Daha çok I’m Sorry dizisi vasıtasıyla ismini duyduğumuz TruTV‘nin bir başka komedi dizisi Tacoma FD‘nin tanıtımıyla karşınızdayız.

GİRİZGAH

Dizinin 10 bölümden oluşan ilk sezonu, 28 Mart 2019-30 Mayıs 2019 tarihleri arasında yayınlandı. 26 Mart 2020 tarihinde başlayan ikinci sezonu, 30 Nisan 2020 tarihinde sezon arasına girdi. 13 bölümden oluşacak olan 2. sezonun 2. yarısı ise 23 Temmuz 2020 tarihinde başlayacak.

Dizi, ilk sezonunda 0.19 reyting oranı ve 359.000 izleyici sayısı ortalaması tutturdu. 2. sezonun yayınlanan ilk 6 bölümde ise 0.17 reyting oranı ve 328.000 izleyici sayısı ortalaması elde etti.

Absürt bir komedi dizisi olarak tarif edilebilecek olan Tacoma FD‘nin yaratıcıları Kevin Heffernan ve Steve Lemme. İkili, yönetmen, yapımcı ve oyuncu olarak da yer alıyorlar ayrıca dizide. Bu ikiliye yapımcı koltuğunda Christine Walters ve Tina Santomauro gibi isimler eşlik ediyor.

3. sezonunun olup olmayacağı henüz belli olmayan dizinin bölüm süreleri ise yaklaşık 24.5 dakika uzunluğunda.

Dizinin hikayesi Washington eyaletine bağlı Tacoma şehrinde geçiyor. Tacoma’daki bir itfaiye istasyonunda aynı vardiyada çalışan bir grup itfaiyeciyi merkezine alıyor. Eğlenmeyi çok fazla seven söz konusu ekip üyelerinin kendi aralarındaki sulu şakalarını, birbirleriyle olan cıvık muhabbetlerini, gerekli gereksiz rekabetlerini ve iş ortamında aldıkları değişik değişik çağrılara verdikleri renkli yaklaşımları izliyoruz dizide.

Ike – Lucy – Terry – Eddie – Granny – Andy

*Ekiple uzun bir süre sahaya çıkmış olan ve kısa bir süre önce istasyon şefliğine terfi eden Terry McConky karakterine Kevin Heffernan hayat veriyor. Amir-ekip üyesi ayrımını hala tam anlamıyla yapabildiği söylenemez Terry’nin. Ciddi bir ağırlık koyamadığı için de ekibin şakalarından paçayı kurtaramaz.

*Terry’nin kayınbiraderi ve başının belası Eddie Penisi karakterini Steve Lemme canlandırıyor. Eddie için ekibin en sulu üyesi diyebiliriz. Şakalarının pek ayarı yoktur, laftan da pek anlamaz.

*Terry’nin kızı ve ekibin en yeni üyesi olan çaylak itfaiyecimiz Lucy McConky karakterinde Hassie Harrison‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz. Lucy, zeki ve becerikli bir genç kadın. Erkek mağarası haline gelmiş olan istasyona adaptasyon sorunu yaşadığı hiç söylenemez. Lakin onun gelişiyle istasyonda bazı şeylerin değişmesi de gerekmektedir. Çekingen biri değildir, kendini savunmak ve ayar vermek gerektiğinde işin hakkını verir.

*Ekibin Lucy’den önceki çaylağı ve en fazla dalga geçilen üyesi olan Andy Myawani karakterinde The Good Place ve Wrecked gibi dizilerden anımsanabilecek Eugene Cordero‘yu izliyoruz.

*Ekibin olayları abartmayı ve dramatize etmeyi seven, en alık ve en duygusal üyesi olan Ike Crystal karakterini Heartland, Condor ve King gibi dizilerden anımsanabilecek Gabriel Hogan canlandırıyor.

*Ekibin en sıradan üyesi olan Granville ‘Granny’ Smith karakterinde ise Snowfall ve Homecoming dizilerinden anımsanabilecek Marcus Henderson karşımıza çıkıyor.

*Go On, Avenue 5 ve Dr. Ken gibi dizilerden tanıdığımız Suzy Nakamura, itfaiye istasyonunu sıkça ziyaret eden belediye meclis üyesi Linda Price karakterine hayat veriyor.

*Good Trouble, Crash, Awkward ve Insecure gibi dizilerden anımsanabilecek Heather Mazur, Terry’nin eşi, Eddie’nin kız kardeşi, Lucy’nin annesi olan ve hemşirelik mesleğini icra eden Vicky Penisi McConky karakteriyle karşımıza çıkıyor tekrar eden bir rolle.

Diziye bir veya daha fazla bölümle konuk olan bazı tanıdık oyuncular ise şunlar:

Jessica Lowe (Wrecked, Miracle Workers), Jamie Kaler (My Boys, Heathers), Jimmy Tatro (The Guest Book, Modern Family), Nat Faxon (Friends from College, Married, Ben and Kate), Martin Starr (Silicon Valley, Party Down, Freaks and Geeks), Jessica Meraz (Major Crimes, Chasing Life), Jeff Pierre (Beyond, Shameless, Once Upon a Time), Will Sasso (Loudermilk, Less Than Perfect, Mom), April Bowlby (Doom Patrol, Two and a Half Men, Drop Dead Diva), JD Pardo (Mayans M.C., The Messengers, Revolution), Matt Bush (The Goldbergs, Glory Daze) ve Joanna Cassidy (Odd Mom Out, Body of Proof, Six Feet Under).

Dizinin ilk 5 bölümünü izlemiş bulunuyorum. Her bünyeye gelecek bir dizi olduğunu iddia edemem Tacoma FD’nin. Komedi anlayışı bazen aşırı sulu olabiliyor keza. Başta Lucy olmak üzere fena olmayan karakterleri var dizinin ama Eddie çok yoruyor bazen insanı. Granny’nin dizideki varlığının da bir esprisi yok ayrıca. Bu ikisi diziden çıksa ve yerlerine bir sağlam takviye yapılsa daha üst seviye dizi olabilir aslında Tacoma FD. Yine de 3. bölümde Lucy’nin ekibe katılmasının ardından dizinin bir miktar gelişim gösterdiğini ve daha izlenesi bir hal aldığını belirtmem gerek. Şu ana kadarki en iyi bölüm de 3. bölümdü bu arada. Diziye bir şans verecek olanların özellikle ilk 2 bölümde biraz sabırlı davranması gerekiyor.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şu an için bu kadar. Bu da dizinin fragmanı: