Fear Itself, NBC’nin 2008 yılı yazında yayınladığı doğaüstü soslu korku-gerilim türünde bir antoloji dizi. Ömrü tek sezonla sınırlı kalmış ve 13 bölümden oluşmakta.

Dizinin ilk 8 bölümü, 5 Haziran-31 Temmuz 2008 tarihleri arasında her perşembe akşamı izleyiciyle buluşmuş. İlk bölümü 5.290.000 kişi izlemiş, 8. bölüm ise 3.870.000 kişi tarafından izlenmiş. Sonrasında 2008 Yaz Olimpiyatları yayın trafiğine takılmış ve yayın takviminden çıkarılmış. Lakin sonbahar döneminde bölümlerin devamı gelmemiş. 2009 yılının Mart ayı içerisinde de iptal haberi gelmiş. TV’de yayınlanamayan 5 bölümü de içeren 13 bölümlük sezonun tamamı ise 2009 yılının Eylül ayı içerisinde DVD olarak satışa sunulmuş.

Masters of Horror’ın da yaratıcısı olan Mick Garris, doğaüstü ögeler de içeren dizimizin yaratıcısı konumunda. Her bölümünü farklı bir yönetmenin yönettiği dizinin yapımcı kadrosunda ise Adam Goldworm, Jonathan Hackett, Ben Browning, Peter Block ve Andrew Deane gibi isimler yer alıyor. Her bölümde birbirinden farklı karakterler, oyuncular ve hikayeler ile karşımıza çıkan dizinin bölüm süreleri ise 42-44 dakika civarında.

BÖLÜMLER VE OYUNCULAR

The Sacrifice isimli ilk bölümü, 4 erkek suçludan oluşan bir ekibin yaralı arkadaşlarını arabayla tedavi için uygun bir yere götürmeye çabaladıkları bir sahneyle açıyoruz. Issız bir yolda arabaları arıza yapıyor ve kendilerine sığınacak bir yer aramaya başlıyorlar yakınlarda. 3 kız kardeşin kaldığı gizemli bir eve rast geliyorlar sonrasında ve hikayemiz başlıyor.

Bölümün kadrosunda Jesse Plemons (Friday Night Lights, Breaking Bad, Fargo), Mircea Monroe (Episodes, Impastor, Hart of Dixie), Rachel Miner (Californication, Supernatural) ve Jeffrey Pierce (The Tomorrow People, Alcatraz, Charlie Jade) gibi isimler yer alıyor.

Spooked isimli 2. bölümü bir polis memurunun işini kaybetmesine neden olan bir vaka ile açıyoruz. Sonrasında da 15 yıllık bir zaman atlaması yapıyor ve Harry Siegel isimli bu adamı özel dedektiflik yaparken görüyoruz. Harry, sıradan gibi görünen bir iş alıyor ve olaylar gelişiyor.

Bölümün başrolünde Eric Roberts‘i (Heroes, Lost Girl, Less Than Perfect) izliyoruz. Ona Lawrence Gilliard Jr. (The Deuce, The Walking Dead, The Wire) ve Cynthia Watros (Finding Carter, Lost) eşlik ediyor.

Family Man isimli 3. bölümde aile babası bir adam ile aileleri hedef alan soğukkanlı bir katilin sıradışı hikayesini izliyoruz.

Bölümün başrollerini Colin Ferguson (Haven, You’re the Worst, Eureka) ile Clifton Collins Jr. (Westworld, The Event, Red Widow) paylaşıyor. Kadroda Josie Davis (Charles in Charge, Beverly Hills, 90210, Hollywood Heights) de yer alıyor.

In Sickness and in Health isimli 4. bölümü bir düğün töreninden dakikalar öncesinde açıyoruz. Gizemli biri tarafından geline “Evleneceğin kişi bir seri katil.” yazılı bir not kağıdı bırakılıyor ve olaylar gelişiyor.

Bölümün başrolünde Maggie Lawson‘ı (Outmatched, Psych, Back in the Game) izleme fırsatı yakalıyoruz. Ona James Roday (A Million Little Things, Psych, Miss Match), Sonja Bennett (Ghost Wars, Mistresses, Godiva’s) ve Christie Laing (UnReal, iZombie, Arrow) gibi isimler eşlik ediyor.

Bir karakolda gece nöbetindeyiz ve yamyam bir seri katil karakolumuzun en yeni misafiri konumunda. Eater isimli 5. bölümün başrolünde Elisabeth Moss‘u (The Handmaid’s Tale, Top of the Lake, Mad Men) izliyoruz. Ona Stephen R. Hart ve Russell Hornsby (Lincoln Rhyme: Hunt for the Bone Collector, Proven Innocent, Grimm) gibi isimler eşlik ediyor.

New Year’s Day isimli 6. bölümde yeni yılın ilk saatlerinde patlak veren bir zombi kıyameti mevcut. Hikayenin merkezinde de katıldığı yılbaşı partisi sonrası gözlerini evinde açan, özel hayatı karmaşık halde olan genç ve güzel bir kadın var.

Bölümün başrolünde Step Up film serisi dışında Sorority Row ve Mother’s Day gibi sinema filmlerinden de hatırlanabilecek Briana Evigan‘ı izleme şansı elde ediyoruz. Ona Zulay Henao (The Oath, If Loving You Is Wrong, Fighting), Cory Monteith (Glee, Kyle XY) ve Niall Matter (Eureka, Remedy) gibi isimler eşlik ediyor.

Community isimli 7. bölümde evli bir çift banliyöde bir mahalleye taşınıyorlar ve sonrasında normal olmayan olaylar yaşanmaya başlıyor.

Bölümün başrollerini Brandon Routh (Legends of Tomorrow, Partners, Chuck) ve Shiri Appleby (UnReal, Life Unexpected, Roswell) paylaşıyor. Kadroda Barbara Tyson ve Brooklyn Sudano (Taken, 11.22.63, My Wife and Kids) gibi isimler de bulunuyor.

Skin and Bones isimli 8. bölümde bir çiftçi, yaklaşık 10 günlük kayıp sürecinin ardından evine, ailesinin yanına döner ve sonrasında garip olaylar yaşanmaya başlar.

Bölümün kadrosunda Molly Hagan (No Good Nick, iZombie, Herman’s Head), Doug Jones (Star Trek: Discovery, Falling Skies, What We Do in the Shadows), John Pyper-Ferguson (The Last Ship, Alphas, Brothers & Sisters) ve Brett Dier (Jane the Virgin, Schooled, Ravenswood) gibi isimler yer alıyor.

Something with Bite isimli 9. bölümde bir kurt adam tarafından ısırılan ve dönüşüm sürecine giren orta yaşlı bir veterinerin hikayesini izliyoruz.

Bölümün başrolünde Wendell Pierce (The Odd Couple, The Michael J. Fox Show, Treme) karşımıza çıkıyor. Ona Paula Jai Parker (Snoops, Recovery Road, Ray Donovan) ve Kailin See gibi isimler eşlik ediyor.

Chance isimli 10. bölümde kısa yoldan para kazanmaya çalışan ama işler planladığı gibi gitmeyen bir adamın başından geçen olayları izliyoruz.

Bölümün başrolünde Ethan Embry (Grace and Frankie, Sneaky Pete, Brotherhood) karşımıza çıkıyor. Ona Vondie Curtis-Hall (For the People, Daredevil, Chicago Hope) ve Christine Chatelain (Out of Order, The Collector) gibi isimler eşlik ediyor.

The Spirit Box isimli 11. bölümde 2 liseli genç kızın bir ruh çağırma eğlenceleri, bir süre önce ölen eski sınıf arkadaşları Emily D’Angelo’nun onlara cevap vermesi sonrasında ürkütücü bir serüvene dönüşüyor.

Bölümün başrollerini Anna Kendrick (Twilight film serisi, Pitch Perfect film serisi) ile Jessica Parker Kennedy (Black Sails, The Flash, The Secret Circle) paylaşıyor. Bu ikiliye Martin Donovan (Beyond, The Lottery, Boss) ve Mark Pellegrino (Supernatural, The Returned, The Tomorrow People) gibi isimler eşlik ediyor.

Echoes isimli 12. bölümde Stephan isimli bir adam, yeni taşındığı evinde yaklaşık 80 yıl öncesine ait bir takım kesit görüler görmeye başlıyor ve hikaye gelişiyor.

Bölümün kadrosunda Eric Balfour (Haven, 24), Aaron Stanford (12 Monkeys, Nikita) ve Camille Guaty (Daytime Divas, Prison Break, Happyland) gibi isimler yer alıyor.

The Circle isimli 13. ve son bölümde ise cadılık temalı bir hikaye izliyoruz. Hikaye, Cadılar Bayramı’nda bir orman kulübesinde geçiyor.

Bölümün kadrosunda Ashley Scott (UnReal, Jericho, Birds of Prey), Johnathon Schaech (Star-Crossed, Time of Your Life, The Client List), Melanie Nicholls-King (Rookie Blue, Falling Water, The Wire), Victoria Pratt (Day Break, Cleopatra 2525, Mutant X), Eric Keenleyside (Loudermilk, Unspeakable, Strange Empire) ve Sarah Deakins (Out of Order) gibi isimler yer alıyor.

YAZARIN NOTU

Genel olarak baktığımda oldukça cazip bir kadro kurmuşlar dizi için. Bu da beni diziye çeken faktör oldu diyebilirim. Masters of Horror’un yaratıcısından çıkmış olması da bir şans verme isteği uyandırdı elbette. Lakin vasatı aşamayan bir dizi olmuş ne yazık ki Fear Itself. Yine de izlediğime pişman değilim elbette. Dizinin oyuncu kadrosu size de cazip geliyorsa beklentinizi düşük tutmak kaydıyla bir şans verebilirsiniz diziye.

FRAGMAN