Quibi‘de 6-22 Nisan 2020 tarihleri arasında yayınladığı korku-gerilim dizisi 50 States of Fright‘ın tanıtımıyla karşınızdayız.

Antoloji türünde bir dizi olan 50 States of Fright‘ın ilk sezonu 14 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri ise 5-10 dakika aralığında değişiyor.

Dizi, adından da anlaşılacağı üzere şehir efsanesi haline gelmiş korku hikayelerini izleyiciye aktarıyor. İlk sezonda hikayesi anlatılan eyaletler arasında Michigan, Kansas, Oregon, Minnesota ve Florida yer alıyor. Dizi, 2. sezon onayı alması halinde başka eyaletlere ait korku hikayeleri anlatmaya devam edecek.

Sezonu yukarıda ismini saydığım 5 eyalete ait 5 hikayeye bölmüşler. Oregon hikayesi 2 bölümden oluşurken diğer 4 hikaye ise 3’er bölüm sürüyor.

Hikayelere kısa kısa değinelim isterseniz:

=The Golden Arm (Michigan) (1, 2 ve 3. bölümler)=

Birbirlerini seven Heather ve Dave ismindeki evli bir çift, Heather’ın lükse olan tutkusu, talihsiz bir kaza…

Bölümün başrollerini The Marvelous Mrs. Maisel ve Manhattan dizilerinden tanıdığımız Rachel Brosnahan ile Vikings dizisinden hatırlanabilecek Travis Fimmel paylaşıyor. Grand Hotel ve Hart of Dixie dizilerinden anımsanabilecek John Marshall Jones ise konuk oyuncu ve hikayenin anlatıcısı olarak kadroda yer alıyor.

=Ball of Twine (Kansas) (4, 5 ve 6. bölümler)=

Bir anne ve kızından oluşan 2 kişilik bir aile, arabalarıyla yeni taşınacakları şehre doğru yol alırlarken dünyanın en büyük topunu görmek üzere bir kasabada mola veriyorlar ve olaylar gelişiyor.

Bölümün başrolünde Agents of S.H.I.E.L.D. ve Stargate Universe dizilerinden tanıdığımız Ming-Na Wen‘i izliyoruz. Ona Karen Allen ve Thailey Roberge eşlik ediyor.

=Scared Stiff (Oregon) (7 ve 8. bölümler)=

Bir hayvan doldurucusuna bir gece vakti ölü bir hayvan getiriliyor. Lakin getirilen hayvan, alışılagelmiş bir hayvan değil.

Bölümün başrolünde The First, Mosaic ve Low Winter Sun gibi dizilerden anımsanabilecek James Ransone‘yi izliyoruz. Ona Call Me Fitz ve Reaper dizilerinden anımsanabilecek Donavon Stinson eşlik ediyor. Schitt’s Creek ve 12 Monkeys dizilerinden tanıdığımız Emily Hampshire‘ı ise hikayenin anlatıcısı olarak dinliyor ve izliyoruz.

=Grey Cloud Island (Minnesota) (9, 10 ve 11. bölümler)=

Bir üniversite kardeşlik evinin 4 çaylak üyesinin bir kabul töreni geleneği kapsamında ıssız bir alana bırakılmaları ile başlıyor hikayemiz. Gençlerimiz orada beklenmedik bir tehlikeyle karşılaşıyorlar.

Bölümün kadrosunda Asa Butterfield (Sex Education), Alex Fitzalan (The Society), Drew Ray Tanner (Riverdale), Barbara Wallace (Riverdale), Dan Ginnane ve Lisa Chandler gibi isimler yer alıyor.

=Destino (Florida) (12, 13 ve 14. bölümler)=

Bir polis ekibi,  yardım çağrısı aldıkları bir yere gidiyorlar ve olaylar mistik bir hal alıyor. Bölümü polis kamerasından izliyoruz.

Bölümün başrolünde Fear the Walking Dead ve Prison Break dizilerinden tanıdığımız Danay Garcia yer alıyor. Ona Greyston Holt (Bitten, Somewhere Between, Chesapeake Shores), Alexander Soto ve Warren Abbott gibi isimler eşlik ediyor.

YAZARIN NOTU

Sezon içerisinde sunulan 5 hikayeden 3 tanesini (Michigan, Kansas, Minnesota) sevdim diyebilirim. Bu üçü arasında da en çok Michigan hikayesinden keyif aldım her ne kadar tahmin edilebilir bir şekilde ilerlemiş olsa da. Michigan ve Kansas hikayeleri finali de iyi yaptı ama Minnesota hikayesi biraz zorlandı o konuda açıkçası.

Oregon hikayesi, vasatın altında kaldı bana göre. Florida hikayesi ise hem hikaye olarak hem de çekimler açısından değerlendirdiğimde tam anlamıyla çöptü.

İlk sezonun oyuncularından en çok öne çıkanı Rachel Brosnahan oldu. Onu Ming-Na Wen ve Travis Fimmel takip etti.

Dizinin Mart ayı içerisinde ilk haberi çıktığında Colorado, Iowa, Missouri ve Washington olmak üzere 4 eyaletten daha bahsedilmişti. Ayrıca Taissa Farmiga (American Horror Story), Christina Ricci (The Lizzie Borden ChroniclesPan Am), Ron Livingston (LoudermilkA Million Little Things), Lulu Wilson (The Haunting of Hill HouseSharp Objects), Christopher Heyerdahl (Van HelsingHell on Wheels), Warren Christie (The VillageOctober Road), Colin Ford (Under the DomeDaybreak) ve Elizabeth Reaser (The Haunting of Hill HouseThe Ex List) gibi isimlerin de kadroda yer alacağı bilgisi verilmişti.

Ya söz konusu hikayelerin çekimleri yetişmedi ya da söz konusu bölümleri 2. sezona bırakma kararı aldılar. Orasını bilemiyorum artık.

FRAGMAN