Koranavirüs dolayısıyla neredeyse dünyanın her yerinde dizi sektöründeki çekimlerin büyük oranda sekteye uğradığı bu dönemde, alternatif dizi arayanlar için Avrupa ülkelerinde yakın dönemde başlayacak olan veya sezonu tamamlanmış bazı dizilerden haberler ve kısa bilgiler içeren bu derleme yazısının ikincisiyle sizlerleyiz.

Nisan ayında paylaştığımız ilk yazımızı merak edenleri ise şuraya alalım.

Sky Atlantic ve Sky Deutschland işbirliğinde Hausen isimli yeni bir dizi geliyor. 8 bölümden oluşacak olan dizi 29 Ekim’de başlıyor. Bu da fragmanı:

Korku, gerilim ve gizem türlerini harmanlayan dizinin yönetmenliğini Thomas Stuber üstlenmiş. Till Kleinert ve Anna Stoeva, dizinin yaratıcıları konumunda. Marco Mehlitz ve Quirin Schmidt ise dizinin yapımcıları.

Oyuncu kadrosunda Charly Hübner, Tristan Göbel, Alexander Scheer, Lilith Stangenberg ve Daniel Sträßer gibi isimler yer alıyor. Konusu ise şu şekilde lanse ediliyor:

Jaschek (Hübner), karısının vefatının ardından 16 yaşındaki oğlu Juri (Göbel) ile birlikte şehrin eteklerinde bulunan yıkık dökük bir konut kompleksine taşınır. Jaschek, binanın bakıcısı olarak çalışıp kendisi ve oğlu için yeni bir hayat kurmaya çabalarken Juri de konutun, sakinlerinin acılarından beslenen bozuk bir yaşamı olduğunu keşfeder. Evle savaşma vaktinin geldiğine inanan Juri, diğer konut sakinlerini bu savaş için ikna etmeye çalışır.


Alman kanallarından ZDF”de Sløborn isimli bir dizi yayınlandı Temmuz ayı içerisinde. Bu da 8 bölümden oluşan dizinin fragmanı:

Kuzey denizinde konumlanmış bir adada yaşayan küçük bir insan topluluğunu vuran ölümcül bir virüs ortaya çıkar ve olaylar gelişir.

Bilim kurgu ve gerilim türlerini harmanlayan dizinin senaryosunu Christian Alvart kaleme almış. Alvart, Adolfo J. Kolmerer ile birlikte dizinin yönetmenliğini de üstlenmiş ayrıca. Yapımcı kadrosunda ise Alvart dışında Peter Eiff, Robert Franke, Theodor Gringel ve Tobias Alexander Seiffert gibi isimler yer alıyor.

Oyuncu kadrosunda ise Emily Kusche, Wotan Wilke Möhring, Alexander Scheer, Urs Rechn, Roland Møller, Mads Hjulmand ve Laura Tonke gibi isimler bulunuyor.


Amazon, İspanya kanallarından Telecinco ortaklığında Madres. Amor y vida isimli bir dizi yayınlamış Mayıs ayı içerisinde. Bu da fragmanı:

Aitor Gabilondo (Patria, Vivir Sin Permiso) ve Joan Barbero, dizinin yaratıcıları konumunda. Gabilondo’ya yapımcı koltuğunda Arantxa Écija eşlik etmiş.

Dizinin oyuncu kadrosunda Belén Rueda (La Embajada), Aida Folch, Carmen Ruiz, Eva Ugarte (Velvet), Rosario Pardo, Carla Díaz, Alain Hernández, Joel Bosqued, Vicky Luengo ve Rocío Muñoz-Cobo (Elite) gibi isimler yer alıyor.

Hem doktor hem anne olan bir grup kadının kendilerinin ve çocuklarının gelecekleri için mücadele ettikleri bir yaşam hikayesi izleyiciye aktarılıyor dizide.

İlk sezonu 13 bölümden oluşan dizinin 2. sezon onayı da mevcut.


Amazon’un aynı isimli 1961 yılı yapımı sinema filminden uyarlanan İspanya yapımı mini dizisi El Cid, çok yakında izleyiciyle buluşacak. Bu da diziden paylaşılan ilk kısa fragman:

Dizide 11. yüzyılda yaşayan El Cid lakaplı Kastilyalı asil/komutan/diplomat Rodrigo Díaz de Vivar‘ın hikayesi anlatılacak.

Dizinin yaratıcısı José Velasco. Ona yapımcı koltuğunda Sara Fernández-Velasco eşlik etmiş.

Dizinin başrolünde La Casa de Papel ve Elite dizilerinden hatırlanabilecek Jaime Lorente‘yi izleyeceğiz. Ona Sarah Perles, María Pedroviejo, Elia Galera, Angel Bonanni (Absentia, Condor) ve Álvaro Rico (Elite, Velvet Colección) gibi isimler eşlik edecek.


Movistar+’ın komedi dizisi Mira lo que has hecho‘nun 6 bölümden oluşan 3. ve son sezonu yaz aylarında izleyiciyle buluşmuş. Bu da fragmanı:

Merkezinde gerçek bir kişi olan yarı kurgusal tarzda bir dizi Mira lo que has hecho. Berto Romero isimli tanınmış bir komedyen, bir romantik komedi olarak tarif edilebilecek olan dizimizin merkez karakteri konumunda. Ona başrolde Eva Ugarte (Velvet) eşlik ediyor partneri Sandra rolüyle. Kadroda Jordi Aguilar (La catedral del mar), Carmen Esteban ve Anna Gras-Carreño gibi isimler yer alıyor.

Berto Romero, aynı zamanda dizinin yaratıcısı konumunda. Ona yazar masasında Rafel Barceló ve Enric Pardo eşlik etmiş. Dizinin ilk sezonunu Carlos Therón, son 2 sezonunu Javier Ruiz Caldera yönetmiş. Yapımcı kadrosunda ise Romero dışında Fran Araújo, Ismael Calleja, Domingo Corral, Susana Herreras, Xen Subirats ve Toni Carrizosa gibi isimler bulunuyor.

Yaklaşık 25 dakika uzunluğundaki bölümlerden oluşan dizi, her biri altışar bölüm uzunluğundaki toplam 3 sezondan oluşuyor.


SKAM España‘nın 8 bölümden oluşacak olan 4. sezonu, Eylül ayı içerisinde Movistar+’ta yayınlanmaya başlamış. Sezon, 25 Ekim’de sona erecek. Bu da kısa fragmanı:

2018 yılı içerisinde başlayan dizinin bu sezonu Hajar Brown‘ın canlandırdığı Amira karakterini merkezine alıyor.


Movistar+ dizisi Antidisturbios, 16 Ekim’de izleyiciyle buluşacak. Bu da 6 bölümden oluşacak olan dizinin kısa fragmanı:

İspanya’daki polis gaddarlığının yarattığı insan trajedisi üzerine kurgusal bir bakış sunacak olan dizinin yaratıcıları Isabel Peña ve Rodrigo Sorogoyen. Bu ikiliye yazar masasında Eduardo Villanueva eşlik etmiş. Yapımcı kadrosunda söz konusu üçlü dışında Sofía Fábregas, Domingo Corral ve Fran Araújo gibi isimler bulunuyor. Sorogoyen, dizinin yönetmeni aynı zamanda.

Oyuncu kadrosunda Vicky Luengo, Raúl Arévalo (La embajada, Velvet), Álex García, Roberto Álamo (Fugitiva), Hovik Keuchkerian (La Casa de Papel, The Night Manager), Raúl Prieto (Velvet Coleccion), Patrick Criado (Vivir sin permiso), Tomás del Estal ve Mónica López (The Head) gibi isimler yer alıyor.


Bir başka Movistar+ dizisi Dime quién soy, çok yakında izleyiciyle buluşacak. Bu da kısa fragmanı:

Julia Navarro‘nun aynı isimli romanından uyarlanan bir dönem draması olacak olan dizi, Amelia Garayoa isimli bir kadının gözünden 20. yüzyıl ortalarına bir bakış atmamızı sağlayacak.

José Manuel Lorenzo, 9 bölümden oluşacak olan dizinin yaratıcısı konumunda. Ona yazar masasında Piti Español ve Julia Navarro eşlik etmiş. Yönetmenliğini Eduard Cortés üstlenmiş. Yapımcı kadrosunda ise Lorenzo’ya ek olarak Fran Araújo, Domingo Corral ve Pablo Martinez gibi isimler yer alıyor.

Dizinin başrolünde Irene Escolar‘ı izleyeceğiz. Ona Maria Pia Calzone (Gomorra), Pablo Derqui (Si No T’hagués Conegut), Will Keen (His Dark Materials, The Crown), Oriol Pla, Pierre Kiwitt ve Stefan Weinert gibi isimler eşlik edecek.


Bir başka Movistar+ dizisi Nasdrovia‘nın 6 bölümden oluşacak olan ilk sezonu 6 Kasım’da başlayacak. Bu da fragmanı:

Rus oyuncu Anton Yakovlev, İspanyol oyuncular Hugo Silva (Costa del Sol) ve Leonor Watling (Vivir sin permiso) ile başrolü paylaşacak dizide. Kadroda Luis Bermejo (Alta Mar), Kevin Brand, Yan Tual ve Michael John Treanor gibi isimler de bulunuyor.

Dizinin yaratıcıları Miguel EstebanLuismi Pérez ve Sergio Sarria. Yapımcılığını ise Rafa Taboada üstlenmiş.

Komedi türündeki dizinin konusu ise kısaca şöyle:

Edurne (Waitling) ve ortağı/eski kocası Julián (Silva), birer avukattır. Edurne, kırklı yaşlarına ulaştığı şu dönemde büyük bir kriz yaşar, yolsuzluğu savunmaktan sıkıldığına ve artık istediği hayatın bu olmadığına karar verir. Elbette karar vermek her şey değildir.


İskandinav ülkelerinde yayın yapan Viaplay’in İsveç yapımı yeni dizisi Lyckoviken, 20 Ekim’de izleyiciyle buluşacak. Bu da kısa fragmanı:

Suç draması türündeki dizinin ilk sezonu 8 bölümden oluşacak. Konusu ise şu şekilde:

Bir polis memuru olan Johanna Strand, annesinin cenazesine katılmak üzere memleketi Hammarvik’e döner. Sadece birkaç gece orada kalmak niyetindedir ama o oradayken genç bir kadın cesedi bulunur ve o da memleketinde bir süre daha kalıp olayı araştırmaya karar verir.

Dizinin yaratıcısı Camilla Läckberg. Jenny Grewdahl (Fallet) ise dizinin yürütücüsü konumunda.

Dizinin başrolünde Disa Östrand‘ı izleyeceğiz. Ona Linda Santiago, Daniel Adolfsson (Bron/Broen), Ella Rappich (Quicksand), Felicia Truedsson, Mirja Turestedt, Christopher Wollter (Quicksand, Heder) ve Alexander Karim (Advokaten, Tyrant) gibi isimler eşlik edecek.


Viaplay’in İsveç yapımı bir başka yeni dizisi Cryptid, 30 Ekim’de izleyici karşısına çıkacak. Bu da kısa fragmanı:

Genç yetişkin izleyicilere yönelik olarak hazırlanan bir korku-gerilim dizisi olan Cyptid’in hikayesi Cadılar Bayramı’nda geçecek. Küçük bir kasabada açıklanamayan olaylar zinciri başlayacak ve bir grup lise öğrencisi, kaos ve insanlığın sefaletinden beslenen bir doğaüstü gücün üstesinden gelmek için en karanlık korkularıyla yüzleşmek zorunda kalacaklar.

Dizinin oyuncu kadrosunda Maja Johanna Englander, Julius Fleischanderl, Astrid Morberg, Beata Borelius, Deniece Ignacio Nyman, Oscar Zia, Johan Hedenberg ve Angelina Håkansson gibi isimler yer alacak.

Daniel di Grado ve Sylvain Runberg, dizinin yaratıcıları konumunda. Onlara yazar masasında Henrik Jansson-Schweizer ve Morgan Jensen eşlik etmişler. Dizinin yönetmenliğini David Berron (Svartsjön) üstlenmiş. Schweizer’a yapımcı koltuğunda Haddis Jabbari, Fredrik Ljungberg ve Patrick Nebout gibi isimler eşlik etmiş.


Viaplay’in İsveç yapımı mini dizisi Partisan, geçtiğimiz aylarda izleyiciyle buluşmuş. Bu da fragmanı:

5 bölümden oluşan dizinin yönetmeni Amir Chamdin. Suç draması, gizem ve gerilim türlerini harmanlayan dizinin senaristleri arasında Chamdin’e ek olarak Mauricio Molinari ve Fares Fares gibi isimler bulunuyor. Fares, dizinin başrol oyuncusu ve yapımcılarından biri aynı zamanda. Ona yapımcı koltuğunda Johan Hedman, Johanna Wennerberg ve Fredrik Ljungberg gibi isimler eşlik etmiş.

Dizinin oyuncu kadrosunda Fares dışında Johan Rheborg, Emelie Garbers, Anna Björk (Quicksand, Bron/Broen), Sofia Karemyr (Älska mig), Ylvali Rurling ve Linus Wahlgren gibi isimler yer alıyor.

Jordnära isimli göz alıcı bir yerleşim yerindeyiz. Hikayemizin merkezinde çok başarılı bir organik çiftlik işleten dışarıya kapalı bir topluluk bulunuyor. Bu topluluktan bir iş teklifi alan Johnny (Fares) isimli bir adam, işe başlamasının ardından çok geçmeden topluluğun alışılmışın dışındaki kuralları ve rutinleriyle karşı karşıya kalıyor.


İlk sezonuyla 2019 yılı sonbaharında görücüye çıkan Älska mig‘in yine 6 bölümden oluşan 2. sezonu, 13 Eylül-11 Ekim 2020 tarihleri arasında izleyiciyle buluştu. Bu da 2. sezona ait fragman:

Komedi ve drama ögelerini harmanlayan romantizm soslu dizi, İsveç’in başkenti Stockholm’de yaşayan 3 nesilden insanın aşkla kesişen dostluk, keder, neşe ve romantizm dolu hayatlarını izleyiciye aktarıyor.

Josephine Bornebusch (Welcome to Sweden),Johan Ulveson, Gustav Lindh (Jordskott, Springfloden), Sverrir Gudnason, Sofia Karemyr (Partisan), Nina Zanjani (Modus), Görel Crona (Springfloden), Ia Langhammer ve Dilan Gwyn (Beyond, Da Vinci’s Demons), dizinin oyuncu kadrosunu oluşturuyor.

Dizinin başrol oyuncusu olarak izlediğimiz Josephine Bornebusch, aynı zamanda yaratıcısı, yönetmeni ve yapımcılarından biri konumunda. Ona 2. sezonda Stefan Thunberg eşlik etmiş yazar masasında. Yapımcı kadrosunda ise Bornebusch dışında Johan Hedman, Filippa Wallenstam, Jakob Mejlhede, Sofie Palage ve Fredrik Ljungberg gibi isimler bulunuyor.


Bullets’ı yayınlayan Finlandiya’nın Elisa Viihde isimli dijital platformun ilk sezonunu 2019 yılı ilkbaharında yayınladığı Kaikki Synnit‘in (All the Sins) 2. sezonu 22 Ekim’de izleyiciyle buluşacak. Bu da yeni sezonun fragmanı:

Suç draması ve gizem ögelerini harmanlayan dizinin 2. sezonu da tıpkı ilk sezonu gibi 6 bölümden oluşacak.

Dizinin yaratıcıları Merja Aakko ve Mika Ronkainen. Aynı zamanda dizinin yönetmeni Ronkainen. Ilkka Matila ve Alan Sim (Bullets, Arctic Circle) ise yapımcı koltuğunda oturan isimler.

Oyuncu kadrosunda Maria Sid, Matti Ristinen, Johannes Holopainen, Risto Tuorila, Hannu Kivioja, Tuula Väänänen, Inka Kallén (Arctic Circle) ve Kreeta Salminen gibi isimler bulunuyor.

Dizinin konusu ise kısaca şu şekilde lanse ediliyor:

Sanna Tervo (Sid) isimli bir kadın dedektif, Finlandiya’nın kuzeyinde yer alan bir kırsal yerleşim yerinde bir seri katilin peşindeyken geçmişi ve bugünüyle ilgili zor gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalır.


Bir başka Elisa Viihde dizisi Makkari, 27 Ağustos’ta ilk sezonuyla izleyiciye karşısına çıkmış. Bu da fragmanı:

20-25 dakika uzunluğundaki 8 bölümden oluşan komedi drama türündeki dizinin oyuncu kadrosunda Krista Kosonen (Beforeigners, Bullets), Tommi Korpela (Bullets, Karppi), Inka Kallén (Arctic Circle), Mikko Leppilampi (Arctic Circle), Oona Airola (Bullets), Johannes Holopainen, Heli Sutela ve Peter Franzén (Vikings) gibi isimler yer alıyor.

Aşkın başlangıcı, aile hayatının zorlukları, farklılıklar, kayıplar ve kaçınılmaz yeni başlangıçlar gibi konulara odaklanan dizi, bizi insanların yatak odalarının kalın duvarları içerisine sokuyor. Karakterlerin yaşamlarındaki dönüm noktalarının hikayelerini anlatıyor ve dizi ilerledikçe bağımsız hikayelerdeki kahramanlar arası ilişkiler de ortaya çıkıyor. Güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken dizi, suratta tebessüm yaratan, kalpleri ısıtan hikayeler vaat ediyor.