Yazımıza konu olan Satisfaction isimli dizi, 2007-2010 yılları arasında Avustralya kanalı Showcase‘te yayınlanmış ve 10’ar bölümlük 3 sezondan oluşmakta.

Komedi ve drama ögelerini harmanlayan, hafiften erotizm sosu da barındıran dizinin bölüm süreleri 45-48 dakika aralığında değişmiş ilk sezonda. İkinci sezonda 49-56, üçüncü sezonda ise 47-50 dakika aralığında dolanmış.

Roger Simpson, çekimleri Melbourne’de yapılan dizinin yaratıcısı. Ona Matt Ford, Samantha Winston ve Shelley Birse gibi isimler eşlik etmiş belli dönemlerde yazar masasında. Yönetmen kadrosunda Paul Moloney, Ken Cameron ve Steve Jodrell gbi isimler bulunmakta. Yapımcı kadrosunda ise Simpson’a ek olarak Kim Vecera ve Andrew Walker bulunuyor.

Yayınlandığı 3 sezonluk süreçte Astra, Australian Film Institute ve Logie Ödülleri’nde birçok ödül ve adaylık kazanan dizi, Arjantin, Brezilya, Belçika, Kanada, Çek Cumhuriyeti, İrlanda, İtalya, Japonya, Yeni Zelanda, Güney Afrika ve Rusya’nın da aralarında bulunduğu 30 civarı ülkede izleyiciyle buluşmuş yayın hakları satın alınarak.

Dizinin aynı isimle yayına giren 2013 yapımı Kanada dizisi ve 2014 yapımı ABD dizisiyle herhangi bir alakası olmadığını da belirtelim.

Bir grup elit seks işçisi kadını merkezine almakta dizimiz. Ön tarafı bar, arka tarafı özel hizmet alanı olan “232” isimli bir kulüpte çalışıyorlar. Kulüp haricinde dışarıya da işe çıktıkları oluyor. Söz konusu kadınların müşterileriyle başlarından geçen olaylara ek olarak özel hayatlarına da odaklanmakta hikayemiz.

Bazı müşteriler sadece seks için onları tercih edelerken bazılarının daha garip ihtiyaçları bulunmakta. Kimi sado-mazoşist, kimi karşısındaki kadının giyeceği kıyafetlerle yaramazca bir rol canlandırma oyunu oynama derdinde. Kendisine küçük bir bebek gibi davranılmasını isteyen de var, akşam işten eve dönüp eşine gününü anlatma gibi sahip olmadığı naif bir duyguyu tatmak isteyen de. Karakterlerin özel hayatlarında yaşadıkları çalkantılı süreçler de önemli bir yer kaplamakta dizide. Flashback sahneleriyle geçmişlerine yolculuk yapıp onları daha yakından tanıma fırsatı yakaladığımız anlar da mevcut ayrıca.

3. sezon başında bir takım kadro değişiklikleri yaşamış olan dizinin karakter ve oyuncularına değinelim şimdi de kısa kısa:

*Secrets & Lies, Reckoning ve The Slap gibi dizilerden anımsanabilecek Diana Glenn, Chloe karakterine hayat veriyor dizide. Chloe’nin kendisine bir kumarhanede çalıştığı yalanını söylediği Bonnie (Rebecca Moore) isimli 14 yaşında bir kızı bulunuyor.

*The Kettering Incident ve Playing for Keeps dizilerinden anımsanabilecek Alison Whyte, Lauren karakterini canlandırıyor. Lauren, 2 çocuk annesi boşanmış bir kadın. O da tıpkı Chloe gibi ergen çocuklarına ve çevresindeki diğer insanlara kumarhanede çalıştığı yalanını söylüyor. Bir resepsiyon görevlisi olarak işe başladığı kulüpte seks işçisi olarak yoluna devam etmeye karar veriyor şu sıralarda Lauren ve sıkıcı hayatına renk geliyor.

*Snowfall ve The Originals dizilerinden anımsanabilecek Peta Sergeant‘ı Heather karakteriyle izliyoruz. Erkek müşterilere hizmet veren bir seks işçisi olarak para kazanan karakterimizin lezbiyen olması gibi tezat bir durumu var. Şu sıralarda kız arkadaşıyla bebek sahibi olmaya çalışıyorlar.

*Playing for Keeps ve The Wrong Girl dizilerinden hatırlanabilecek Madeleine West, Mel karakterine hayat veriyor. Mel, onu aşağıya çeken kendi Mr. Big‘inden kurtulup rahatlamış bir süre önce. Üst düzey müşterilere hizmet veren Mel, yalnız çalışmış uzun bir süre boyunca. Kulübün sahibi Nick (Robert Mammone) tarafından yakın markaja alınmış durumda olan Mel, onun ısrarı sonrasında kulübün bir parçası olmaya karar veriyor.

*Instinct, Shameless, Rake ve Operation Buffalo gibi dizilerden hatırlanabilecek Bojana Novakovic, Tippi karakterini canlandırıyor. Yaratıcı yazarlık dersleri alan Tippi, Mel’in evinde kalıyor.

*Kestie Morassi, Nick’in kızı ve aynı zamanda kulübün idarecisi konumundaki Natalie karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*Spartacus, Wolf Creek, Glitch ve Doctor Doctor gibi dizilerden aşina olduğumuz Dustin Clare, dizinin 2. sezonunda Sean karakteriyle dahil olmuş kadroya. 3. sezon başında ise Camille Keenan ve Renai Caruso takviyeleri yapılmış ayrılan 3 ana karakterin yarattığı boşluğu doldurmaları için. Kadroda ayrıca Sullivan Stapleton (Blindspot, Strike Back) ve Kristie Jandric gibi isimler bulunuyor.

*Nicholas Bell (Wanted, Secret Bridesmaids’ Business), Robert Taylor (Longmire), Bruce Alexander, Bernard Curry (Wentworth, My Life Is Murder), Kate Jenkinson (Wentworth, Doctor Doctor) ve Grant Bowler (Defiance, Harrow) gibi isimler tekrar eden rollerle boy göstermişler dizide.

1-2 bölümlük konuk oyunculardan oluşan havuzda ise Jacki Weaver, Ryan Johnson, Sophie Lowe, Damian Walshe-Howling, Damon Herriman, Asher Keddie, Jonathan Patrick Moore, Luke Hemsworth ve Liam Hemsworth gibi tanıdık simalar yer alıyor.

Dizinin ilk 5 bölümünü izlemiş bulunuyorum. Her bölümde 1 karaktere daha fazla ağırlığın verildiği, bir karakterleri tanıyalım süreci şeklinde geçti bu yarım sezonluk süreç. Tippi dışındaki diğer 4 karakteri tanıyıp sevdiğimi söyleyebilirim. Tippi için henüz onu ciddiye alabileceğim bir şablon oturmadı kafamda ve Natalie ile de gerçek manada tanışabildiğimizi iddia edemem an itibarıyla. Hikayenin özel hayat kısmı da müşteri ilişkileri kısmı da gayet iyi akıyor. Sevdim ben kısacası diziyi ve bu ayarda devam etmiş olması yeterli benim açımdan.