Upright, Avustralya yapımı bir mini dizi. FOXTEL’de 1 Kasım 2019-12 Ocak 2020 tarihleri arasında çıkmış Avustralya izleyicisinin karşısına. İngiltere’deki yayıncı ortağı pozisyonundaki Sky Atlantic’te ise 28 Kasım-19 Aralık 2019 tarihleri arasında haftada 2 bölüm şeklinde yayınlanmış.

Bir yolculuk komedisi olan Upright, 8 bölümden oluşmakta. Bölüm süreleri ise 23-30 dakika arasında değişmekte.

Dizinin yaratıcısı Chris Taylor. Ona yazar masasında Leon Ford, Kate Mulvany ve Tim Minchin eşlik etmişler. Yönetmenlik görevini Matthew Saville (Please Like Me) üstlenmiş. Final bölümünde onunla birlikte Tim Minchin de kamera arkasına geçmiş. Minchin, dizinin başrol oyuncularından ve yapımcılarından biri aynı zamanda. Yapımcı kadrosunda Michin ve Taylor dışında Helen Bowden, Morwenna Gordon, Carly Heaton, Melissa Kelly, Jason Stephens ve Penny Win gibi isimler yer alıyor.

Laclan “Lucky” Flynn isimli ilaç bağımlısı bir müzisyen, ıssız bir yolda aracı ile yol alırken 16 yaşındaki bir genç kızın sürdüğü bir araçla çarpışıyor. Aracı büyük hasar görüyor ama kendisinde fiziki bir sıkıntı yok. 16 yaşındaki çılgın ve çatlak ergen kızımız Meg’in ise aracında kayda değer bir sıkıntı bulunmazken kolunda hastaneye gitmesini gerektirecek bir sorun meydana geliyor.

Meg, Lucky’ye kendisini hastaneye götürmesini emrediyor, Lucky aracının arkasındaki piyanoyu Meg’in aracının arkasına bağlıyor ve böylece çılgın ikilimizin yolculuğu başlamış oluyor.

Lucky, vakit kaybetmeden Perth şehrine ulaşması gereken bir adam ve önünde yaklaşık 3000 kilometrelik çöl manzaralı bir yol bulunuyor. Meg ise sarhoş babasını geride bırakıp yola çıktığını ve Perth’teki annesinin yanına gittiğini söyleyen bir kız. Madem aynı yere gidiyorlar; niye birlikte yolculuk etmesinler o halde? Elbette ikisi de zor karakterlere sahipler ve bela mıknatısı gibi birer tipler. Yol uzun, yaşanacak macera çok. Bize de bu eğlenceli yolculuğu izlemek düşüyor.

Lucky karakterine Squinters ve Californication dizilerinden tanıdığımız Tim Minchin hayat veriyor. Meg karakterinde ise Reckoning, The Gloaming, Les Norton ve Fighting Season gibi dizilerden anımsanabilecek Milly Alcock‘u izleme fırsatı yakalıyoruz.

Kadroda Ella Scott Lynch (Love Child, Janet King), Daniel Lapaine (Catastrophe, The Durrells) ve Heather Mitchell (A Place to Call Home) gibi isimler de bulunuyor. Üçlü, Lucky’nin aile fertleri kontenjanından küçük rollerle karşımıza çıkıyorlar.

Kate Box (Rake, Les Norton, Wentworth), Laura Brent (Anzac Girls, Secret City), Rob Collins (Glitch, Cleverman, The Wrong Girl), Joshua Orpin (Titans), John Leary (Glitch) ve Genevieve Hegney (Doctor Doctor, Camp) ise dizinin konuk oyuncu havuzunda yer alan tanıdık simalar.

İlk 2 bölüm itibarıyla memnun kaldığımı söyleyebilirim diziden. Yolculuk komedilerini her daim sevmişimdir zaten. Buradaki ikiliye de çabucak kanım kaynadı diyebilirim. İyi uyum yakaladıklarını söylemek mümkün ayrıca. Dizinin IMDB puanının bu yazı kaleme alındığında 8.5 olduğunu hatırlatıp izlemeye niyeti olanlara iyi seyirler diliyorum.