Yine bir AwesomenessTV yapımı diziyle daha karşınızdayım: T@gged

Genç yetişkin izleyici kitlesine yönelik üretim yapan  AwesomenessTV‘yi daha önce Hulu ile işbirliği yaptığı FreakishAll Night ve Light as a Feather dizileri, YouTube Red ile ortak dizisi Foursome, HBO Go ile işbirliği halindeki The Unsettling ve Neftlix ile ortak yapımı Trinkets gibi diziler sayesinde duymuşsunuzdur. Yazımıza konu olan T@gged dizisi ise go90 isimli bir dijital platform ile işbirliği halinde yayınlanmış ilk 2 sezonda. Sonrasında Hulu diziyi bünyesine katmış ve önce hali hazırda yayınlanmış olan ilk 2 sezonu, sonra da ortak yapımcısı olduğu 3. sezonu izleyiciyle buluşturmuş. Dizi, Amazon’da da mevcut.

2016-2018 yılları arasında yayınlanan T@gged, 3 sezon ve toplam 35 bölümden oluşmakta. İlk sezonu 11, son 2 sezonu 12’şer bölüm uzunluğunda. Lakin dizinin ilk sezonuna 8 bölüm olarak denk gelmek de mümkün. Bunun  sebebi ise 23’er dakika uzunluğundaki son 2 sezonun aksine ilk sezon bölümlerinin yaklaşık 17’şer dakika civarında oluşu ve söz konusu 11 bölümün sonradan 23’er dakika uzunluğundaki 8 bölüm olarak yeniden düzenlenmiş olması.

Hannah Macpherson, gizem ve gerilim türlerini harmanlayan dizinin yaratıcısı, senaristi ve yönetmeni konumunda.

Rowan, Elisia ve Hailey isimli 3 genç kızı merkezine alıyor dizi. Dizinin adından da anlaşılacağı üzere sosyal medya kullanımının hikayenin sunumunda etkin bir yer kapladığını söylemek mümkün. Lise öğrencisi olan bu 3 genç kızın kimliği bilinmeyen bir genç kızın soğukkanlı bir şekilde vurularak öldürüldüğünü gördüğümüz bir videoda ‘monkeyman’ kod adlı bilinmeyen bir kullanıcı tarafından etiketlenmesiyle başlıyor hikayemiz. Söz konusu gizem dolu kullanıcının kızlarımızı da içeren bir takım gizli planları ve insanların sırlarından ve acılarından beslenen bir hareket tarzı mevcut.

Rowan karakterine Legacies dizisinden anımsanabilecek Lulu Antariksa, Elisia karakterine The Walking Dead ve Light as a Feather dizilerinden aşina olduğumuz Katelyn Nacon, Hailey karakterine ise Lia Marie Johnson hayat veriyor. Lia Marie Johnson ve karakteri Hailey, aktrisin o vakitlerde bir takım akıl sağlığı sorunları yaşaması nedeniyle 3. sezonda yer almamış bu arada.

Rowan’ın anne ve babası 1 sene kadar önce sancılı bir ayrılık sürecinden geçmişler. Rowan, bir devriye polisi olan babasıyla (Kurt Caceres) birlikte yaşamayı tercih etmiş ve annesiyle görüşmüyor şu sıralarda. Bir hacker olan ve yalnız yaşayan ablası Brie (Tristin Mays) ise annesiyle iletişim halinde kalmayı tercih etmiş Rowan’ın aksine bu sürecin ardından. Bu sancılı sürecin Rowan’ın okul hayatına da negatif yansımaları olmuş ve Rowan yalnız takıldığı bir dönemin içerisine sürüklenmiş. Fotoğraf çekmeyi ve çektiği fotoğrafları siyah beyaz olarak sosyal medya hesabında yayınlamayı seven, hafiften asi ruhlu, meraklı bir genç kız Rowan.

Elisia, yaklaşık 1 sene önce anne ve babasını bir yangın sonucu kaybetmiş. Şimdilerde ise 20 yaşındaki kuzeni Jake’in yanında kalıyor. Depresif bir ruh halinde takılıyor ve kendisini jiletlediği fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaşıyor.

Hailey ise sosyo-ekonomik durumu iyi olan annesiyle birlikte yaşıyor. Şu sıralarda uyuşturucu bağımlılığı sorunu mevcut. 1 sene öncesine kadar Rowan’ın en yakın arkadaşı konumundaymış kendisi. Son 1 yıllık süreçte ise yeni arkadaşlar edinmiş ve Rowan ile olan arkadaşlığı sona ermiş.

*Claudia Sulewski, J.C. Caylen ve Lukas Gage, Hailey’nin lisenin popüler çocukları arasında yer alan yeni arkadaşları olan Nicki, Sean ve Brandon karakterleriyle karşımıza çıkıyorlar dizide.

*Sweet/Vicious dizisinden hatırlanabilecek Nick Fink, Elisia’nın küçük bir markette kasiyerlik yapan kuzeni Jake karakterine hayat veriyor. Jake, Rowan’ın şu sıralarda takıldığı kendisinden yaşça büyük eleman konumunda aynı zamanda. Bir üniversite öğrencisi sandığı Rowan’ın gerçek yaşından ise haberi yok.

*13 Reasons Why dizisinden tanıdığımız Timothy Granaderos, Elisia’nın eski sevgilisi ve Hailey’nin torbacısı olan Ash karakterini canlandırıyor.

*The OA dizisinden anımsanabilecek Brendan Meyer‘ı Rowan’ın dikkatini çekmeyi başaran okulun yeni çocuğu Eric karakteriyle izliyoruz.

*Station 19, Too Close to Home ve Summerland gibi dizilerden tanıdığımız Danielle Savre, okulun yeni İngilizce öğretmeni Ms. Dawson karakterini canlandırıyor. Eski bir ordu mensubu kendisi.

*The Unsettling ve Graves dizilerinden anımsanabilecek Lora Martinez-Cunningham, Hailey’nin annesi Laurel karakteriyle karşımıza çıkıyor.

2. sezon başında kadroya The Fosters dizisinden tanıdığımız Noah Centineo, Aquarius, The Gifted ve Bunheads dizilerinden aşina olduğumuz Emma Dumont, Betrayal ve Men of a Certain Age dizilerinden anımsanabilecek Braeden Lemasters ve Rajiv Dhall gibi isimler dahil olmuş. 3. sezona ise The Grinder dizisinden hatırlanabilecek Hana Hayes, Atypical dizisinden anımsanabilecek Fivel Stewart ve Chelsea Lopez takviyeleriyle başlanmış.

Dizinin ilk 2 bölümünü izledim ve yeterince iyi bir başlangıç yaptığını söyleyebilirim. Hikayesi fena sayılmaz ama ilerleyen süreçte sıkma ihtimali de mevcut kendini tekrarlamaya başladığı takdirde. Tanıdık simalarla bezeli bir oyuncu kadrosu olması önemli bir artı dizi için elbette. 3 başrolü de fena bulmamakla birlikte Lulu Antariksa’nın daha fazla öne çıktığını söyleyebilirim bu arada.