Cuckoo, Will, I Want My Wife Back), Tom Brittney (UnReal, Grantchester), Ralph Brown (Legends, Him & Her), Ben Aldridge (Pennyworth, Our Girl), Jonathan Bailey (Crashing, Broadchurch, Me and Mrs Jones), Jack Farthing (Poldark), Fiona Button (Lip Service) ve Emma Rigby (Once Upon a Time in Wonderland, Prisoners Wives) gibi isimler yer alıyor.

YAZARIN NOTU

İzlediğim ilk 2 bölüm itibarıyla pey memnun kaldım diziden. Eğlenceli bir durum komedisi olmuş diyebilirim. Temposu da gayet yerinde. Karakterleri, oyuncu seçimleri falan da fena sayılmaz. Bir şansı hak ediyor kesinlikle.